Araba yolculuklarının vazgeçilmezi olan müzik, adeta bizimle birlikte seyahat eden bir yol arkadaşı gibi. Arabaya binip kontağı çevirdiğiniz andan itibaren dinlediğiniz müzik sizi gaza getirir, hedefinize varmak üzereyken heyecanınızı yatıştırır ya da yolculuğunuza ritim katar. Kısacası modunuzu destekleyen en büyük yardımcılardan biridir müzik. Yol keyfimizi artıran değişmezlerden biri de yılların eskitemediği radyolardır. Bilgi, haber ve eğlence uzun süredir farklı kaynaklardan akmaya devam ediyor. Arabada değilsek radyo aklımıza pek gelmiyor. Artık istediğimiz yerde ve zamanda dinleme konforunu sahibiz. Farklı alanlardan sıkı içeriklere podcast’ler aracılığı ile ulaşabiliyoruz.

Yandex Navigasyon olarak sürüş deneyiminizi gerçek zamanlı trafik bilgisi ve en uygun rota seçenekleriyle iyileştirmeye çalışırken sürüş zamanınızı daha da keyifli bir hale getirebilmek için arabada dinlemelik podcast’leri bir araya getirdik. İşte uzun yolda ya da trafik sıkıştığında size iyi gelecek, arabada dinlemelik en iyi 12 podcast önerimiz!

Modern Sabahlar

İyi kalpli insanların programı Modern Sabahlar Ege Kayacan, Fahir Övünç ve Oktay Demirci ile Radyo ODTÜ’de başladığı serüvenini Ege ve Fahir ikilisiyle Show Radyo’da devam ettiriyor. Soundcloud yayınları sayesinde, ikilinin arabada dinlemelik keyifli sohbetlerini paylaşmak için illa sabahın köründe yollarda olmaya gerek kalmıyor.

Ayça ve Toni ile Ev Hali

Ayça Şen Başkan ile Toni Enişte her gün, her telden ev halleri ile Türkiye’nin organik radyosunda yayındalar. Dinleyenler yorumlarında her sabah, elde kahve o eve konuk olmuş gibi hissedildiğinden bahsediyor. Bizce podcast’lerin en güzel yanı, trafikte kalmışken de size bu keyfi yaşatabilmesi.

Suzi ile Kırılgan Sohbetler 

Yandex Navi olarak, sıkışık trafiği atlatmanıza yardımcı olurken araçta geçirdiğiniz süre boyunca gündelik yaşamınızdaki kırılgan yanınızla bakışmak için de güzel bir fırsat görüyoruz. Klinik psikolog ve dışavurumcu sanat terapisti Suzi Amado ve medyacı Öznur Turalıoğlu, yaklaşık yarım saat boyunca çoğumuzun deneyimlediği ama genelde dillendirmediği, kalbimize yakın konular üzerine sohbet ediyor. Yolunuz açık, iç görünüz bol olsun. Namaste!

Fularsız Entellik

“Halk için, halka rağmen entellik!” sloganıyla yola çıkan Ekşi Sözlük yazarı Immanuel Tolstoyevski’den az konuşulan konular hakkında, eleştirel odaklı ahkamlar elinizin altında. Önerilen, fularlarınızı çıkarıp, üstünüze rahat bir şeyler giyip dinlemeniz. Bizce ufuk açan bu podcast’ler, ufka doğru yapılan uzun yolculuklarda veya sık sık çıkılan açık yollarda tam arabada dinlemelik.

