Güvenli sürüş için arabanızdaki göstergelerin ve araç arıza ışıklarının ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Araba gösterge panelinde yanan uyarı ve ikaz lambaları, aracınızda bir sorun meydana geldiğinde sizi uyarmak için ve aracınızdaki herhangi bir sistemin devrede olduğunu bildirmek için tasarlanmıştır. Araba göstergeleri, aracınızın beyni tarafından kontrol edilir ve herhangi birinde arıza olduğunda, gösterge panelinde o arıza ile ilgili sistemin lambasını yakarak sizi uyarır.

Araba Gösterge Paneli Nedir?

Arabanızın ön panelinde bulunan göstergeler kontak anahtarını birinci kademeye getirdiğinizde birkaç saniye boyunca yanar ve söner. Sönmediği durumlada ya da seyir esnasında herhangi birinin yanması oluşan ya da oluşabilecek arızanın işaretidir. Araba gösterge panelinde yanan bu uyarı ve ikaz lambaları, arızanın ciddiyetine göre farklı renklerde yanar. Renk kodları kırmızı, sarı/turuncu, mavi/yeşil renklerdedir. Kırmızı, potansiyel bir güvenlik sorununu veya ciddi bir problemi gösterir ve aracı mümkün olan en kısa sürede durdurmanız gerektiği anlamına gelir. Sarı/turuncu ışıklar, genellikle bir şeyin onarılması veya kısa bir süre içerisinde bakımının yapılması veya dikkatle çalıştırılması gerektiğini ifade eder. Yeşil ve mavi ışıklar ise genellikle bir sistemin açık olduğunu veya çalıştığını gösterir.

Sık Karşılaşılan Araç Arıza Işıkları

Aracınızın gösterge panelinde yer alan en yaygın uyarı ve bilgilendirme işaretlerini sizin için listeledik.

Akü Şarj İkaz Işığı

Akü şarj ikaz ışığının yanması, aracınızın çok yakında tüm elektrik gücünü kaybedebileceği anlamına gelir. Anahtarınızı kontağa taktıktan sonra kontak dönmüyorsa akünüz bitmiş olabilir. Eğer seyir halindeyken akü ikaz lambası yanarsa öncelikle aracınızı emniyetli bir alana park edin ve kaputu açın. Motor bölümünde kopmuş bir kayış veya bir parça tespit ederseniz hemen bir çekici çağırın.

Fren İkaz Işığı

Fren ikaz ışığının yanması fren hidroliği seviyesinin düşük, park freninin açık veya kilitlenme önleyici ABS sisteminin arızalı olduğunu gösterir. Fren ikaz ışığı yanıyorsa önce el freninin devrede olup olmadığı kontrol etmeli ve fren hidroliği seviyesinin yeterli olduğundan emin olmalısınız.

Hareket İkazı / Motor Soğutma Suyu

Hararet göstergesinin yanması, motorunuzun aşırı ısındığı veya soğutma sıvısı seviyesinin düşük olduğu anlamına gelir. İkaz lambaları arasında bu ışık yanıyorsa motorun hasar görmesini önlemek için aracınızı çalıştırmamalısınız.

Motor Yağı Basıncı İkazı

Motor yağı basıncı ikaz ışığı, yağ basıncı sensörü tarafından düşük yağ basıncı tespit edildiğinde yanar. Düşük motor yağı seviyesi, motor yağı basıncında bir kayıp veya hatalı bir motor yağı basınç sensöründen kaynaklanabilir. Böyle bir durumda motor yağı seviyesi ile basıncı kontrol etmelisiniz.

Egzos Emisyon İkazı

Araç gösterge panelinde egzos emisyon ikaz lambasının yanması, egzozda veya genel olarak motorun çalışmasında bir arıza olduğunu ifade eder. Motorun durmasına neden olabilir.

Kızdırma Bujisi İkazı

Araç ikaz lambaları arasında nadiren yanan kızdırma bujisi ikaz lambası, aracınızın bujisinde bir sorun olabileceğine işaret eder.

Hava Yastığı İkazı

Hava yastığı ikaz lambasının yanması hava yastığı veya hava yastığı sistemi ile ilgili bir soruna işarettir.

Emniyet Kemeri İkazı

Emniyet kemeri takılı değilse bu ikaz lambası yanar. Ayrıca yeni model arabalarda emniyet kemeri ikaz sesi de bulunur.

Düşük Yakıt Göstergesi

Düşük yakıt ikaz ışığı, aracın yakıtının az olduğu konusunda sizi uyarır. Yakıt ışığının yanması, depoda kalan yakıt miktarına göre araçtan araca değişir.

Lastik Basınç Sensörü

Aracınızın bir veya daha fazla lastiğinin basınç seviyesi düşükse, lastik basınç sensörü ışığı yanar. Aracınızın lastiğinin kaç PSI/bar olması gerektiğine kullanım kılavuzundan bakabilirsiniz.

Kapı İkaz Işığı

Kapı ikaz ışığı, araç kapılarından birinin açık kalması ya da kapı kilit düğmelerinden birinin arızalanması durumunda yanar.

Araç arıza ışıklarının ne anlama geldiğinden emin değilseniz aracınızın kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz. Araba göstergeleri ve araç arıza ışıkları hakkında gerekli bilgiye sahip olmanızın yanında Yandex Navigasyon’daki hız kameraları ve EDS noktaları ile güvenli sürüşün tüm uyarılarılarına sahip olabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Araba Göstergeleri ve Araç Arıza Işıkları