Eczaneler Kaçta Açılıyor?

Sağlık Bakanlığı’na ve Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı olan eczaneler sağlık ihtiyaçlarımızı karşılamak açısından önemli kurumlardır. Haftanın 6 günü hizmet veren eczanelerin açılış saatleri kış ve yaz dönemine göre değişir. Eylül-Mayıs aylarında eczanelerin açılış saati sabah 08:30, Cumartesi günleri ise 09:00’dır. Mayıs-Eylül aylarında ise eczaneler sabah 09:00’da açılır. Pazar günleri eczanelerden hizmet almak isterseniz nöbetçi eczane bulmanız gerekir. İlaç ihtiyaçlarımızı karşılamak ile görevli olan eczaneler, BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı gibi kurumlar ya da özel kurumlar ile anlaşarak ilaç ihtiyacımızı karşılarlar.

Eczaneler Kaçta Kapanıyor?

Gündelik yaşantımızda sık sık ihtiyaç duyduğumuz ve olası olumsuz durumlarda ilaç ihtiyacımızı karşıladığımız eczaneler haftanın 6 günü akşam saat 19.00’a kadar hizmet verirler. Eczaneler, Pazar günleri hariç haftanın her günü açıktır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde Cumartesi günleri eczaneler 19:00’a kadar hizmet verirken daha küçük yerlerde eczaneler Cumartesi günleri 13:00’da kapanır. Olası bir acil ilaç ihtiyacını karşılamakla sorumlu olan eczaneler ise nöbetçi eczanelerdir.

Nöbetçi Eczane Ne Demek?

Eczanelerin kapanması ile birlikte nöbetçi eczaneler devereye girer. Akşam 7’den sonra, Pazar ve tatil günlerinde nöbetçi eczaneler acil sağlık ihtiyaçlarınızı karşılamak için görev başındadır. Çocuğunuz hastalandığında ya da acil başka durumlarda en yakın olan nöbetçi eczaneyi aramak için yollara düşeriz. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde nöbetçi eczane aramak yorucu olabilir.

Birden fazla eczanesi olan yerlerde, tatil günlerinde ve belirlenen çalışma saatleri dışında yalnız nöbetçi eczaneler açık kalır. Nöbetçi eczanelerin çalışma düzeni eczanelerin bulundukları yerlerin özellikleri göz önüne alınarak, nöbet tutulacak günler ve çalışma saatleri ile kaç adet eczanenin nöbetçi kalacağı, Bölge Eczacı Odası veya temsilcisi tarafından belirlenir ve bir nöbet listesi hazırlanır. Örneğin İstanbul Nöbetçi Eczaneler, İstanbul nöbetçi eczane sistemindeki nöbet çizelgesinde yer alan ilgili nöbetçi eczaneler, İstanbul iline bağlı Eczacı Odası tarafından her ay hazırlanır. Aynı şekilde Ankara nöbetçi eczaneler ve İzmir nöbetçi eczaneler de bağlı oldukları ilin nöbetçi eczane sistemine uygun şekilde hazırlanır. Nöbetçi eczane listeleri, İl Sağlık Müdürlüğü veya görevli yetkililerin kabul ve onayı ile uygulamaya konulur.

Bana En Yakın Nöbetçi Eczane Nerede?

Tatil günleri ya da akşam 7’den sonra acil bir sağlık ihtiyacınız ortaya çıktığında nöbetçi eczane bulmak için bilgisayarın başına geçmenize artık gerek yok. Yandex Navigasyon’a eklenen nöbetçi eczaneler özelliği acil durumlarda, zaman kaybetmeden size en yakın nöbetçi eczaneye direkt rota oluşturmanızı sağlar. Ayrıca uygulama üzerinden nöbetçi eczanenin adres ya da telefon bilgilerine ulaşmak isterseniz harita üzerindeki nöbetçi eczane ikonunu seçmeniz yeterli olur.

En yakın nöbetçi eczaneyi bulmak özellikle büyük şehirlerde çok daha zor bir hale gelebiliyor. İstanbul nöbetçi eczaneler Türkiye çapında en fazla sayıya sahip. Ankara nöbetçi eczaneler ve İzmir nöbetçi eczaneler de İstanbul’dan sonra en fazla nöbetçi eczane sayısına sahip şehirlerimiz arasında. Acil durumlarda ve sağlığınızla ilgili konularda Yandex Navigasyon’un Nöbetçi Eczaneler özelliğinden destek alabilir ya da hayata geçirdiğimiz https://yandexnobetcieczane.com/ adresinden size en yakın nöbetçi eczaneyi bulabilirsiniz. Nöbetçi eczaneler web sitemize, masa üstünden ve mobil cihazınızdan, Navi kullanıcısı olmasanız da ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken;

• İnternet bağlantısı olan herhangi bir yerden Yandex Nöbetçi Eczaneler web sitesine, https://yandexnobetcieczane.com’a tıklamak.

• Bulunduğunuz ili ve ilçeyi seçerek nöbetçi eczaneleri harita üzerinde görüntülemek.

• Seçtiğiniz nöbetçi eczanenin üzerine tıklayarak eczanenin telefon ve adres bilgilerine erişmek.

• Ya da telefonunuzda Yandex Navigasyon uygulaması varsa “Arama” tuşuna tıklamak.

• Kategoriler’den Nöbetçi Eczaneler ikonunu seçmek veya arama çubuğuna “nöbetçi eczane” yazmak.

• Git”e basarak en yakın nöbetçi eczaneye rota oluşturmak.

Sağlık ihtiyaçlarınız için size en yakın nöbetçi eczane Yandex Navigasyon’dan sonra şimdi de, Yandex Nöbetçi Eczane internet sitemizde.

Yandex Navigasyon > Ürün > Özellikler > En Yakın Nöbetçi Eczane Nerede?