Ehliyetsiz araç kullanma maalesef sadece sürücünün kendisini değil, yakınındaki diğer sürücüleri de tehlikeye sürükleyen bir durum. Risk konusu tartışmasız olsa da ehliyetsiz araç kullanma cezası duruma göre değişiklik gösteriyor. Ne şekilde ehliyetsiz araç kullanıldığına göre farklılık gösterebilen bu cezayla ilgili ayrıntılara ve 2020’de ehliyetsiz araç kullanma cezası sorgusu ile ilgili ait güncel bilgilere birlikte göz atalım, kendimizi ve çevremizdekileri tehlike altına almayalım.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası sorgulaması yapmak için e-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra, “Sürücü belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” bölümüne giderek ceza sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ehliyetsiz araç kullanma cezasını sorgulamak için e-devletin yanı sıra, EGM resmi internet adresine ya da Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet adresine girebilir veya PTT şubelerine giderek şahsi olarak sorgulama işleminde bulunabilirsiniz.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz araç kullanma cezasının miktarı duruma göre farklılık gösteriyor. 2020 ehliyetsiz araç kullanma cezalarını kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

Araç sahibi ehliyetsiz araç kullanma cezası 2.473 TL iken cezanın kesildiği 15 gün içinde ödeme yapılırsa, ceza %25 indirimle 1.854 TL’ye düşer. Ehliyetsiz araç kullanan kişi aracın sahibi değilse, yani başka birinin aracını kullanıyorsa bunun cezası 4.946 TL olur. Yani hem aracı kullanana hem de aracın sahibine aynı miktarda ceza kesilir. Bu durumda da ödeme 15 gün içerisinde yapılırsa, cezalı kişi yine %25 indirim hakkı kazanır ve indirimli ehliyetsiz araç kullanma cezası 3.709 TL olur.

Ehliyet Geçici Olarak Geri Alındığında Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetiniz olmasına rağmen herhangi bir nedenle geçici olarak ya da tedbiren geri alındıysa ve araç kullanmaya devam ederseniz yine yukarıda belirttiğimiz miktarlarda ceza ödersiniz. Yani ehliyetiniz herhangi bir nedenle geri alındıysa ve araç kullanırsanız ödeyeceğiniz tutar, ehliyeti olmadan araç kullanan kişilerin cezasıyla aynıdır.

Ehliyet İptal Edildiğinde Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetiniz iptal edildiği halde araç kullanmaya devam ederseniz, yine ehliyetsiz araç kullanma cezasıyla aynı miktarda olan 2.473 TL (15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 indirimle 1.854 TL) tutarında ceza ödersiniz. Ancak bu durumda sadece ceza ödemekle kalmaz, araç kullanmaktan da men edilirsiniz. Böyle bir durumda kullandığınız araç size ait değilse, araç sahibine de plaka üzerinden aynı miktarda ceza kesilir.

Araç Sınıfına Uygun Olmayan Ehliyetle Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Ehliyetiniz olsa da kullanmakta olduğunuz araca uygun bir ehliyet değilse, hem size hem de, aracın size ait olmadığı durumlarda, araç sahibine ceza kesilir. Hatta araç sahibi aracını kullanmaktan men edilir ve kendisine 20 ceza puanı kesilir. 2020’de araç sınıfına uygun olmayan ehliyetle araç kullanmanın cezasının bedeli 1.228 TL olmuştur, bu ceza da diğer trafik cezaları gibi 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 921 TL’ye düşer.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Zaman Ödenmeli?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası, ceza kesilen kişiye tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde ödenmelidir. Ceza, tebliğ tarihinin ilk 15 günü içerisinde ödenirse %25 indirim uygulandığı unutulmamalıdır. Ceza tutanağı elden teslim alınmadıysa, bu tutanak araç sürücüsüne posta yoluyla gönderilir. Kişinin adreste bulunmadığı durumlarda ise bağlı olduğu muhtarlık birimine bırakılır. Eğer sürücü tutanağı muhtarlıktan da almazsa, tutanak EGM’ye iade edilir ardından, EGM cezayı vergi dairesine ileterek cezayı işleme alır ve bu tarihten itibaren yasal ödeme süresi başlar.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası sorgulamanızın sonucunda ödemekle yükümlü olduğunuz bir ceza çıktığında, ödemenizi İnternet Vergi Dairesi üzerinden online olarak yapabilir ya da bir vergi dairesinize giderek gerçekleştirebilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2020