2019 Trafik Cezaları

Son yıllarda araç sayısının hızla yükselmesi ile trafik kazalarında ciddi bir artış meydana geldi. Her ne kadar yetkililer, alınabilecek tüm önlemleri almaya çalışsalar da kazaların bir türlü önüne geçilemiyor. Bu tip sorumluluk gerektiren olaylarda, sürücülere büyük görev düşüyor. Ancak bazen dikkatsizlik, dalgınlık ya da umursamazlık gibi durumlar kazalara yol açabiliyor.

Özellikle trafik probleminin yoğun olduğu kalabalık şehirlerde her 3 araç kullanıcısından biri mutlaka trafik cezasına maruz kalıyor. Hepimiz bazen hız sınırını aşabiliyoruz. Ama trafik cezaları sadece hızdan değil, bazen şerit ihlali bazen de hatalı sollamadan dolayı da kesiliyor. Başta can güvenliği olmak üzere trafik kurallarına her zaman uymamız gerekir.

Güvenli Sürüş için Yandex Navigasyon Kullanın

Kullanıcılarımızın daha güvenli yolculuk yapmaları ve trafik cezası riskini azaltmak için hız kameralarını ve EDS noktalarını Yandex Navigasyon’a ekledik. EDS Noktaları emniyet şeridi ihlal kamerası, trafik ışığı, kavşak kontrolü ve ters yön uyarılarından oluşuyor. Hız kameraları ise sesli yönlendirmede hız limiti bilgisi veriyor. Böylece Navi kullanıcıları yol boyunca kurallara uygun bir sürüş sergileyebiliyorlar. EDS noktaları ve hız kameraları ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

29-2-1080x1080

Trafik Hız Cezaları

Araç sürücülerinin ve yayaların güvenliği için yapılan yasal düzenlemelerden en önemlisi olan hız sınırındaki düzenlemeler yol özellikleri ve araç türüne göre yapılıyor. Karayolları Trafik Kanunu’nun 50. maddesinde motorlu araçların cins ve kullanım amaçlarına göre hız sınırları şehirler arası çift yönlü karayollarında 90km/s, bölünmüş yollarda 110 km/s ve otoyollarda 120 km/s hızı geçmeyecek şekilde düzenlendi. Hız sınırı ihlalindeki hesaplama ise ihlalin derecesine göre yapılıyor. Hız sınırının %10’una kadar olan aşımlarda ceza kesilmiyor. Ceza kesilmesi için hız sınırının %10’dan fazla olması gerekiyor. Hız sınırlarında %10-30 ve %30 üzeri şeklinde uygulanan 2 kademeli yaptırım, 2019 yılında %50’den fazlası şeklinde 3’e çıkarıldı. Hız sınırını;

  • %10-30 aşmada 235 TL,
  • %30-50 aşmada 488 TL,
  • %50’den fazla aşmada ise 1.002 TL idari para cezası uygulanıyor.

İhlalin 1 yıl içinde 5 kez tekrar etmesi halinde, sürücüler 1 yıl süreyle sürücü belgelerini kullanamıyorlar. 5 yıl içinde bu kapsamda sürücü belgesi ikinci kez geri alınanlara, “sürücü belgesi iptali” uygulanıyor.

Trafikte Telefonla Konuşma Cezası

Sürücülerin seyahatleri esnasında telefonla konuşmaları, mesaj atmaları ya da uygulamalarda dolaşmaları artık sık rastlanır hale geldi. Dikkati dağıtabilecek tüm bu hususlar trafik için tehlike oluşturuyor. Araç kullanırken sürücülerin dikkat etmesi gereken konulardan biri de seyir halinde cep telefonu ile konuşmamaktır.

Bu durum hem kişilerin trafik cezasına çarptırılmasına hem de trafikteki araç ve yayaların güvenliğinin tehlikeye girmesine neden olur. Ülkemizde her yıl olduğu gibi 2019 yılı için de trafik cezalarına bazı zamlar uygulanarak yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre seyir halinde iken cep telefonu ile konuşmanın cezası 291 TL.

Bu cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda ceza tutarı %25 indirimli hale gelir. Ayrıca trafikte araç içinde telefon ile görüşmek kişilerin ceza puanlarına -10 şeklinde yansır. Eğer görüşmeler, eller serbest şekilde, kulaklık, bluetooth kulaklık gibi teknolojik cihazlar ile gerçekleştiriliyorsa ceza kapsamına girmez.

Diğer Trafik Cezaları

Araç sürücülerinin başına gelmesini istemedikleri durumlardan bir tanesi de şüphesiz trafik cezasına maruz kalmaktır. Peki bilinmesi gereken diğer trafik cezaları neler?

Ehliyetsiz araç kullanma, emniyet kemeri takmama, trafik işaretlerine uymama, alkollü araç kullanma, yaya geçidinde yayaya yol vermeme, hatalı kavşak dönüşleri, sigortasız araç kullanma, muayenesiz araç kullanma, ters yönde araç kullanma, kırmızı ışıkta geçme, emniyet şeridini ihlal etme, yasak yerden dönme, hatalı sollama, takip mesafesini ihlal etme, engelli yerine park etme, araç ekipmanlarının çalışmaması, yağmur ve siste sis lambası kullanmamak, ruhsatsız trafiğe çıkma, şerit değiştirme kurallarına uymama, seyir halindeyken araçtan çöp atma, kaza yaptıktan sonra kaza yerinden ayrılma, ruhsatsız trafiğe çıkma, araçta yüksek sesle müzik dinleme, sadece park ışıklarıyla araç sürme, ehliyet belgesi sınıfının dışında bir araç kullanma.

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Trafik cezaları internet üzerinden online veya belirli kurumlar yoluyla nakit olarak ödenebilir. Plaka, TC kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihini girerek sorgulama yaptıktan sonra ödeme işlemini yapabilirsiniz. Kredi kartıyla trafik cezası ödemelerinde şu yol izlenmelidir:

  • İnternet sitesinde açılan ekrana plakayı yazın.
  • TC kimlik veya vergi numaranızı girin.
  • Tescil tarihini yazarak “tamam” tuşuna basın.
  • Kredi kartı bilgilerinizi girerek ödeme yapın.

Trafik cezaları vergi daireleri, PTT ve banka şubeleri yoluyla nakit olarak da ödenebilir.