Araç Muayenesi Nedir?

Özel araçlarda 2 yılda bir, ticari araçlarda ise yılda bir kez zorunlu olan araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz taşıtların yolcu ve trafik güvenliliğine uygun nitelikler taşıyıp taşımadığını kontrol eder. Trafik muayenesinin amacı trafikteki taşıtların kusurlarının giderilmesi ve sebep olunabilecek kazaların önüne geçilmesidir.

Araç Muayene Öncesi Neler Yapılır?

Araç kusurlarından kaynaklanan kazaların sayısını azaltmak ve trafik güvenliğini sağlamak amacıyla araç muayenenizi mutlaka yaptırmanız gerekir. Araç muayene öncesi yapmanız gerekenleri aşağıda görebilirsiniz:

1- Öncelikle TÜVTÜRK internet sitesinden online ya da haftanın 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren 0 850 222 8888 numaralı çağrı merkezinden telefonla randevu alın. Aracınızın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de randevu işlemi yapıldığını unutmayın.

2- Aracınızın borç durumunu kontrol edin. Daha önce aracınızın trafik cezası ve OGS kaçak geçiş cezası gibi borçları varsa mutlaka ödeyin. Borcu olan araçların muayene işlemi başlatılmaz.

3- Egzoz gazı ölçüm muayenesi belgesi alın. Geçerli bir “Egzoz Emisyon Ölçümü”nüz olmazsa aracınız muayenede “Ağır Kusurlu” olarak değerlendirilir.

4- Sürecin sorunsuz bir şekilde geçeklemesi için aracınızda bulunması gereken ekipmanları tamamlayın.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Belgeler

Aracınızı muayene ettireceğiniz zaman sizden bazı belgeler istenir. Bu belgelerden herhangi biri eksik olduğunda araç muayeneniz yapılmaz. Muayene için gerekli belgeler; ruhsat, trafik sigortası poliçesi, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi ve muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi ise aracı getiren kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden herhangi birisi.

Egzoz Gazı Ölçümü Nasıl ve Nerede Yaptırılır?

Egzoz gazı emisyon ölçümü motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği kontrolünde önemli bir rol oynar. Özellikle taşıtların periyodik olarak bakımlarının yapılmaması, emisyon kontrol ekipmanlarının tahrip olmasına bağlı olarak insanları zehirleyen araçlara dönüşebilir. Aracınızın bakım ve onarımını yaptırarak, egzoz emisyonlarının standartlara uygun olduğunu belgelemek için  ölçümlerini yaptırmanız gerekir. Ölçüm öncesinde araçların egzoz sistemlerinin doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Eğer sorun görülürse onarılması gerekir. Aksi taktirde muayene geçersiz olur. Egzoz gazı emisyon ölçümünüzü tüm illerdeki sabit TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında, gezici istasyonlarda ve TÜVTÜRK İstanbul Maslak, Antalya, İzmir ve Fethiye’de bulunan motosiklet muayene istasyonlarında yaptırabilirsiniz.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmak için yanınıza trafik ve tescil belgesinin aslını, motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatını (İlk kez egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak olan araçlardan talep edilmez) bulundurmanız gerekir.

Muayene Sırasında Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar

Araç muayene öncesi arabanızda bulunması gereken ekipmanları hazır ettiğinizde süreci sorunsuz bir şekilde atlatırsınız. Araç muayene öncesi; ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı ve stepne aracınızda yoksa güvenli bir yolculuk için araç muayene öncesi mutlaka arabanızda hazır etmeniz gerektiğini unutmayın.

Ayrıca Yandex Navigasyon’a eklenen hız kameraları ve EDS noktaları ile de güvenli sürüşün keyfini çıkarabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Araç Muayene Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler