Yüzyıllar boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapan İç Anadolu Bölgesi, tarihi ve kültürel oluşumların en zenginlerine sahip. Bu olağanüstü bölgede binlerce yılda oluşan doğal güzelliklerin günümüze kadar uzanan tarihine şahitlik ederken sevdiklerinizle birlikte birbirinden güzel lezzetlerin tadına bakmak istemez misiniz?

İç Anadolu Bölgesi’nin çevresi yüksek dağlarla çevrili olduğundan denizlerin nemli ve ılıman havası bölgede hissedilmez. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlı karasal bir iklim hakimdir. Eğer ben yağışsız yapamam diyorsanız bölgeyi ilkbaharda ziyaret edebilirsiniz. Ama sağanaklara dikkat etmekte fayda var.

151.000 km²’lik yüzölçümü ile Doğu Anadolu’dan sonra ikinci büyük bölge olan İç Anadolu’da gezilecek pek çok eşsiz noktayı Yandex Navigasyon’la keşfedebilirsiniz.

Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler

Kapadokya

Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Her köşesi mucizelerle dolu olan bu bölge, tarih ve doğal güzellikler bakımından mutlaka ziyaret edilmesi yerlerin başında geliyor.

Nesi meşhur? Peri Bacaları, Ihlara Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, balon turu 

Ne yenir? Kapadokya’nın en meşhur yemeği testi kebabıdır. Oldukça zahmetli bir yemek olan testi kebabının tadına bakmadan Kapadokya’dan dönmek olmaz.

Ne yapılmalı? Kapadokya’nın her köşesinde doğanın kendi kendini nasıl bir sanat eserine dönüştürdüğüne tanık olabilirsiniz. Kapadokya seyahatinizde Aşıklar Tepesi’nde gün doğumunu ve balonları izleyin, yeraltı şehirlerini keşfedin, Ihlara Vadisi’nde yürüyüş ve piknik yapın, Kızılçukur Vadisi’nde gün batımını izleyin, Avanos’ta çanak-çömlek atölyelerini ziyaret edin.

Yanınızda ne götürmelisiniz? Doğa harikası Kapadokya’nın her köşesini fotoğraflamak isteyeceğinizden, fotoğraf makinenizi ya da video kameranızı yanınıza almayı unutmayın. Geziniz sırasında bol bol yürüyeceğiniz için rahat spor ayakkabıları, toz tutmayan şort veya ince eşofman, mağara ve tünelleri keşfederken ihtiyaç duyacağınız el feneri ve su şişenizi yanınızdan eksik etmeyin.

Tuz Gölü

Günümüzde ülkemizin tuz ihtiyacının %40’ının sağlandığı yer neresi diye sorsak doğru cevap Tuz Gölü olur. Yüz ölçümü olarak Van Gölü’nden sonra Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü, turistik ve ticari bakımdan büyük öneme sahiptir. Ankara, Konya ve Aksaray illerinin kesişim noktasında yer alan gölün muhteşem manzarasında çıplak ayakla yürümek size olağanüstü bir deneyim yaşatır. Doğa harikası Tuz Gölü’nü hala görmediyseniz gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Nesi meşhur? Gölün girişinde yer alan çeşitli kozmetik dükkanları. Çıplak ayakla gölde yürüyüş ve Tuz Gölü’nün muhteşem manzarası.

Ne yenir? Ocakbaşı tarzında yemekler

Ne yapılmalı? Tuz Gölü’nde yapılacak aktivitelerin başında çıplak ayakla yürüyüş yapmak geliyor. Bu yürüyüşün ayaklara iyi gelmesinin nedeni göl içerisinde bulunan toplamda 22 çeşit mineral. Ayrıca romatizma ve eklem ağrılarına da faydalı olduğu biliniyor. Ayrıca gölün bembeyaz dokusunda fotoğraf çekmek Tuz Gölü’nün olmazsa olmazlarından.

Yanınızda ne götürmelisiniz? Muhteşem manzaraları çekmek için fotoğraf makinesi ya da video kamera, gölün beyaz dokusundan dolayı mutlaka bir adet güneş gözlüğü.

Nemrut Dağı

Adıyaman’ın Kahta ilçesinin kuzeyinde yer alan Nemrut Dağı, doğu ve batı medeniyetlerinin 2.150 m. yükseklikte, muhteşem bir piramitteki kesişme noktasıdır. Dünyanın sekizinci harikası Nemrut Dağı, yüksekliği 10 metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer alır. Ayrıca dünyanın en muhteşem gün doğumu ve gün batımının da izlenebildiği Nemrut Dağı, İç Anadolu geziniz sırasında ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Nesi meşhur? Yunan ve pers tanrılarına ait heykeller, kartal başı heykeli, kitabeler, anıt mezarları, tümülüsü.

Ne yenir? Adıyaman’a kadar gelmişken başta çiğ köfte, içli köfte, buhara pilavı, Adıyaman tavası ve yarpuzlu köfte denenmesi gereken lezzetler arasında. Yöresel yemekler size hitap etmezse Kahta’da göl balığı tercih edebilirsiniz.

Ne yapılmalı? Dünyanın en muhteşem gün doğumu ve gün batımını kaçırmayın. Ayrıca Kommagene krallık ailesine ait anıt mezar olan Karakuş Tümülüsü, Nemrut Dağı Tümülüsü, aslan ve kartal heykeli, sırasıyla Antiochos, Kommagene, Zeus, Apollon, Herakles heykelleri görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Yanınızda ne götürmelisiniz? Nemrut Dağı tepesi yaz kış içinizi titretecek kadar serin olduğundan özellikle güneşin doğuşunu izlemek istediğiniz saatler için yanınıza ek giysiler, termosta sıcak kahve ya da çay, sandviç ve tabii ki fotoğraf makinesi almanızda fayda var. Tepeye tırmanmak için ayağınızı ağrıtmayacak tırmanış ya da yürüyüş ayakkabısı önerilir.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Anadolu Gezi Rehberi: Arabayla Anadolu Turu Rotası