Bayram Trafiğinden Kurtulmanın İpuçları Navi’de!

Bayram tatilinde yola çıkacak kullanıcılarımızın merakla beklediği ve bir klasik haline gelen Yandex Bayram Tatili Trafik Analizi’nin sekizincisini tamamladık. Analiz için geçtiğimiz Ramazan Bayramı ve geçen yılın Ramazan – Kurban Bayramı trafik verilerini analiz ettik. Veriler doğrultusunda ortaya çıkardığımız analizde önceki bayramlarda en çok sıkışan noktalara ve trafiğin yoğunlaştığı saatlere yer verdik. Siz de bu bayram yolculuğunuzun daha rahat geçmesi için yola çıkmadan önce bayram trafiğinden kurtulmanın ipuçlarına mutlaka göz atın.

Yandex Navigasyon olarak bayramda sevdiklerinizle beraber mutlu bir tatil geçirmenizi dileriz.

İstanbul’dan yola çıkmak için en uygun saat kaç?

Bayram tatili yolculuğunuzu planlarken en önemli sorulardan biri de kuşkusuz yola kaçta çıkılacağıdır. Bu bayram tatilinde en fazla aracın Cuma gününden yola çıkması bekleniyor. Bayram trafiğine takılmadan rahat bir yolculuk yapmanız için Cuma öğleden önce yola çıkmanızı öneriyoruz. Cuma öğleden sonraya kalırsanız, daha trafiksiz bir yolculuk için Cumartesi öğleni beklemeniz gerekiyor. Bu durumda bayramda İstanbul’dan yola çıkmak için en uygun zamanlar 9 Ağustos Cuma öğleden önce ya da 10 Ağustos Cumartesi öğleden sonra.

İstanbul’dan uygun saatte yola çıktınız. Peki ya sonra?

Bu sene İstanbul trafiğine takılmadan yola çıkmanın yanı sıra normal bir güne göre geçtiğimiz sene bayramda trafiğin arttığı saatleri ve rotaları da analiz ettik. Ayrıca güvenli bir yolculuk için bayram süresince açık olacak Mola Yerleri kategorimizden rotanıza uygun yeri seçerek yola dinlenerek devam edebilirsiniz. Trafik yoğunluğunun arttığı rotaların ve saatlerin detayını aşağıda görebilirsiniz.

Dönüş Yolunda Kaçta Nerede Trafik Olur?

Bayram tatili dönüş yolculuğunuzun kabusa dönüşmemesi için bu bayram dönüş trafiği ipuçlarını da sizlerle paylaşıyoruz.

İzmit – İstanbul arası yolculuk 160 dakikaya çıkabilir

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda trafik yoğunluğu, tatilin bittiği hafta sonundan önceki Cuma günü zirveye ulaşmıştı. Bu bayram tatilinin bitişi ise farklı olarak hafta ortasına denk geliyor. Bu nedenle, 14 Ağustos Çarşamba akşamı 20.00’dan başlayarak gece yarısına kadar trafiğin yoğun olması bekleniyor. İzmit – İstanbul arasında normalde 90 dakika olan yolculuk süresinin %78 artışla 160 dakikaya kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Gerede – İzmit arası 200 dakika olması bekleniyor

Anadolu Otoyolu yoğunluğu geçtiğimiz Ramazan Bayramı tatilinin bitişinden bir gün önce en üst seviyeye ulaşmıştı. Bundan yola çıkarak, Kurban Bayramı’nda dönüş trafiği yoğunluğunun 13 Ağustos Salı 15.00’da başlayarak tatilin son günü olan 14 Ağustos Çarşamba sabahının ilk saatlerine kadar sürebileceği düşünülüyor. Yolculuk süresi normal zamanda 110 dakika iken dönüş trafiğinde bunun 200 dakikaya kadar çıkması bekleniyor.

Balıkesir – Dilovası arasında trafik %100’den fazla artacak

Ege Bölgesi ve çevresine giden tatilcilerin dönüş yolunda sıkça kullanacağı rotalardan olan Balıkesir – Dilovası’nın bayram dönüşünde yoğun olması bekleniyor. Buradaki yoğunluğun 13 Ağustos Salı günü öğle saatlerinde başlayarak, 14 Ağustos Çarşamba akşama kadar devam etmesi bekleniyor. Normal bir günde 145 dakika süren güzergahın, tatil dönüşü 320 dakikaya kadar çıkması bekleniyor.

İzmir – Ayvalık – Çanakkale arasında 13 Ağustos’ta yoğunluk yaşanacak

Ege Bölgesi’nde rağbet gören tatil beldelerini barındıran İzmir – Ayvalık – Çanakkale güzergahında da dönüş yolunda trafiğin yoğun olması bekleniyor. Bu güzergahta en yoğun saatlerin Salı günü yaşanması bekleniyor. Yolculuk süresinin normalde 215 dakika olduğu bölgede, dönüş yoğunluğuyla beraber bu sürenin 270 dakikaya kadar çıkması mümkün. Tatilin son günü ise nispeten rahatlama olsa da yolculuk süresinin Çarşamba günü gece saatlerine kadar ortalama 240 – 250 dakika olması bekleniyor.

Yandex Navigasyon > Ürün > Trafik > Bayram Tatilinde Yola Çıkacaklara Navi’den İpuçları