Bayram Tatilinde Yola Çıkacaklara Navi’den İpuçları

Bir klasik haline gelen ve bayram tatilinde yola çıkacak kullanıcılarımıza özel hazırladığımız Yandex Bayram Tatili Trafik Analizi’ne kaldığımız yerden devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl da 9 gün olan bayram tatili trafiğinde en çok bekleme yaşanan noktaları ve trafikte beklenen süre artışlarını bir araya getirerek bayram trafiğinden sizi kurtaracak ipuçlarını hazırladık. Siz yine de bayram tatili boyunca yola çıkmadan önce trafiğin durumunu Yandex Navigasyon’dan kontrol edin.

Bayramda İstanbul’dan yola çıkmak için uygun saat kaç?

Geçen senenin trafik durumuna, yollardaki bekleme sürelerine bakarak yolculuğunuzun ve tatilinizin daha keyifli geçmesi için ilk olarak kaçta yola çıkmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bayram tatili için İstanbul’dan yola çıkmak için uygun zaman 31 Mayıs Cuma sabah 10:00’dan önce veya 1 Haziran Cumartesi akşam 21:00’dan sonra.

İstanbul’dan uygun saatte yola çıktınız. Peki ya sonra?

Bu sene İstanbul trafiğine takılmadan yola çıkmanın yanı sıra normal bir güne göre geçtiğimiz sene bayramda trafiğin arttığı saatleri ve rotaları da analiz ettik. Eğer bayram tatili boyunca farklı noktalarda trafik yoğunluğu ile karşılaşırsanız https://twitter.com/YandexComTr hesabından bahsederek bize bildirebilirsiniz. Ayrıca güvenli bir yolculuk için bayram süresince açık olacak Mola Yerleri kategorimizden rotanıza uygun yeri seçerek yola dinlenerek devam edebilirsiniz.

TEM Çıkışı ve D-100

Geçtiğimiz bayram TEM’i kullanarak Gebze – Kocaeli – Düzce – Bolu Hattı’ndaki trafik Cuma günü başlayarak Cumartesi günü öğlene kadar devam etti. D-100 Gebze hattındaki trafik ise Cuma gününden başlayarak Pazar’a kadar sürdü. Trafik yoğunluğunun arttığı gün ve saatlerin detayını aşağıda görebilirsiniz.

Cuma sabahtan Cuma iş çıkışına kadar

  • TEM Ümraniye’den Dilovası’na kadar olan yoğunluk Cuma sabah 10:00’da başlayarak Cumartesi 09:00’a kadar devam etti. Yolculuk süresi normal bir zamanda 35 dk iken %103’lük artış ile ortalama 71dk’ya yükseldi.
  • TEM’den devam edenler Düzce – Bolu arasındaki yoğunluğa denk gelebilirler. Burada da yolculuk süresi 31 dk’dan ortalama 61 dk’ya çıkarak %97 yükseldi.
  • D-100’de ise Gebze’den sonra İzmit’e kadar, Cuma saat 14:00’dan itibaren normalde 37 dk süren yol, %65 artarak ortalama 61 dk’ya çıktı. Yoğunluk Pazar 02:00’a kadar devam etti.

Cuma akşamdan Cumartesi sabaha kadar

  • 18:00 sonrası TEM üzerinde yaşanan tıkanıklık, Sapanca’ya kadar %150 artış göstererek 2,5 saat sürdü, normalde bu yol 60 dk.
  • D-100 Karayolu’ndan devam edenler ise Gebze’den İzmit’e kadar 35 dk’da gidecekleri yolu, %71’lik artışla 60 dk’da gidebildiler.
  • Cuma akşamı 21:30 sonrası yola çıkanlar, Cumartesi sabahına kadar Gerede’ye 7 saatte varabildiler. Bu sürenin 4,5 saati Dilovası – Bolu arasında geçerken, Ümraniye – Dilovası ve Bolu- Gerede arasındaki artışlar ise %180’i bularak uzun kuyruklara neden oldu. Normalde bu süre 3 saat 15 dk’dır.

Cumartesi sabahtan Pazar gecesine kadar

  • Ümraniye’den Dilovası’na kadar bir tıkanıklığa rastlanmadı. Sapanca’dan Düzce’ye kadar ise yoğunluk yaşanma ihtimali yüksek. 2 saatlik yol 3 saate çıktı. Sonrasında Bolu’ya kadar rahatlama görüldü. Fakat Bolu’dan Gerede’ye yine tıkanıklık söz konusu. 35 dk’lık ortalama yolculuk süresi %129’luk artışla 80 dk’ya çıktı.
  • D-100 kullanımında ise Gebze’den Hendek’e kadar 1 saatlik yol %100 artışla, 2 saati buldu. Bu yoğunluk, Cuma sabahı 14:00’da Gebze’den başladı. İzmit sonrasında ise Cumartesi sabahı 04:00’da başladı. Her iki yoldaki yoğunluk Pazar 02:00’a kadar devam etti.

İstanbul‘dan İzmir’e gidecekler

İstanbul’dan İzmir’e ya da çevre illere seyahat edecek sürücüler Bursa – Susurluk ve Akhisar – Manisa arasında trafik yoğunluğu yaşayabilirler.

Geçen seneki bayram tatilinde Bursa – Susurluk arasındaki trafik Cumartesi günü sabah 06:00’da başlayarak aynı gün akşam 17:00’a kadar devam etti. Yoğunluk nedeniyle normalde 66 dakika olan yolculuk süresi %59 artarak 105 dakikaya çıktı.

Rotanın devamında Manisa – Akhisar arasında yoğunluk Cumartesi sabahı 07:00’da başlayarak aynı gün akşam 18:00’a kadar devam etti. Yoğunluk süresince normalde 36 dakika olan yolculuk süresi %31 artarak 47 dakikaya çıktı.

İstanbul’dan Karadeniz Bölgesi’ne gidecekler

Bayram tatili süresince trafikte yoğun artış yaşanan Karadeniz Bölgesi’ndeki güzerdahlar ise Osmancık – Çorum arası ve Samsun – Ordu Karayolu’ndaki Çarşamba – Fatsa arası.

Osmancık – Çorum arasındaki trafik Pazar günü sabah 06:00’da başlayarak aynı gün gece 22:00’a kadar devam etti. Normalde 36 dakika olan sürüş süresi %72 artarak 62 dakika sürdü. Bu yoğunluk toplamda 16 saat devam etti.

Samsun – Ordu Karayolu’nun Çarşamba – Fatsa arasındaki bölümünde trafik yoğunluğu Cumartesi günü sabah 09:00’da başlayarak akşam 23:00’a kadar devam etti. Bu bölgenin ilginç olan özeliği ise yoğunluğun Pazar günü tekrar 12:00’da başlayarak, akşam 22:00’a kadar devam etmesidir.