Başkent ile Türkiye’nin üçüncü büyük şehri İzmir’i birbirine bağlayan Ankara İzmir E 96 karayolu, yaklaşık 590 kilometre uzunluğunda ve binek araçla ulaşım, keyifli bir yemek molasını da dahil ettiğinizde ortalama 8 saat sürüyor. 2023 yılında açılması planlanan Ankara İzmir otoyolununsa bu süreyi neredeyse yarı yarıya kısaltması öngörülüyor.

Otobanda açılacak mola yerleri de eminiz uzun yıllardır hizmet veren tesislerin kalitesini aratmayacaktır ancak seneler içinde, milyonlarca yolcuya hizmet vermiş Ankara İzmir arası mola yerlerinin, olası rekabetten ne kadar etkileneceği de ayrıca merak konusu. En iyisi, alternatif güzergah oluşmadan önce, Ankara’dan İzmir’e yolculuklarınızı aceleye getirmeyin ve güzergahınız üzerindeki birbirinden güzel tesislerin tadını çıkartın.

Ankara İzmir arası trafikte seyrederken Yandex Navi’nin “Hız Kameraları ve EDS Uyarıları” ile hız limiti konusunda bilgilenerek daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Hız limitinizi bilip güvenli şekilde rotanıza devam etmek istiyorsanız, Yandex Navi Hız Limiti Uyarısı özelliğine ayarlar menüsünden ulaşabilirsiniz.

Ankara İzmir arası mola yerleri arasında en popüler adres ve yemekleri sizin için derledik.

Ankara İzmir Yolunda Dinlenebileceğiniz Tesisler

Ankara İzmir arası mola yerleri, pek çok ana yol güzergahının ortak noktası Afyon yakınında , Kütahya Bulvarı’nda toplanmış durumda. Restoran, fast food, kafe, market, şekerleme, sucuk ve akaryakıt ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabileceğiniz tesislerden birkaçının ayırt edici özelliklerini sıralayalım istedik.

İkbal Dinlenme Tesisleri

Afyon’da 1922 yılından beri hizmet veren İkbal lokantasının lezzetini tatmak için, yolunuzu uzatıp şehrin içine girmenize gerek kalmıyor.

Kolaylı Dinlenme Tesisleri

Afyon’a yakın diğer mola yerlerinden, hemen yanındaki Kolaylı Otel’le ayrılıyor. Uzun süre araç kullanmak veya gece karanlığında uyku bastırması gibi problemler yaşarsanız, bu otelde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Özdilek AVM

Hazır Afyon’a gelmişken özellikle havlu-tekstil konusunda öne çıkan Özdilek markasının outlet mağazasını ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

Ankara İzmir Yolunda Ne Yenir?

Ankara İzmir arası mola yerlerinin Afyon yakınında Kütahya Bulvarı’nda toplandığını daha önce belirtmiştik. Peki bu tesislerde ne yenir?

Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

Türk damak tadının en vazgeçilmez tatlısı ekmek kadayıfını bu tesislerde vişneli veya klasik şerbetlenmiş olarak bulabilir, arzunuz dahilinde üstüne kaymak koydurabilirsiniz.

Sucuk Döner

Hayvancılık bakımından gelişmiş, etlerinin lezzetiyle meşhur şehir Afyon’a yakın konumlanmış dinlenme tesislerinde şarküteri sucuk alışverişinin yannında, her yerde bulunamayan lezzet, sucuk döneri de tadabilirsiniz.

Şekerleme

Bembeyaz kaymaklı lokumlar, aralarında çeşitli sos ve yemişlerle rulo yapılmış şekilde, hindistan cevizine bulanarak sunuluyor. Dilerseniz varacağınız şehirdeki sevdiklerinize hediye götürmeniz için şık kutularla sunum da mevcut.

İhtiyaç duymamanızı umuyoruz ancak Ankara İzmir arası yolculuğunuzda sağlık konusunda desteğe ihtiyaç duyarsanız Yandex Navigasyon’un Nöbetçi Eczaneler özelliğini arama ekranındaki kategoriler arasında bulabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Ankara – İzmir Yolu Mola Yerleri