Eşsiz kıyıları, saklı koyları, içinde barındırdığı tarihi hikayeleri ve daha pek çok kendine has özellikleriyle Ege Bölgesi bambaşka… Tatil planınızı henüz yapmadıysanız gelin Ege Bölgesi’nde öne çıkan birbirinden eşsiz noktalara yakından göz atalım!

Tatil planınızı yaptıktan sonra ziyaret edeceğiniz yerlere Yandex Navigasyon ile rahatlıkla rota oluşturabilirsiniz. Şimdi yeni yerler keşfetme zamanı!

Ege Bölgesinde Gezilecek Yerler

Cunda Adası

Kendine has mutfağı, eşsiz doğasıyla bilinen ve Ayvalık Adaları’ndan en büyüğü olan Cunda Adası, tatil sezonunda pek çok kişinin öncelikli olarak tercih ettiği yerler arasında geliyor. Ufak bir yer olarak gözükse de bünyesinde keşfedilecek pek çok yer barındıran Cunda Adası, özellikle plajları ve saklı koylarıyla harika bir tatil noktası.

 Nesi meşhur? Sakızlı dondurması, şerbetli lokma tatlısı, tekne turları, koyları, balık restoranları, zeytin bahçeleri, Aşıklar Tepesi.

Ne yenir? Sakızlı dondurma, şerbetli lokma tatlısı, yoğurtlu semizotu salatası, ahtapot salatası, zeytin, kalamar dolması, levrek marine.

Ne yapılmalı? Aşıklar Tepesi’nde gün batımını izleyin, Taş Kahvesi’nde sakızlı kahveyi deneyin, tekne turuna katılın, Cunda’nın taş sokakları ve tarihi yapıları arasında keyifli bir gezintiye çıkın ve masmavi denizin tadını çıkarın!

Yanınızda ne götürmelisiniz? Bol bol yürüyüş yapacağınız için bir çift spor ayakkabı, tekne turunda sizi güneşten koruması için güneş kremi ve şapka, doğayı bir başka şekilde keşfetmek isteyenler için ise bisiklet.

Efes Antik Kenti

Tarihle iç içe bir tatil arayışında olanlar için ideal bir keşif noktası olarak karşımıza çıkan Efes Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığını biliyor muydunuz? Senede sayısı aşkın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti, İzmir’in merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunuyor. Efes Antik Kenti’ne Müze Kart’ı olanlar ücretsiz olarak giriş yapabilir ancak Yamaç Evleri için kartınız olsa dahi bir giriş ücreti ödemek gerekiyor. Efes Antik Kenti ziyaret saatleri ise sezona göre değişiklik gösteriyor.

Nesi meşhur? Tarihi güzellikleri, mimarisi ve tabii ki hikayesi.

Ne yenir? Efes Antik Kenti’ne giriş yapmadan önce uzunca bir yolda hem hediyelik eşyalar alabileceğiniz hem de keyifli bir mola verebileceğiniz kafeler bulunuyor. Özellikle sağ tarafta kalan geniş alana sahip kafeye oturup leziz bir gözleme ve yanına ayran söylemek isteyebilirsiniz.

Ne yapılmalı? Efes Antik Kenti içerisinde keşfedilecek pek çok hikaye var: “antik çağın uygarlık merkezi” olarak da anılan bu tarihi noktada Efes Antik Tiyatro, Hadrian Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Odeon, Belediye Binası gibi noktaları mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yanınızda ne götürmelisiniz? Yaz sezonunda bir ziyaret planlıyorsanız yakıcı güneşten korunmak için mutlaka şapka takmalısınız: yanınızda yoksa girişte pek çok dükkanda şapka satılıyor. Efes Antik Kenti’ni gezerken şapkanızı, koruyucu güneş kreminizi ve suyunuzu yanınızdan eksik etmeyin. İçeride çok fazla yürüyeceğiniz için rahat kıyafetler giymek isteyebilirsiniz.

Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Şirince, huzur veren doğasıyla bütün dertlerinizi unutturacak eşsiz bir yer. Tarihi hikayeleriyle geçmişte pek çok olaya tanıklık eden Şirince, huzurlu ve sessiz bir tatil arayanlar için olmazsa olmaz rotalardan biri.

Nesi meşhur? Zeytin ağaçları, şarap evleri, şeftali bahçeleri, mürver şurubu, kumda kahvesi, tarihi güzellikleri, Arnavut kaldırımları.

Ne yenir? Kabak çiçeği dolması, mantı, çöp şiş, Efe kebabı, keçiboynuzu pekmezi, çeşitli mezeler ve gözlemeler.

Ne yapılmalı? Öncelik Arnavut kaldırımlarında mutlaka yürüyüş yapıp Şirince’yi keşfe çıkmalısınız. Şarap evlerinde bölgeye özel şarapları deneyebilir ya da farklı lezzetleri deneyimlemek için bölgenin lokal restoranlarını ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanı sıra tarihi bir keşfe çıkmak için ziyaret edilecek yerler listenizde Meryem Ana Evi, Aziz John Baptist Kilisesi, Nesin Matematik Köyü ve Artemis Tapınağı gibi yerler mutlaka olmalı!

Yanınızda ne götürmelisiniz? Yürüyüş için rahat ayakkabılar, birbirinden farklı ve büyüleyici noktaları hatıra olarak saklamak için fotoğraf makinesi.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Ege Gezi Rehberi: Arabayla Ege Turu Rotası