Atatürk Arboretumu Hakkında

Arboretumlar, en kısa ve öz anlatımla “Canlı Bitki Müzeleri” olarak tanımlanabilir. Arboretumlarda bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla kökeni ve yaşları belli olan ağaçlar, diğer odunsu bitkiler özenle seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilenir. Latince kökenli bir kelime olan arboretum, “ağaç” anlamına gelen arbor sözcüğü ile “belli bitkilerin yetiştirildiği alan” anlamındaki etum kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Arboretum kavramı, ağaçlar, ağaççık ya da çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesi olarak kullanılıyor.

Türkiye’de bulunan iki adet arboretumdan biri olan Atatürk Arboretumu İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi‘nin öğretim üyeleri ile öğrencileri başta olmak üzere, tüm doğa severlerin inceleme yapabilmesi amacıyla açık bir canlı laboratuvar olarak hizmet veriyor. Buna ek olarak Orman Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ve konuyla ilgili bilim adamları da burada doğa ile ilgili gözlemler yapabiliyor.

Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda bulunan bu doğa harikası alan, özellikle İstanbulluların şehir karmaşasından kaçabildiği sakin ve keyifli bir yer. Yerli ve yabancı turistlerin de sıkça tercih ettiği 296 hektarlık bir alana kurulu olan Atatürk Arboretumu’nu ziyaret ettiğinizde dünyanın değişik köşelerinden getirilmiş birbirinden farklı, yaklaşık 2000 bitki çeşidini de keşfetmiş olacaksınız. Ağaç parkı olarak da bilinen, esasen ağaçların, odunsu bitkilerin yetiştirilmesi için kurulan ve bir nevi botanik bahçesi olan Atatürk Arboretumu’nda görebileceniz bitki ve ağaç türleri arasında öne çıkanlar; Peruka Çalısı, Mamut Ağacı, Japon Tesbih Çalısı, Adaçayı Yapraklı Laden, Kokulu Servi, Tüylü Kartopu, Parçalı Yapraklı Leylak, Söğüt Yapraklı Dağ Muşmulası, Makedonya Meşesi, Tibet Dağ Muşmulası, Florida Kızılcığı, Kırmızı Çiçekli Atkestanesi, Anadolu Karaçamı, Amerikan Lale Ağacı ve Maymun Çıkmaz Ağacı’dır. Gölet ve yürüyüş yolları, temiz havası, yemyeşil bitki örtüsü ile huzur dolu bir yer olan Atatürk Arboretumu’nu içinde çeşit çeşit ağaçlar olan, doğanın ne kadar zengin olduğunu gözler önüne seren kocaman ve yaşayan bir müze olarak düşünebilirsiniz. İçeride ilk önce gezilecek yerler arasında göl çevresi turu, küçük gölet turu, çamlı yol turu ve ormanın girilebilen ve izin verilen, üst kısımlarının bulunduğu ağaçlıklı bölümler gelir.

Göletlerde yüzen kuğular ve ördeklerle kendinizi masal diyarında hissedebilirsiniz. Şanslıysanız sincap dahi görebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu’nun içerisinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaptırılan Kirazlıbent ile 1916’da Neşet Hoca tarafından kurulan Türkiye’nin ilk fidanlığı yer alır. Atatürk Arboretumu yeryüzündeki diğer arboretum ve botanik bahçeleri ile tohum ve fidan temini konusunda işbirliği de yapar. Atatürk Arboretumu‘nda böcek ve yaban hayvanları koleksiyonu, memeli ve kuş koleksiyonu bulunur. Koleksiyon, temel olarak Zooloji, Yaban Hayatı ve Yaban Hayvanları Bilgisi derslerinde, uygulamalı eğitimi desteklenmesi için kullanılır. Yemyeşil bir cenneti andıran doğa tutkunları için şehrin yanı başında, doğanın göbeğinde adeta açık hava stüdyosunu andıran Atatürk Arboretumu sonbaharda da ilkbaharda da ayrı güzelliğe sahip. Hangi mevsimde gideceğiniz tabii ki size kalmış ama bizce her iki mevsimde de gidin. Çünkü İstanbul’un bu gizli cennetinde doğanın her tonuna şahitlik ederken ruhunuzu dinlendirebilir ve şehrin sizden aldığı enerjiyi burada geri kazanabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Nerede?

