Bayram Trafiğinden Kurtulmanın Yolları

Her bayram yola çıkacaklara özel hazırladığımız Yandex Bayram Trafiği ipuçlarına bu sene de devam ediyoruz. 2019 bayram trafiğinden kurtulmanın yollarına ulaşmak için takipte kalın.

Bayramda yola çıkanların korkulu rüyası bayram trafiğinde sıkışıp kalmaktır. Bayram trafiği denince hepimizim aklına trafik yoğunluğu, upuzun kuyruklar, saatler süren bekleyişler ve gerilen sinirler gelir. 2018 bayram tatilinde yola çıkacaklar için “Bayram Trafiğinden Kurtulmanın Yolları”nı bir araya getirdik.

Ekran Resmi 2018-12-01 04.06.55

Sabah
09:00
Öncesi

Ertesi gün öğlen
12:00

Yandex Navigasyon, “Bayram Trafiği Ne Zaman Başlar? sorusuna en doğru cevabı vermek için 2017 Ramazan Bayramı trafik analizi sonuçlarını inceledi. 2018 bayram trafiğine yakalanmamak için İstanbul’dan yola çıkmak için ideal saat Arife günü, sabah 09.00 öncesiydi. İstanbul’un D-100 ve TEM çıkışları ertesi gün öğlene kadar oldukça yoğundu. Yollar ertesi gün öğlen 12:00’dan sonra açılmaya başladı. Tüm bu verileri Yandex Navigasyon 2018 bayram tatilinden önce paylaşarak bayram trafiğinden kurtulmamızı sağladı.

Siz yine de yola çıkmadan önce bayram trafiğinin son durumunu Yandex Navi’den kontrol edin.

İster Ankara’ya ya da kuzeye ister Ege’ye ya da güneye gidin… Bayram tatili için yola çıkılan günlerde trafikte bekleme süreleri normal bir güne kıyasla 2—3 saat artıyor! TEM’den ve Anadolu Otobanı’ndan geçerek Osmangazi Köprüsü’ne ulaşmak 1,5—2 saat daha uzun. Ankara yönüne devam edecekler içinse Adapazarı Gişeleri’ne kadar zaman zaman 2—3 saati bulan bekleme süreleri var.*

D-100 Karayolu’nu kullanacakları oldukça yoğun kuyruklar bekliyor. Çayırova Kavşağı’ndan Osmangazi Köprüsü’ne ulaşmak oldukça zahmetli olacak. Geçen bayram bekleme süresi burada 55 dakikaya kadar çıkmış. Yine Eskihisar-Topçular Feribotu’na binmek için normalden 20-25 dakika daha fazla trafikte beklemeniz gerekebilir.*

Yandex Navigasyon tüm bu bilgileri bayram tatilinden önce paylaşarak, 2019’da da bayram trafiğini atlatmamıza yardımcı olacak.

  • Bu sene bayram tatili hafta sonuna denk geldiği için büyük yoğunluklar yaşanmayabilir. Siz yine de Arife Günü sabah 09:00’dan önce yola çıkmış olun.
  • Alternatif güzergahları Yandex Navi’den kontrol edin. Avrupa Yakası’ndan geliyorsanız 4 alternatifi Navi ile değerlendirip karşıya geçin ve rotanıza uyuyorsa Sabiha Gökçen’e kadar Kuzey Çevre Otoyolu’nu göz önünde bulundurun. Geçen sene en az trafik bu yolda gözlemlendi.
  • Sabiha Gökçen sonrası için yine alternatif rotalara Navi’den bakın. Bayramın birinci günü trafik öğleden sonra rahatlarsa İstanbul’dan ayrılmak için öğlen 12.00 sonrasını tercih edebilirsiniz.*
  • Bayram dönüş trafiğindeki son durum için yine Yandex Navigasyon’dan trafiği kontrol edebilirsiniz.

*Bayram yol durumuna göre İstanbul’daki en sıkışık yerler ve bekleme süreleri.