Arsuz Nerede?

Amanos Dağları ile Akdeniz’in masmavi berrak suları arasında bir sahil bandında yer alan Arsuz, yüzölçümü bakımından Hatay’ın dördüncü büyük ilçesidir. Eşsiz doğa güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri, yemyeşil yaylaları, eğlence merkezleri, masmavi denizi ile Arsuz keşfedilmemiş ideal bir tatil mekanıdır. Hatay’ın incisi Arsuz gezilecek yerler ve eşsiz atmosferi ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Arsuz Nereye Bağlı?

Arsuz, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Hatay ilinin yaklaşık 81.000 nüfuslu ilçesidir. Hatay’ın ilçelerinden olan Arsuz’un güneydoğusunda Samandağ, doğusunda Antakya, kuzeydoğusunda da Belen ve İskenderun ilçeleri vardır. Kuzeybatısında Akdeniz’e uzun bir kıyısı bulunan Arsuz’un il merkezine uzaklığı ise yaklaşık 87 km’dir.

Arsuz’da Gezilecek Yerler

Akdeniz’in parlayan yıldızı ve medeniyetler beşiği olan Hatay ilinin ilçesi Arsuz, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile dikkat çekiyor. Günümüze kadar farklı medeniyetlere ve farklı dinlerden insanların birilikte barış içerisinde yaşadığı bir kent olan Arsuz gezilecek yerler açısından birçok turiste ev sahipliği yapıyor. Mavi ve yeşilin muhteşem uyumu ve güneşin deniz üzerinden batışının ayrıcalıklı olarak izlenebileceği en güzel yerlerden biri olan Arsuz’daki gezilecek yerleri gelin, birlikte keşfedelim.

Arsuz Kalesi: Merkeze 30 kilometre uzaklıkta yer alan Arsuz Kalesi, Kale Mahallesi’nde yer alır. Kalenin yapımı Selçuklular dönemine dayanır. Zamanında denize paralel olarak 10 metre yükseklikteki bir tepede bulunan Arsuz Kalesi günümüze kadar dayanamamış ve kaleden geriye kalıntılar kalmıştır.

Meryem Ana Havuzu: Hristiyanlar tarafından oldukça kutsal olarak kabul edilen bu havuz, Susuz Tepe mevkinde bulunan yoğun çamlık ormanı içerisinde yer alır. Meryem Ana’nın Kudüs’ten Efes’e doğru çıktığı yolculukta dinlenmek için durduğu yerdir. Efsaneye göre Meryem Ana oruçlu bir şekilde, Kudüs’ten Efes Antik Kenti’ne yürürken bu noktada durup, bu gölde yıkanmış. Gölden akan soğuk suyun kutsallığı, sıcak suyun ise günahı simgelediğine dair bir inanış var. Meryem Ana orucunu açmak için etrafa bakındığı sırada sudan taşa doğru bir balık atlamış ve güneş ışığında pişmiş. Meryem Ana bu balık ile karnını doyurmuş. Bu nedenle, göle Meryem Ana Havuzu ismi verilmiş. Her yıl 14 Ağustos’ta hac olarak kabul edilen havuzda dini törenler yapılmaya devam ediyor.

Arabın Gölü: Arsuz şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Konacık Mahallesi’nde, dağlar arasında ufak bir vadide yer alır. Karaçay deresinin taşıdığı suların yüksekten düşerek oluşturduğu Arabın Gölü’nün etrafı yüksek kayalarla çevrilidir. Berrak suyu ile sizi büyüleyecek olan bu gölü mutlaka ziyaret edin.

Maryo Hanna Kilisesi: Arsuz gezilecek yerler listesinde mutlaka gidilmesi gereken rotalardan biri olan Maryo Hanna Kilisesi günümüzde hala ibadete açıktır. Hristiyanlık dinin ilk yıllarında birçok rahip  Hz. İsa’nın bilgilerini diğer insanlara aktarmak için Arsuz ve çevresine yerleşmişler. Yerleşen rahiplerden biri olan Aziz Hanna ise burada bir kilise yaptırmış. 1514 yılında tekrardan inşa edilen kilisede birçok eser bulunuyor.

Sütunlu Liman: Arsuz merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan Konacık Mahallesi’nde yer alan Sütunlu Liman, Kleopatra’nın gemilerinin yanaştığı liman olarak biliniyor.

Sıcak Su: Hüyük Mahallesi’nde yer alan, şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Sıcak Su kaplıcası romatizma ve cilt hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Ayrıca kaplıcada Roma döneminden kalan kalıntılar bulunuyor. Bölgede doğa yürüyüşü yapıp sıcak suyun keyfini çıkarabilirsiniz.

Arsuz’da Nerede Denize Girilir?

Akdeniz’in en güzel koylarından biri olan Arsuz, temiz denizi ve ince kumuyla ünlüdür. Hatay’ın bu şirin tatil beldesinde denize girebileceğiniz birçok plaj bulunuyor. Karaağaç Mahallesi’nde bulunan Arsuz Karaağaç Plajı, Arsuz’da denize girilecek favori yerlerin başında geliyor. Biraz güneyde Gülcihan Köyü’nde Gülcihan Halk Plajı ve Kıyıkent Sitesi plajları da denize girmek için tercih ediliyor. Arsuz belde merkezi dolaylarında bulunan Arsuz Halk Plajı, Palm Beach ve Rhossus Beach de denize girilecek yerler arasında.

Araçla Arsuz’a Nasıl Gidilir?

İskenderun’a 35 km, Antakya’ya 45 km ve Adana  Havaalanı’na 166 km uzaklıkta bulunan Arsuz’a otobüs, uçak ve kendi aracınızla ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla gitmeyi planlıyorsanız Yandex Navigasyon’dan rota oluşturarak keyifli bir yolculuk planlayabilirsiniz. Yol boyunca internet bağlantınız kesilse de çevrimdışı navigasyonla rotanızda ilerlemeye devam edersiniz. Yandex Navigasyon’un offline özelliğinden yararlanmak için tek yapmanız gereken ilgili şehir haritasını mobil cihazınıza indirmek. Böylece internet bağlantısına gerek kalmadan, her yerde Yandex Navigasyon’u ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Arsuz Nerede? Arsuz’a Nasıl Gidilir?