Balat’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’da yerli ve yabancı turistlerin popüler uğrak noktalarından biri olan ve geçmişten günümüze tarihi izler taşıyan Balat, Ayvansaray ve Fener arasında bulunan turistik ve kültürel bir semt olarak karşımıza çıkıyor. Balat keyifli sahili, tarih kokan dar ve renkli sokakları, antikacıları, leziz yemekler sunan mekanları ile pek çok kişinin hafta sonu rotasında olmazsa olmaz bir nokta.

Özellikle fotoğraf meraklılarının da sık sık uğradığı Balat’ta 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş olan Merdivenli Yokuş, Tarihi Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Balat Kültür Evi ve Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi gibi pek çok turistik ve kültürel açıdan önemli yeri ziyaret edebilir, tarih dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Özellikle rengarenk cumbalı evleriyle Merdivenli Yokuş, Balat’ın olmazsa olmazlarından biri haline gelmiştir: Merdivenli Yokuş’ta merdiven şeklinde sıralanan renkli cumbalı evler oldukça dikkat çekiyor. Bu evlerin bir kısmı UNESCO projesi kapsamında yenilenmiştir. Balat fotoğraflarında sıklıkla görülen Merdivenli Yokuş mutlaka ziyaret edilmeli ve görülmeli.

Balat’ta Gezilecek Başlıca Yerler

Balat tarafında gezip görebileceğiniz pek çok yer var. Tarih ve kültür dolu bir Balat turu planlayanlar için aşağıdaki listede önerdiğimiz yerler mutlaka ziyaret edilmeli ve görülmeli. Biraz daha yeme/içme özelinde bir Balat gezisi istiyorsanız popüler Balat kafeleri arasında öne çıkan Molla Aşkı Teras Cafe, Cafe Naftalin, Cooklife Balat, Perispri Cafe, Tarihi Meşhur Balat İşkembecisi, Tarihi Taş Fırın – Evin Unlu Mamulleri, Pop’s Balat, Maide Cafe ve Coffee Department ilginizi çekebilir. Önerdiğimiz mekanlar arasında özellikle Naftalin Cafe favorilerimiz arasında: nostaljik havası, içeride çalan keyifli müzikleri ve sıcacık ortamıyla pek çok kişinin uğrak noktası olan Naftalin Cafe, kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir mekan. Bu şirin kafeye uğradığınızda Mardin gibi farklı yörelere ait leziz kahvelerini ve “Kedili Kurabiye” adını verdikleri kurabiyeyi mutlaka deneyin.

Balat’ın renkli sokaklarında keyifli bir yürüyüş sonrası önerdiğimiz mekanlardan birinde mola vermeyi unutmayın. Bunun yanı sıra Balat sokaklarında zaman zaman karşınıza çıkacak antika dükkanlarına uğrayabilir ya da vintage mağazalara göz atabilirsiniz.

İşte Balat turunuzda mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalardan başlıcaları!

 • Tarihi Küçük Mustafa Paşa Hamamı
 • Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi
 • Sveti Stefan Kilisesi
 • Merdivenli Yokuş
 • Atik Mustafa Paşa Camii
 • Aya Yorgi Kilisesi
 • Ferruh Kethüda Camii
 • Balat Kültür Evi
 • Hobbit House
 • Gül Camii
 • Kiremit Caddesi Evleri
 • Tahta Minare Camii
 • Balat Yanbol Sinagogu
 • Fener Rum Lisesi ve Ortaokulu

Balat Nerede?

Balat, İstanbul’da Haliç kıyısında yer alıp Ayvansaray ve Fener semtleri arasındadır. Özellikle hafta sonu gezintileri için ideal bir nokta olan Balat tarafında Cibali – Fener- Balat – Ayvansaray arasında keyifli bir tura çıkmaya ne dersiniz?

Balat’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Balat’a otobüsle gelecekseniz en kolay Eminönü meydanından Balat’a doğru hareket eden otobüslerle ulaşım sağlamak olacaktır. Balat’tan geçen güncel otobüs hatları ve saatlerine İETT üzerinden bakabilirsiniz. İETT hatlarının yanı sıra Balat’a özel halk otobüsleriyle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Balat’a Metrobüsle Nasıl Gidilir?

Balat’a metrobüs aracılığıyla ulaşım sağlayacaksanız Ayvansaray durağında inebilirsiniz. Ayvansaray durağında indikten sonra sahil boyunca Eminönü tarafına yürüyerek Balat’a ulaşmak mümkün.

Balat’a Araçla Nasıl Gidilir?

Balat’a özel araçla gitmeyi planlıyorsanız aşağıdaki butona tıklayarak Yandex Navigasyon aracılığıyla rahatlıkla ve kolaylıkla rota oluşturabilirsiniz.