Bundan tam 99 yıl önce 23 Nisan 1920’de, Birinci Büyük Millet Meclisi açıldı ve Türk milleti egemenliğini ilan etti. Atatürk 23 Nisan 1924’te, 23 Nisan’ın bayram olarak kutlanmasına karar verdi. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında “Çocuk Bayramı” olarak kutlandı. Milli Hâkimiyet Bayramı ile Çocuk Bayramı aynı güne rast geldiği için 23 Nisan 1935 yılında bu iki bayram “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adı altında bir araya geldi. 1979’un, UNESCO tarafından “Çocuk Yılı” ilan edilmesiyle bu bayram, uluslararası bir nitelik kazandı. Türkiye, dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülkedir. Tüm dünyaya kardeşlik mesajlarının verildiği ve her türlü sorunun el ele, kardeşçe çözülmesi gerektiğinin hatırlatılması bakımından “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” çok büyük önem taşır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram, dünya çocukları arasındaki sevgi ve dostluk bağlarının gelişmesine katkı sağlayarak, tüm insanların barış içinde yaşaması gerektiğini en güzel şekilde ifade eder.

23 Nisan Sürprizleri Yandex’te

Dünyanın ilk ve tek çocuk bayramına sahip olmanın gururu ile Yandex olarak geleceğimizin güvencesi çocukların bayramını birkaç özel proje ile kutlamak istedik.

23 Nisan’ın Eğlenceli Rotaları Yandex Navigasyon’da

23 Nisan’ın neşesini artıran rotalar Yandex Navigasyon’da. 23 Nisan için özel olarak hazırlanan İstanbul’daki “Eğlence Parkları” kategorimize göz atarak dilediğiniz eğlence parkına rota oluşturabilir ve bu harika günde çocuğunuz ile birlikte vakit geçirmenin keyfini yaşayabilirsiniz. İlgili kategoriye Yandex Navigasyon arama ekranındaki “Kategoriler” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Yandex Navigasyon’un 23 Nisan Sesi

23 Nisan’da Navi kullanıcılarımızı tatlı bir sürpriz bekliyor. Yandex Navigasyon üzerinizden rota oluşturduğunuzda sevimli bir çocuk sesinden “Rota oluşturuldu, 23 Nisan’da mutlu yolculular dilerim” mesajını duyacaksınız. Yandex Navigasyon’un 23 Nisan sesi günün tüm neşesi ile birlikte yine sizinle.

Çocukların Hayal Gücüyle Rengarenk Bir Dünya

23 Nisan için ana sayfamızı günün kahramanları ile birlikte tasarlıyoruz. Yandex Türkiye çalışanlarının çocuklarından Yandex yazmalarını istedik ve 23 Nisan’da ana sayfamızdaki logomuzu onların hazırladıkları ile değiştirmenin heyecanını yaşıyoruz. 23 Nisan logomuza tıklayanlar Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili içeriklere ulaşacaklar. Ayrıca sosyal medya kanallarımızda yine çalışanlarımızın çocuklarının yaptığı 23 Nisan resimleri arasından seçtiklerimizi sergileyeceğiz. Herkesi çocukların gözünden dünyaya bakmaya çağırıyoruz. Çocukların hayal gücüyle renklenen dünyayı birlikte keşfetmek için sosyal medya sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Ürün > Navi'de Neler Oluyor > 23 Nisan Tüm Neşesiyle Yandex’te!