Bir Rus Masalı: Yevgeni Onegin Hakkında

Puşkin tarafından şiirsel bir dille yazılan ‘Yevgeni Onegin’, Rus yıldızların performansıyla ve dünyaca ünlü yönetmen Rimas Tuminas’ın rejisiyle yeniden Zorlu PSM sahnesinde hayat buluyor. Kendi hayal kırıklıklarına tutkun Yevgeni, düşlerinin peşinde koşan Lenski ve Rus kadınının tüm özelliklerini taşıyan sevecen Tatyana, yazarın yedi yılda tamamladığı bu yapıtta bir arada. Lirik operanın en bilinen örnekleri arasında olan Yevgeni Onegin ilk kez 29 Mart 1879’da Moskova Maly Tiyatrosu’nda oynandı. Eleştirmenlerden tam not alan bu göz kamaştırıcı, şık ve cüretkar adaptasyon modern bir tiyatro şaheseri.

Bir söylentiye göre Puşkin’in annesi İstanbul’da köle pazarında satılan bir Habeş prensinin torunuydu. İşte Yevgeni Onegin’in hikayesi de tam bu noktada başlıyor. Rus kültürüne minnet duyan bir anne ve bu kültürü halk öyküleriyle ona aktaran bir dadıyla büyüyen Puşkin, onlardan dinlediklerini Yevgeni Onegin’de buluşturdu. Puşkin’in döneminin devrimini gerçekleştiren anlatısı, adı tarihe geçen Vakhtangov Tiyatrosu’nun oyuncuları ve Rimas Tuminas’ın yapıtın karakterlerine hafıza ve hayal gücü kazandırmasıyla başkalaştı. Times’ın “Destansı olduğu kadar samimi, şaşırtıcı derecede güzel, kuvvetli, etkili…” diye övdüğü Yevgeni Onegin, öykünün odağına Tatyana’yı yerleştirmesiyle, bu sevecen Rus kadınına hak ettiği ilgiyi de teslim etti. Puşkin’in gücü, Tuminas’ın tutkulu yorumuyla Yevgeni Onegin, gerçek ile hayal gücünü hayranlık uyandıran bir koreografiyle yansıtıyor.

Yandex Navigasyon Sanatın Yanında

Bu sene de festival takipçileri Yandex Navigasyon’un ana sayfasına özel kategori olarak eklediğimiz 23. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleşecek oyunların sahneleneceği mekanlara rahatlıkla rota oluşturabilecek. Navi kullanıcıları ister kategoride yer alan İKSV logosuna tıklayarak ister oyunların gerçekleşeceği mekanları arama barına yazarak konser mekanlarına direkt rota oluşturabiliyor. İstanbul’un öne çıkan mekanlarında tiyatro keyfi yaşamak istiyorsanız bilet aldıktan sonra tiyatro mekanlarına Yandex Navigasyon ile rota oluşturabilirsiniz.

Yandex Navigasyon olarak sanata destek vermekten mutluluk duyuyoruz.

Bir Rus Masalı: Yevgeni Onegin Bilet Fiyatları

Zorlu PSM Turkcell sahnesinde, 21 Kasım Perşembe ve 22 Kasım Cuma saat 20:00’da sahnelenecek eserin bilet fiyatları aşağıdaki gibidir:

Birinci kategori: 300 TL

İkinci kategori: 250 TL

Üçüncü kategori: 180 TL

Dördüncü kategori: 120 TL

Beşinci kategori: 90 TL

Öğrenci: 15 TL

Biletlerinizi www.biletix.com üzerinden ya da mekan gişelerinden alabilirsiniz.

Zorlu PSM’ye Nasıl Gidilir?

Zincirlikuyu’daki Zorlu Centre Alışveriş Merkezi içerisinde yer alan Zorlu Performans Sanatları Merkezi, çağdaş sanatın İstanbul’daki yeni durağı. Bir Rus Masalı: Yevgeni Onegin Zorlu PSM’nin Turkcell sahnesinde izleyicisi ile buluşmaya hazırlanıyor. Zorlu PSM’ye ulaşım da oldukça kolay:

  • Metrobüsle gelmeyi planlıyorsanız Zincirlikuyu durağında indikten sonra alt geçite geçip Zorlu Center girişine yürüyerek AVM içine girmeniz gerekir.
  • Metroyla gelecekseniz Yenikapı – Hacıosman metrosu Gayrettepe durağında indikten sonra metrobüs alt geçidine geçerek Zorlu Center AVM’ye yürümeniz gerekir.
  • Otobüsle gelecekseniz Zincirlikuyu, Gayrettepe ya da Esentepe duraklarında inebilir, Zorlu Center AVM yönüne yürüyerek ulaşabilirsiniz.
  • Eğer özel aracınızla gelmeyi planlıyorsanız tek yapmanız gereken aşağıdaki butona tıklayarak Yandex Navigasyon aracılığıyla kolayca rota oluşturabilirsiniz.
Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Etkinlik Rotaları > 23. İstanbul Tiyatro Festivali: Bir Rus Masalı