Kireçli sıcak sulardan oluşan ve pamuk görünümlü beyaz taşlarından adını alan Pamukkale; doğal, kültürel ve tarihsel özellikleri ile yılda ortalama 1 milyon yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Denizli şehrinde yer alan ve Türkiye’nin en önemli turistik yerlerinden biri olan Pamukkale, doğal güzellikleri ile Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yerini almıştır.

Pamukkale deyince aklınıza sadece meşhur travertenler gelmesin. Antik çağlara dayanan tarihi ve eşsiz yapıları ile Pamukkale’de gezilmesi gereken çok yer var. Yandex Navigasyon’la bu nadide yeri keşfederken unutulmaz bir tatil deneyimine de hazır olun.

Pamukkale’de Gezilmesi Gereken Yerler

Yeşildere Şelalesi

Diğer adıyla Ağlayan Kaya Şelalesi olan bu doğal güzellik  Denizli ilinin en eski ve en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi. Alabalıkların ve kümes hayvanlarının yetiştirildiği, yeşilin ve şelalenin bol olduğu bir yer. Ağlayan kaya denmesinin sebebi ise, bölgede bulunan Yeşildere Şelalesi’nin ağlayan bir kayayı andıran doğa harikasını meydana getirmiş olması.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Denizli’de bulunan antik kentlerden birisi de Hierapolis’tir. Milattan önce 190 yılında kurulmuş antik kent hakkında birçok efsane anlatılıyor. Helenistik bir ruha sahip bu kent büyük bir deprem sonucunda yıkılmış ve sonrasında Romalılar tarafından yeniden inşa edilmiş. Tabi kendisine has orijinal mimarisi de böylece kaybolmuş. Günümüzde bu kentin hamam bölümü, 1984 senesinden beri Hierapolis Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor.

Karahayıt Kaplıcaları

Denizli ülkemizin kaplıca bakımından en zengin şehirlerinden birisi. Bu nedenle dünyanın birçok yerinden şifa bulmak isteyen kişiler Denizli’ye geliyor ve kaplıcalarda en az bir hafta tatil yapıyor. Karahayıt Kasabası, Denizli ilinin en iyi kaplıca merkezlerinin olduğu kasabadır. Karahayıt Kaplıcaları, Pamukkale ilçesinin beş kilometre kadar kuzeyinde yer alır.

Laodikeia Antik Kenti

Denizli’de antik dönemlerden kalma birçok eser yer alıyor. Laodikeia Antik Kenti de bunlardan biri. Bu kentte ilginizi çekecek çok sayıda farklı yapılara rastlayabilirsiniz. Bundan yüzyıllar öncesine dayanan hayatlara ev sahipliği yapmış bir kenti keşfederken kendinizi tarihin içinde bulacaksınız.

Kaklık Mağarası

UNESCO dünya mirası listesinde yerini alan mağarayı beğenmemek mümkün değil. Kaklık Mağarası tam bir doğa harikası. Adeta Pamukkale Travertenleri’nin yeraltı versiyonu. Mağaranın çevresi güzelce düzenlenmiş. Otopark ve tuvalet haricinde bir şey yok. Ulaşım çok kolay olmadığı için kendi aracınızla gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Kleopatra Antik Havuz

Hierapolis Antik Kenti içerisinde yer alan bu antik havuz bir deprem sonucu meydana gelmiş. Havuz suyu sıcaklığı nedeni ile rahatlatıcı bir etkiye sahip. Şifalı suyun kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon ve romatizma gibi pek çok hastalığa iyi geldiği söyleniyor.

Hierapolis Antik Kenti

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Hierapolis Antik Kenti’nin giriş kapısında işlenmiş Medusa figürü, Tanrıça Medusa’dan korunmak amacıyla yapılmış. Bu bilgi o dönemlerde mitolojik tanrılara olan inancı güçlendiriyor. Bir çok turisti kendine çeken Hierapolis Antik Kenti, yeraltı sularıyla da tarihte tedavi amaçlı kullanılmış.

Hierapolis Antik Tiyatro

Muhteşem bir manzaraya hazır olun. Bin bir zahmetle yapılmış olan Hierapolis Antik Tiyatro, kentin biraz yukarısında aşağı ovaya bakıyor. Kelopatra Antik Havuzu’nun hemen üstünde, dik rampayı tırmanarak vardığınızda boşuna çıkmadığınızı anlıyorsunuz.

Pamukkale Travertenleri

Eşsiz güzellik, masal diyarlarından farkı olmayan pamuktan yapılmış bir kale ve şifa kaynağı termal sular. Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale Travertenleri’nin oluşumu ve kaynak sularının akmaya devam edişi tarihi araştırmacılara göre 14 bin yıl öncesine kadar dayanıyor.

Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında en dikkat çekici olanların başında gelen Pamukkale Travertenleri, dünya çapında da bilinen ve görülmesi gereken yerlerden biri. Pamukkale Travertenleri’nin oluşumu bölgede bulunan termal sulardan kaynaklanıyor. Kaynağından yaklaşık 35-36 derece sıcaklıkta çıkan suyun içeriğinde bol miktarda kalsiyum hidrokarbonat bulunuyor. Su, oksijen ile birleştiğinde bir anda içeriğindeki karbondioksit ve karbon monoksit uçuyor. Maddelerin hal değiştirip yok olması sırasında kalsiyum karbonat çökeliyor ve travertenlerin olduğu bölgede birikiyor. İlk olarak yumuşak bir jel halinde olan kalsiyum karbonat zaman içinde sertleşiyor. Rüzgarın da etkisi ile travertenleri oluşturuyor. Sıcak suların içinde yürürken zaman zaman ayağınızın altına yumuşak dokular gelebilir. İşte bu dokular henüz sertleşmemiş olan travertenlerdir. Pamukkale Travertenleri ile ilgili merak edilen bir diğer konu da renginin nasıl ve neden bu kadar beyaz olduğudur. Bu beyazlık oluşum aşamasından kaynaklanır. Ancak sürekli su akan bu alanın yosun tutmadan aynı beyazlığını koruması için bazı özel çalışmalar da yapılıyor. Travertenler üzerinde bir çok su kaynağı, büyüklü küçüklü havuzlar yer alıyor ve buralara girmek serbest. Eğer tatil rotanızı Pamukkale Travertenleri’ne çevirirseniz sizi fotoğraflardaki karelerden çok daha etkileyici bir masal diyarı bekliyor.

Pamukkale Travertenleri’nin Özellikleri

Pamukkale Travertenleri, dünya üzerinde benzerleri bulunan ancak benzerlerine göre daha fazla tercih edilen doğa harikalarından biridir. Bu travertenleri özel kılan, kendine has bazı özellikleri var!

  • Hem güzelliği hem de şifalı olması özelliği ile 1988 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.
  • Travertenlerin içinde 17 adet sıcak su termali bulunuyor. Bu termaller, romatizma, cilt, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelme özellikleri taşıyor.
  • Travertenler içinde bulunan suların sıcaklıkları 35 ile 100 derece arasında değişiyor.
  • Pamukkale Travertenleri, Hierapolis Antik Kenti ile aynı alanda bulunuyor. Antik kent Hristiyan alemi için hac merkezi olarak kabul ediliyor.

Pamukkale Travertenleri’nin Ziyaret Saatleri ve Ücreti

Pamukkale Travertenleri girişinde müze kartınızı kullanabilirsiniz. Ancak müze kartınız yoksa travertenlerin bulunduğu bölgeye giriş ücreti 50 TL’dir.

Giriş saatleri ise sabah 08:00 olup her mevsim aynıdır. Akşam kapanış saati ise yazlık ve kışlık olarak değişiyor. Nisan-Ekim ayları arasında travertenlerin kapanışı saat 21:00, Kasım-Mart aylarında ise 17:00’dır.

Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Doğa ile tarihin buluştuğu Pamukkale’ye ulaşım için öncelikle Denizli’ye gelmeniz gerekiyor. Denizli’ye havayolu, karayolu ve tren yolu seçeneklerinden birini kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Denizli Otogarı’ndan Pamukkale’ye ulaşım oldukça rahat. Her 20 dakikada bir Denizli-Pamukkale şehir içi minibüslerle, yaklaşık 25 dakika içerisinde Pamukkale Ören Yeri’ne ulaşıyorsunuz.

Kendi özel aracınızla yola çıkıyorsanız Denizli Merkez’e ulaştığınızda D585 yolunu kullanarak kuzeye doğru devam edin. Yolun D320 ile kesiştiği noktada karşınıza Pamukkale tabelaları geliyor. Ama siz eniyisi yanlış yola sapmamak ve alternatif rotalarla rahatça Pamukkale’ye ulaşmak için yola çıkmadan Yandex Navigasyon’la rota oluşturun, güvenle yola devam edin.

Pamukkale’de Nerede Kalınır?

Pamukkale’de kalacağınız oteller ilçe merkezi ve Karahayıt Köyü olmak üzere iki bölgede toplanıyor. Daha uygun fiyatlı ve butik tarzdaki otellerin hizmet verdiği Pamukkale ilçe merkezi otelleri travertenlere ve Hierapolis Antik Kenti’ne olan yakınlıklarıyla avantaj sağlıyor. İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Karahayıt’taki lüks oteller ise kendi termal havuzları, SPA merkezleri ve sundukları hizmetlerle öne çıkıyor. Doğal ortam açısından oldukça güzel olan köydeki bazı otellerin fizyoterapi merkezleri de bulunuyor.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Eşsiz Bir Doğa Harikası: Pamukkale