EDS Noktaları Yandex Navi’de!

Uzun yol ya da şehir içi sürüşlerinde zaman zaman hız sınırını aşabiliyoruz. Kullanıcılarımızın daha güvenli bir şekilde yolculuk yapmaları ve kaza riskini azaltmak için 11 ilde 500’ün üzerindeki EDS noktasını Yandex Navigasyon’a ekledik.

EDS Nedir?

EDS, bir başka deyişle Elektronik Denetleme Sistemleri, yolda kuralları ihlal eden araçları sensörleri sayesinde tespit eder. Trafiği ve ulaşımı kontrol edip denetleyen EDS, sahip olduğu sistem sayesinde trafikte düzen sağlamayı amaçlar. Elektronik denetleme sistemleri, hız kamerasının tespit ettiği kural ihlali yapan araçların plakalarını kaydeder ve kanuna göre belirli bir cezaya tabii tutar.

Radar Cezalarından Kurtulmanın Yolu

Radar cezasından kaçınmak için ilgili yolda belirlenmiş hız kurallarına uyulması gerekmektedir. Trafikte düzeni bozan ve hız sınırlarını aşan araç sahipleri EDS cezasıyla karşı karşıya kalabilir. EDS cezası alan araç sahipleri posta yoluyla bilgilendirilmektedir. Bu posta içerisinde ceza makbuzu ve hız sınırını aştığınız takdirde aracınızın o anda çekilmiş fotoğrafı yer alır.

Radar cezalarından kurtulmanın tek yolu trafik kurallarına uymak ve belirlenen hız sınırını aşmamaktadır. Özellikle uzun seyahatlerde ve şehirler arası yollarda yer alan hız sınırı levhalarına dikkat etmekte fayda var.

Hız kameraları Navi’de Nasıl Çalışır?

Hız sınırını kontrol eden EDS noktalarını Yandex Navigasyon haritasına entegre ederek, navigasyon üzerinde Hız İhlal Tespit Sistemi oluşturduk. Sistem sayesinde kullanıcılarımız belirlenen bölgelerde hız kamerasının bulunduğu noktaya varmadan önce Yandex tarafından sesli ve görsel bilgilendirme mesajlarıyla uyarılacak ve hız limiti konusunda bilgilendirilecekler. Gerekli uyarıları almanız için tek yapmanız gereken, sürüş boyunca uygulamanızı açık tutmak.