İşte O Ses

Yolculuklarınızda tanıdık sesleri yanı başınızda bulmak size iyi gelmez mi? İşte O Ses, Uğur Taşdemir’in seslerini çok iyi bildiğimiz ama yüzlerini pek de görmediğimiz seslendirme sanatçıları ile gerçekleştirdiği röportaj ve sohbetlerden oluşuyor. En kısası dört dakika, en uzunu yarım saat süren bölümlerden yolculuğunuzun süresine uygun olanı seçebilirsiniz. Böylece rotanızı tamamladığınızda arabada dinlemelik diye başladığınız podcast henüz bitmemişse araçta kalıp, sonuna kadar dinlemenize de gerek yok.  İstediğiniz zaman, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Frenchos ile Aramızda 

Romantik ilişkiler her yaşta, herkesin kafasını en çok meşgul eden meselelerdir. İlişkileri anlattığı romanlarından, ilişki tespitleriyle dolu tweet ve instagram paylaşımlarından tanıdığımız Frenchos, bu sefer de podcast’lerde sesli düşünüyor. Arada sırada takipçilerin de konuk olduğu yayınlarda, kadın-erkek ilişkilerine dair her şey, en cesur ve filtresiz şekilde konuşuluyor.

Socrates

Arabada dinlemelik spor sohbeti arıyorsanız Socrates Dergi ekibinin hazırladığı fubol, basketbol, bisiklet, tenis ve diğer sporlarla ilgili podcast’ler tam size göre.

Girişimci Jeans Kadınlar

Arabada dinlemelik podcast listemize her gün işe arabayla giden ve kendi işini kurmayı hayal eden kadınlara yönelik bir podcast de ekleyelim dedik. Bedriye Hülya ve Müge Demirözü Öztürk’ten kadın girişimciler için ‘‘İşimi nasıl kurarım?’’ konulu podcast bu anlamda tam bir zihin açıcı. Başarılı kadın girişimcilerin deneyimleri, tüyolar ve derslerden oluşan bu podcast’i dinleyerek bir bakmışsınız kendi işinizin patronu olmuşsunuz.

Günün ve Güncelin Edebiyatı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Seval Şahin, Nisan 2015’ten bu yana Açık Radyo’da her hafta hazırladığı ve sunduğu Günün ve Güncelin Edebiyatı programında dinleyicileri ile buluşuyor.  Günümüz yazarları, editörleri ve araştırmacılarıyla yaklaşık yarım saat boyunca keyifli bir sohbet dinlemek güzel olmaz mı?

Biyografik Bilim: Bilim İnsanlarının Ağzından Hayatları

Yandex Navigasyon ile rotanızı oluşturduktan sonra hedefinize doğru yol alırken tam arabada dinlemelik bir seri! Aklın Yolu Düşünce Topluluğu tarafından hayata geçirilip Evrim Ağacı’na hediye edilen “Biyografik Bilim: Bilim İnsanlarının Ağzından Hayatları” isimli podcast serisinde bilim insanları hayatlarını kendi dilleriyle anlatıyor. Upuzun yolculuklarda, aracınızda tek başınızaysanız yan koltuğa bir bilim insanı otursun istemez misiniz?

Sesli Kitap

Gündelik hayat uzunlu kısalı, çeşit çeşit yolculukların birleşiminden oluşmaya başladıkça, oradan oraya savrulurken eline kitap alamayan insanlar onları dinlemeye başladı. Sesli Kitap uygulamalarının giderek popülerleştiği günümüzde, spiker Nisan Kumru’nun seslendirdiği kitaplar bizce tam arabada dinlemelik.

Nasıl Olunur?

Gazeteci, yazar, programcı, editör ve daha bir çok sıfatı hak eden Nilay Örnek Storytel ile ortak yaptığı podcast projesinde, mesleğini çok iyi icra ettiğini düşündüğü insanlara ‘‘nasıl olunur?’’ sorusunu soruyor. Yayınlar ortalama bir saat uzunlukta.

Bonus: Radyo Oyunları

Podcast yayını şeklinde olmasa da arabada dinlemelik en güzel sesli içeriklerden bir diğeri de radyo tiyatrosu eserleri. Siz aracınızla yol alırken, kulaklarınız bir anlatıcı girizgahı ve ardından konuşan karakterlerin sesleriyle dolsun! Yolunuz açık olsun.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Arabada Dinlemelik En İyi 12 Podcast