Atatürk Arboretumu İstanbul Avrupa yakasındaki Sarıyer ilçesinde, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerindeki ormanlık alanda yer alıyor. Belgrad Ormanı’na arabayla 5 dakika mesafedeki bu enfes yere kitap okumak, romantik bir yürüyüş yapmak ve doğa ile iç içe olmak için gidebilirsiniz. Gezmek için en az 3-4 saatinizi ayırmanızı tavsiye ederiz. Atatürk Arboretumu’nda yiyecek ve içecek servisi bulunmadığından tok karnına giderseniz rahatlıkla yarım gün geçirebilirsiniz. Birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz Atatürk  Arboretumu’na giderken fotoğraf makinenizi mutlaka yanınıza alın. Fotoğraf çekmenin ücretsiz olduğu arboretumda tripod kullanımına izin verilmiyor. Motosiklet, bisiklet ve evcil hayvan ile de giriş yapamazsınız. Ayrıca mangal ve piknik yapmak da yasak.

Atatürk Arboretumu’na Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile: Atatürk Arboretumu’na kolayca ulaşmak için Yenikapı – Hacıosman metrosuna binip, son istasyon olan Hacıosman’da inmeniz gerekir. Metronun son durağında otobüs durağı var. Buradan her 15 dakikada bir kalkan 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binin. Yaklaşık yirmi dakikalık bir seyahatten sonra Bahçeköy’de inip Kemerburgaz yolundan yaklaşık beş yüz metre kadar yürüyerek Atatürk Arboretumu’na ulaşabilirsiniz. Taksim ya da 4. Levent’ten kalkan 42T nolu otobüs ile de gidilebilirsiniz. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi durağında inin. Yaklaşık beş yüz metre geriye yürüyün, sola dönerken sağ tarafta kalan Atatürk Arboretumu’nu göreceksiniz.

Atatürk Arboretumu İETT hatlarını aşağıda görebilirsiniz:

42HM Bahçeköy – Hacıosman
59RK Rumelihisarüstü Boğaziçi Üniversitesi – Arıköy
153 Bahçeköy – Sarıyer
42M Bahçeköy – 4.Levent Metro
42 Bahçeköy – 4.Levent Metro
42T Bahçeköy – Taksim

Özel aracınız ile: Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde Hacıosman’a gidin. Tabelaları takip ederek Bahçeköy yoluna sapın. Bahçeköy’de İstanbul Üniversitesi Spor Salonu’nun karşısındaki Kemerburgaz yolundan sola dönüp yaklaşık beş yüz metre ilerledikten sonra sol tarafta Atatürk Arboretumu’nu görürsünüz. Siz yine de yanlış yollara sapıp yolunuzu uzatmamak için Yandex Navigasyon ile rota oluşturarak Atatürk Arboretumu’na rahatça ulaşabilirsiniz. Araç giriş ücreti ödemezsiniz. Aracınızı parkın dışında yer alan otopark alanına bırakmanız yeterli.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti

Atatürk Arboretumu’na giriş ücreti hafta içi ve hafta sonu olmasına göre değişiklik gösteriyor.

Atatürk Arboretumu giriş ücreti hafta içi öğrenciler için 2,5TL, yetişkinler içinse 7,5TL’dir. Hafta sonu giriş ücreti ise öğrenciler için 7,5TL, yetişkinler içinse 20TL’dir. Orman Fakültesi öğrencilerine Atatürk Arboretumu’na giriş ücretsizdir. Ayrıca kendi özel aracınız ile gitmeyi düşünüyorsanız araç giriş ücreti yoktur ve otopark ücretsizdir.

Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri

Atatürk Arboretumu’nu Pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edebilirsiniz. Atatürk Arboretumu sabah 8:30 ile akşam 17:00 arası ziyaret edilebiliyor. Ziyaret saatleri yaz ve kış olarak değişmiyor. En geç 17:00’de ziyarete kapanıyor.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Atatürk Arboretumu Nerede ve Nasıl Gidilir?