Araçlarda kullanılan yağların farklı çeşitlerde olmasının nedeni araçların benzinli, dizel ve LPG’li olarak ayrılmasıdır. Bu şekilde farklı akaryakıtlarla çalışan ve hareket eden motorların içerisinde hareket eden parçaların da çalışma prensipleri farklılık gösterir. Eğer uygun motor yağını seçmezseniz aracınıza zarar verebilirsiniz. Yandex Navigasyon olarak keyifli bir sürüş geçirmeniz ve uygun rotalarla hedefinize kolayca varmanız için motor yağı hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

Motor Yağı Ne İşe Yarar?

Motor yağının birkaç önemli görevi vardır. En önemlisi motor ve motorun parçalarını yağlamaktır. Yağ, motorun içinde devridaim yaparak, motoru hareket ettiren parçaların sürtünmelerini azaltır. Hatta metalin metalle temas etmesini önler. Az da olsa motor parçalarını soğutur. Bunun da ötesinde motor yağı zararlı tortuları azaltarak motoru temizler. Motor karbon ile çalıştığı için karbonun yan ürünü olarak ortaya kurum ve is çıkar. Kurum, is ve diğer karbon atıkları motor parçalarının performansını olumsuz yönde etkiler. Motor yağı bu atık ve tortuları çözerek motor parçalarını temizler.

Motor Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Mineral Yağlar

Mineral yağlar, motorlarda kullanılan en eski yağ türüdür. Bunlar klasik yağ olarak da adlandırılır. Mineral yağlar, motorlarda ortalama bir performans için yeterlidir. Bu yağların üretimi, ham petrolden sağlanır. Mineral yağlara deterjan katkısı ve viskozite geliştirici olarak adlandırılan maddeler eklenir. Katılan bu maddeler, yağın yoğunluğunu yükseltir. Böylelikle motor parçalarının aşınması engellenir. Mineral yağların fiyatları, diğer yağ çeşitlerine göre daha uygundur.

Tam Sentetik Yağlar

Tam sentetik yağlar, mineral yağlara nazaran daha yüksek bir kalite içerir. Bu yağların üretimi laboratuvarda gerçekleştirilir. Sentetik yağların en önemli özelliği, araç motorlarının ısınmasını daha etkili bir biçimde engellemesidir. Daha yüksek ısılara karşı dayanıklıdırlar. Bu yağların fiyatları, mineral yağlara göre biraz daha yüksektir.

Yarı Sentetik Yağlar

Mineral yağ ve sentetik yağların karıştırılması sonucunda yarı sentetik yağlar üretilir. İki yağ türünün karışımında genellikle %70-80 mineral yağ, %20-30 oranında sentetik yağ tercih edilir. Yarı sentetik yağlar, her iki tarafın da iyi yönlerini sunar. Tamamen sentetik yağlardan daha düşük bir fiyata, geleneksel yağlardan daha iyi performansa sahiptirler.

Motor Yağı Kaç Litre Konur?

Aracınıza eklenecek motor yağı otomobilinizin modeline ve motoruna göre değişiklik gösterir. Örneğin, 3 silindirli bir motora 3,5-4 litre yağ kullanmanız gerekirken 6 silindirli bir motora 6-7 litre yağ eklemeniz gerekir.

Motor Yağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motor yağı seçerken dikkat etmeniz gereken ipuçlarını sizin için bir araya getirdik:

  • Motorunuzun teknik özelliklerine göre motor yağı seçin.
  • Aracınızın modeline uygun motor yağını seçin.
  • Motor yağı seçerken hava sıcaklığını göz önünde bulundurun.
  • Alacağınız yağın orijinal olmasına dikkat edin. Sahte yağlar uzun vadede motorunuza zarar verebilir.
  • Otomobil üreticilerinin önerdiği yağı tercih edin. Aracınızın kullanma kitapçığında uygun motor yağı belirtilir.
  • Herhangi bir son tüketim tarihi olmayan motor yağı, içeriği gereği kolayca bozulabilen yapıya sahip bir ürün değildir. Aldığınız yağın üretim tarihinin mümkün oldukça 1 yılı geçmemesine dikkat edin.
Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > En İyi Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılır?