Yandex Navigasyon’dan bayramda işinize yarayacak özellikler!

Hepimizin iple çektiği 9 günlük Ramazan Bayramı tatiline az kaldı. Yaza denk gelmesi ve uzun bir tatil olmasından dolayı çoğumuz şimdiden bayram tatili planlarımızı yaptık bile. Akraba ziyaretleri, uzun yol gezileri ya da yakın mesafe şehirden kaçış noktaları derken bayramda yola çıkmayan yok gibi. Yandex Navigasyon bayram tatilinde işinize yarayacak ve hayatınızı kolaylaştıracak özelliklerini sizin için bir araya getirdi. Navi’nin seçmelerine gelin, birlikte göz atalım.

1- Hız Limiti Uyarısı

Özellikle uzun yolda seyahat ederken zaman zaman hız sınırını aşabiliyoruz. Yandex Navigasyon bu tip durumlarda kullanıcılarını belirli bir sesle uyarıyor. Bunun için yapmanız gereken uyarı yapılmasını istediğiniz hız sınırı oranını seçmek. Ayarlar menüsünde Hız Limiti Ayarları kısmını tıklayın ve uyarılmak istediğiniz hız sınırını belirleyin. Böylece hız limitinizi bilip güvenli şekilde rotanıza devam edebilirsiniz.

2- Nöbetçi Eczaneler

9 günlük bayram tatilinde umarız ihtiyacınız olmaz ama yine de acil durumlarda Yandex Navigasyon’un Nöbetçi Eczaneler özelliğini kullanmak hayatınızı kolaylaştırır. Size en yakın nöbetçi eczaneyi uygulamanın “Arama” ekranındaki “Kategoriler” arasından birkaç tıklamayla kolayca bulabilir ve “Git”e basarak hemen rota oluşturabilirsiniz. Böylece internetin başına geçip tek tek eczaneleri arayarak zaman kaybetmezsiniz.

3- Çevrimdışı Navigasyon

Bayramda yola çıkmayı planlıyorsanız Yandex’in  çevrimdışı navigasyonu ile internet bağlantınız kesilse de çevrimdışı rota oluşturabilir, kurum ve adres araması yapabilir veya navigasyon modunda sesli yönlendirme alabilirsiniz. Yandex Navigasyon’un çevrimdışı özelliğinden yararlanabilmek için tek yapmanız gereken ilgili şehirlerin haritalarını menüdeki “Harita indir” kısa yolu ile cihazınıza indirmek. Haritaların en güncel şekilde kalması için “Ayarlar” seçeneğinde bulunan “Haritaların Güncellenmesi” menüsünde, “Otomatik” seçeneğini açık hale getirmeniz gerekir.

4- Hız Kameraları ve EDS Noktaları

Uzun yolda ya da şehir içinde güvenli şekilde yolculuk yapmak ve kaza riskini azaltmak için Türkiye genelinde 500’ün üzerindeki hız kamerası ve EDS noktasını Yandex Navigasyon’a ekledik. Hız İhlal Tespit Sistemi ile hız kamerasının bulunduğu noktaya varmadan önce Yandex sizi sesli ve görsel bilgilendirme mesajlarıyla uyararak hız limiti konusunda bilgilendirir. Gerekli uyarıları almak için sürüş boyunca uygulamayı açık tutmanız yeterli. EDS noktaları sesli yönlendirme özelliğini kullanmak isterseniz uygulamadaki “Ayarlar” bölümünden açabilirsiniz.

5- Mola Yerleri

Uzun yolu rahat bir şekilde atlamanın püf noktalarından biri de dinlenerek yola devam etmek. Yandex Navigasyon olarak bu sene de bayramda yola çıkacak kullanıcılarımız için belirli bölgelerde geçerli olan “Mola Yerleri” kategorimizi açıyoruz. Uygulamanın arama arayüzünde bulunan kategoriler bölümüne eklediğimiz “Mola Yerleri” butonuna bastığınızda size en yakın alternatifleri haritada gösterir. Böylece bayram yolculuğunuzda nerede dursak diye düşünmenize gerek kalmaz, sadece yola konsantre olursunuz.

6- Uğra Seçeneği

Bayram tatili için çoğumuz yola çıkmaya hazırlanıyor. Uzun ya da kısa mesafeler için Yandex Navigasyon’u açarak rota oluşturabilirsiniz. Rotanızda ilerlerken yakıtınızın azaldığını fark ettiniz. Bu gibi durumlarda uğramak istediğiniz benzinlik için arama yapabilir ya da rota ekranındaki mavi artı tuşuna basarak uğramak istediğiniz yeri favorilerinizden seçebilirsiniz. Kategorilerden “benzinlik”i seçtiğinizde ise rotanıza yakın benzinlikleri görüntüleyerek seçtiğiniz istasyona uğrayabileceğinizi unutmayın.

7- Trafik Katmanı

Yandex Navigasyon bu bayram da kullanıcı verilerine dayanan en güncel trafik verisi ile bayram trafiğini atlatmanıza yardım edecek. Trafiği atlattıktan sonra gidecek daha yolunuz varsa ve telefonunuzun şarjı uzun süre dayansın istiyorsanız haritanın sağ üst köşesinde görünen trafik katmanının üzerine basarak kapatabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Ürün > Özellikler > Bayramda İşinize Yarayacak Özellikler