Koronavirüs döneminde kişisel bakım ve hijyen ile birlikte ev ve benzeri yaşam alanlarında da temizlik konusunda dikkat etmemiz gereken bazı hususlar ortaya çıktı. Özellikle bu dönemde 15 günde bir gündelik yaşamınızda sık sık kullandığımız arabalarımızın da temizliğini ve dezenfeksiyonunu yapmamız gerekiyor. İyi bir araç içi temizliği için nelere dikkat edilmeli? Koronavirüsten aracınızı nasıl koruyabilirsiniz? Araba nasıl dezenfekte edilir? Bu yazımızda sizler için koronavirüs ve araç temizliği hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

Aracınızı olası bakterilerden korumak için detaylı bir temizlik şart: seçeceğiniz doğru ve kaliteli malzeme ve doğru temizleme yöntemleri ile bunu sağlamak mümkün. Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu havada asılı kalıp yüzeye tutunabilecek bakterileri de göz önünde bulundurup tüm noktaların ve yüzeylerin detaylı ve özenli bir şekilde temizliğidir. Temizliğe başlamadan önce eldiven ve maskenizi takmayı unutmayın.

İşte adım adım araç temizliği için izlenebilecek adımlar:

  • Temizlik için ilk önce aracın ön kısmından başlayın ve paspas varsa dışarı çıkarın.
  • Ev temizliği için de faydalı olan izopropil alkol bazlı sprey temizlik malzemelerini tercih edebilirsiniz, virüsü yok etmede oldukça etkilidir. Eğer araç içi deri kaplamaysa çizikleri önlemek için mikrofiber bez ve el temizliği için kullandığınız sabun ve su ile temizlemeyi tercih edin.
  • Direksiyon simidi, vites kolu ve torpido gözü gibi günlük araç kullanımınızda sık temas edilen tüm yerleri temizleyin.
  • Temizlik bittikten sonra kurumasını beklemeyin, kuru bir bez ile silin.
  • Aracın ön kısmından sonra arka kısmına ve bagaj kısmına da aynı işlemleri uygulayın. Bagaj temizliğinden önce bagajı süpürün, bagajdaki bütün eşyaları çıkartın ve çıkardığınız eşyalara da aynı işlemleri uygulayın.
  • Aracın bütün kısımlarını temizledikten sonra en son kapı kollarını temizleyin.

Araç içi temizliğinin yanı sıra havalandırma ve klima bakımını da ihmal etmemek gerekiyor. Ayda 1 kez polen filtre değişimi yaparak bunu sağlayabilirsiniz. Havalar da ısınmaya başladığı için araç içinde olduğunuz sürece camınızı açarak aracınızı bol bol havalandırabilirsiniz.

Kendi yaptığınız dezenfeksiyon işlemlerine ek olarak şahsi aracınıza baştan sonra bir temizlik ve dezenfeksiyon işlemi de yaptırmak istiyorsanız bu işin uzmanı profesyonel şirketlerle de iletişime geçebilir ve onlardan dezenfeksiyon ve temizlik hizmeti alabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Araba Nasıl Dezenfekte Edilir?