Belgrad Ormanı Nerede? Belgrad Ormanı’na Nasıl Gidilir?

Belgrad Ormanı Nerede?

Halk arasında İstanbul’un ciğerleri olarak da bilinen Belgrad Ormanı, İstanbul’un Sarıyer İlçesi’nde Çatalca Yarımadası’nın en doğusunda bulunuyor. Kuzeyi Karadeniz’e, doğusu ise İstanbul Boğazı’na kadar uzanıyor. Mesire yerleri, su kemerleri, doğal yaşamı ve huzurlu ortamı ile Belgrad Ormanı, İstanbulluların nefes almak için uğradıkları kaçış noktalarından biri. Şehrin karmaşasını geride bırakıp kendinizi doğanın sakinliğine bırakmak isterseniz Belgrad Ormanı’na rota oluşturun.

Belgrad Ormanı içerisinde saklı kalmış pek çok hazine bulunuyor. Doğa ve fotoğraf tutukunlarını kendine çeken bu yeşil dünyada görülmesi gereken önemli yapılar hiç şüphesiz bentler, yani su kemerleri. 1600’lü yıllardan 1800’lü yıllara kadar yapılmış 6 tane bent yer alıyor. Büyük Bent ve en genç bent olan Sultan Mahmut Bendi kesinlikle görülmesi gerekenlerden. Ayrıca ormanın içerisinde bulunan gölün kenarındaki tahta iskele, doğanın sesini dinlemek için birebir. Oturma mekanları, yürüyüş parkurları, spor sahaları, kafe, restoran ve çocuk alanları ile Belgrad Ormanı, İstanbul’da doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyenlerin vazgeçilmez rotası oluyor.

Belgrad Ormanı’nda Gezilecek Yerler

Belgrad Ormanı’nın ana kapısından yani Bahçeköy tarafındaki kapıdan girdikten hemen sonra yol ikiye ayrılır. Sol taraftan 3 km ilerlediğinizde yürüyüş parkına ve Neşet Suyu piknik alanına varırsınız. Sağ taraftan ilerlerseniz bentler ve piknik alanları karşınıza çıkar. Zaten tüm bu yollar orman içinde birbirine bağlanıyor. Belgrad Ormanı’nda yapılacak en güzel şeylerden biri hiç şüphesiz sabah saatlerinde gerçekleştirilecek koşu ya da yürüyüş olur. Bu anlamda İstanbul’un en güzel parkurları da burada bulunuyor. Yürüyüş parkurunun diğer tarafında üçgen ev kalıyor. Fotoğraf meraklıları için güzel bir kare çıkacağı kesin. İstanbul’da sonbaharın en çok yakıştığı yer olan Atatürk Arboretumu da Belgrad Ormanı sınırları içinde bulunuyor. Ayrıca özellikle hafta sonları temiz hava ve doğanın huzurunu arayanlar için pek çok mesire ve piknik alanları da yer alıyor.

Belgrad Ormanı’ndaki 10 mesire yeri!

  • Ayvant Bendi Mesire Alanı
  • Binbaşı Çeşmesi Mesire Yeri
  • Bentler Mesire Yeri
  • Kömürcübent Mesire Yeri
  • Kirazlıbent Mesire Alanı
  • Irmak Mesire Yeri
  • Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri
  • Neşet Suyu Mesire Alanı
  • Fatih Çeşmesi Mesire Yeri
  • Falih Rıfkı Atay Mesire Yeri

Kamp meraklıları için hemen söyleyelim, 5500 hektarlık doğal bir orman olan Belgrad Ormanı’nda kamp yapılabiliyor. İstanbul’un en önemli doğal yaşam alanlarından biri olan Belgrad Ormanı’nın %75’i meşe ağaçlarından oluşuyor. Ayrıca kayın, gürgen ve kestane ağaçlarına da rastlanıyor. Tabii bu kadar büyük bir alanda doğal yaşama ait canlı türleri de yer alıyor. Çok sayıda kuş türü, sürüngen ve memeli hayvan barınıyor. Bu hayvanlardan bazıları, kızıl geyik, kızıl tilki, yaban domuzu ve altın çakal türleri.

Belgrad Ormanı Giriş Ücreti

Belgrad Ormanı’na yaya ya da araçla girmek ücretli. Giriş ücreti olarak yayalardan 4 TL alınıyor.  Araç ile gelen ziyaretçiler ise araç tipine göre farklı giriş ücreti ödüyorlar. Otomobil 10 TL, minibüs 35 TL, midibüs 60 TL, otobüs 110 TL, motosiklet ve ATV ise 8 TL giriş ücreti ödüyor.

Belgrad Ormanı’na Otobüsle Nasıl Gidilir?

Belgrad Ormanı’na otobüsle gelecekseniz 42T Bahçeköy Taksim, 42HM Bahçeköy Hacı Osman veya 153 Bahçeköy Sarıyer otobüs hatlarını hafta içi ve hafta sonları kullanabilirsiniz. Yalnızca Cumartesi ve Pazar günleri, Beşiktaş’tan geçen ve 2,5 saatte bir kalkan D2 numaralı otobüsle de Belgrad Ormanı’na direkt ulaşmanız mümkün. Otobüslerin ilk seferi sabah saat 06:30’da başlıyor.

Belgrad Ormanı’na Araçla Nasıl Gidilir?

Belgrad Ormanı’na aracınızla gelmeyi planlıyorsanız aşağıdaki butona tıklayarak Yandex Navigasyon aracılığı ile direkt rota oluşturabilir ya da uygulamadaki “Arama” bölümüne Belgrad Ormanı yazarak rahatça ulaşabilirsiniz.