Türkiye’nin popüler harita ve navigasyon servisi Yandex olarak, sahip olduğumuz teknolojiyi kullanıcılarımıza yardım etmek için kullanmaya  devam ediyoruz. Ülkemizde, özellikle son dönemde yaşanan en önemli sorunlarından biri olan deprem konusu ve sonrasında yapılacaklar hakkında bir çoğumuzda bazı tereddütler oluşabiliyor. Özellikle olası bir afet durumunda güncel toplanma alanları bilgisine erişimde genel bir zorluk söz konusu olduğu biliniyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak kullanıcılarımıza olası bir afet durumunda nasıl yardım edebileceğimizi düşündük. Böylece kullanıcılarımızın afet sırasında güvenli bir yere en kolay ve hızlı yoldan nasıl ulaşabileceklerini gösteren bir yol haritası çizdik ve “Toplanma Alanları” projemizi hayata geçirdik. Bu önemli projeyi hayata geçirirken hem İstanbul’u hem de Türkiye genelini kapsayan bir çalışma yaparak deprem toplanma alanlarını veri tabanımıza ekledik. Toplanma alanları projemizin verilerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve AFAD’dan sağladık.

Hızlı Erişim için Yandex Navigasyon Kullanın!

Deprem gibi doğal bir afet sonrasında ihtiyaç duyulacak toplanma yerlerini Yandex Navigasyon’a yeni bir kategori açarak ekledik. Navi kullanıcılarının afet toplanma alanlarına hızlıca ulaşmaları için Yandex Navigasyon’un arama tuşuna tıklamaları ve sonrasında “Kategoriler” arasından “Toplanma Alanları” ikonunu seçmeleri gerekiyor. Dilerseniz arama çubuğuna toplanma alanları yazarak da bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Size en yakın toplanma alanlarını harita üzerinde görüntüledikten sonra “Git” tuşuna basarak direkt rota oluşturabilirsiniz.

Olası afet durumlarında telefon hatlarında ve internet bağlantısında sorun yaşanabiliyor. Yandex Navigasyon’un “offline haritalar” özelliği sayesinde, internet erişiminin olmadığı anlarda bile toplanma alanlarına erişmeniz mümkün. İnternet erişiminizin olduğu herhangi bir anda Navi’nin menüsünde yer alan “haritaları indir” özelliği ile “offline haritaları” indirerek internet bağlantınız olmasa da toplanma alanlarına çevrimdışı olarak rota oluşturabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz yere en yakın toplanma alanını haritada görüntüledikten sonra “Yerlerim” sekmesine kaydedebilir ya da yakınlarınız ile bu bilgiyi paylaşabilirsiniz. Yandex Navigasyon dışında Yandex Haritalar uygulamasından ve haritaların web servisinden de “toplanma alanları” şeklinde arama yaparak tüm lokasyonların bilgisine erişim sağlayabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Ürün > Özellikler > Afet Toplanma Alanlarına Yandex’ten Ulaşın!