Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde, Ege Denizi’nin kuzeyinde yer alan Bozcaada, Türkiye’nin üçüncü büyük adasıdır. Boğazın tam çıkışında yer alması nedeniyle kuzey rüzgarlarını bolca alır ve nem oranı düşüktür. İyi üzümün yetişmesine olanak sağlayan iklimi sayesinde Bozcaada şarapları ile meşhurdur. Çevreci kimliği ile de bilenen bu şirin adaya gitmek için Yandex Navigasyon’dan rota oluşturabilirsiniz. Ayrıca adayı gezmek için de Yandex Navi’den yararlanabilirsiniz.

Bozcaada Rehberi

Bozcaada’nın huzur veren renkli sokakları, masmavi denizi ve eşsiz gün batımı sizi bambaşka zamanlara götürür. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen adada yapılacak çok fazla aktivite var. Bozcaada’nın keyfini dolu dolu çıkarmak niyetindeyseniz en az 4 gününüzü ayırın. Bozcaada gezisinde kaçırmamanız gereken yerler hakkında listemize göz atabilirsiniz.

  • Kuzey Ege’nin maldivleri olan Ayazma Plajı’ndagüzel bir gün geçirin.
  • Bozcaada şarapları eşliğinde mükemmel gün batımınaPolente ya da Göztepe Feneri’nde şahit olun.
  • Sabah kahvaltınıza Bozcaada’nın meşhur reçelleriyle başlayın.
  • Arnavut kaldırımlı Bozcaada Rum mahallesisokaklarını keşfedin.
  • Adanın pastahanelerinde meşhur damla sakızlı bademli kurabiyesinin tadına bakın.
  • Adaya ilk gelişte sizi karşılayan ve adanın tarihi simgelerinden biri olan Bozcaada Kalesi’ni gezin.
  • Bozcaada üzüm bağlarında bulunan bağ evlerindekonaklayın.
  • Akşamları Bozcaada meyhanelerinderum esintileri eşliğinde vakit geçirin.

Bozcaada’nın görülmesi gereken yerleri bunlarla bitmiyor. Günübirlik tekne turları ile adanın masmavi koylarını keşfedin. Deniz altındaki inanılmaz çeşitliliği görebilmek için rotanızı Akvaryum Koyu’na çevirin ve yanınıza şnorkel, gözlük almayı unutmayın. Bahar aylarında Bozcaada’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bisiklet kiralayın ve toprak yollara girip üzüm bağlarının arasından ilerleyin. Kitesurf için Çayır Plajı’na uğrayın. Bozcaada’nın bakir koylarına gitmeyi düşünüyorsanız yanınıza içecek, yiyecek ve şemsiye almayı unutmayın.

Zamanın durduğu hissini veren Bozcaada’nın huzurlu, sessiz ve sakin ortamında, şehir hayatından uzak bir tatilin keyfine sonuna kadar varmadan adadan dönmeyin.

Bozcaada’ya Araçla Nasıl Gidilir?

Bozcaada; İstanbul’a 400 km, Çanakkale’ye 60 km, İzmir’e 280 km, Ankara’ya 710 km ve Bursa’ya ise 320 km uzaklıkta bulunur. Aracınızla Bozcaada’ya gitmek istiyorsanız öncelikle Geyikli’ye ulaşmanız gerekir. İstanbul yönünden Bozcaada’ya gelirken Çanakkale Boğazı’nı geçmek için farklı alternatifler mevcut. İstanbul’dan Tekirdağ üzerinden Gelibolu Yarımadası’na ulaştıktan sonra feribotla adaya geçebilirsiniz. Çanakkale merkezden güneye Ayvalık-İzmir istikametine ilerleyerek Ezine-Geyikli tabelasını takip ederek Geyikli İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. Çanakkale merkezden Geyikli Feribot İskelesi 55 km uzaklıktadır. Bu mesafe yaklaşık 1 saat sürüyor. Alternatif olarak Bandırma’dan sonra Biga-Çan-Bayramiç güzergahı da takip edilebilir. Bu yol diğeri kadar rahat olmasa da manzarası çok daha güzeldir!

Bozcaada Feribot Seferleri

İstanbul’dan Tekirdağ üzerinden Gelibolu Yarımadası’na ulaştıktan sonra Gelibolu-Lapseki (20 dakika), Eceabat-Çanakkale (15 dakika) ve Kilitbahir-Çanakkale (7 dakika) feribotlarını kullanabilirsiniz. Bozcaada ile Geyikli Feribot İskelesi arasında 4 deniz mili uzaklık bulunuyor. Bu mesafe feribotla 30 dakika sürüyor. Yaz sezonunda 2 feribotun karşılıklı çalıştığı güzergahta seferler 45 dakikada bir yapılıyor. Dönüş trafiği ve yer bulamama sorununa karşı gidiş-dönüş bileti almanızda fayda var. Kış döneminde ise sefer sayısı günde 3’e kadar düşüyor. Yaz döneminde Çanakkale-Bozcaada arasında 2 günde bir deniz otobüsü seferi de yapılıyor. 1 saat süren bu yolculuk sadece yayalar için.

Geyikli-Bozcaada Feribot Saatleri

Bozcaada’dan Hareket                   Geyikli’den Hareket

07:15                                                 08:00

10:00                                                 11:00

14:00                                                 15:00

*17:00                                                *18:00

*Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Bozcaada’dan 17:00 seferi 18:00’de, Geyikli’den 18:00 seferi 19:00’da yapılır.

 Yenikapı-Bandırma hızlı feribotu Bozcaada’ya ulaşmak için bir diğer alternatif rota. Her gün sabah ve akşam seferleri bulunan hızlı feribotla Yenikapı’dan Bandırma’ya geçtikten sonra Lapseki-Çanakkale ya da Biga-Çan-Bayramiç güzergahını takip ederek Geyikli Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. Yenikapı-Bandırma 2 saat, Bandırma’dan sonraki güzergah ise 3 saat sürüyor.

Bozcaada’ya Otobüs ile Ulaşım

Kendi aracınız haricinde otobüsle de Bozcaada’ya ulaşmak mümkün. Büyükşehirlerden Bozcaada’ya yazın her gün bazı otobüs şirketleri tarafından seferler düzenleniyor. Otobüsler sadece yaz döneminde Geyikli Yükyeri İskelesi’ne kadar yolcu getiriyor. Feribot zaten Bozcaada merkezine yanaştığı için otobüsler adaya geçmeye gerek duymuyor.
Yaz dönemi dışında son durak Ezine’deki otobüs garı oluyor. Buradan minibüs ya da taksi ile Geyikli’deki iskeleye ulaşabilirsiniz.