Ortaya çıktığı günden beri önce arkeolog ve tarihçileri derinden etkileyen, ilerleyen yıllarda tüm insanlık tarihinin baştan yazılmasına sebep olan Göbeklitepe, gerçekten de son yıllarda yakaladığı popülariteyi sonuna kadar hak ediyor. 1995 yılında kazılmaya başlayan Şanlıurfa’daki alan, 2008 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Bu yazımızda ülkemizde bulunan en gizemli noktalardan birisi olan Göbeklitepe hakkında merak ettiklerinizi ve kazı alanına gitmenin yollarını anlatacağız.

Göbeklitepe Tarihi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk kez 1963 yılında varlığı fark edilen Göbeklitepe, birçok arkeoloğun büyük önem verdiği bir noktada bulunuyor. Kazımına 1995 yılında başlanan Şanlıurfa’nın güneydoğusunda bulunan bölge, on yıllardır tarihçilere ve arkeologlara tarih hakkında yepyeni bilgiler veriyor. İçerisindeki devasa taş sütunlar ve hayvan figürleriyle çağının ötesinde eserler barındıran Göbeklitepe, yazının icadından 8.000 sene önce inşa edildiği için sırlarla dolu bir mekan. Günümüzden 12.000 yıl önce inşa edildiği düşünülen Göbeklitepe’nin tarihi hakkında birden çok rivayet var. Göbeklitepe tarihi hakkındaki en popüler rivayet ise Göbeklitepe’nin çevredeki kabile halklarının ortak ritüel alanı olduğu. Bu da Göbeklitepe’yi tarihin ilk ibadet alanlarından birisi konumuna getiriyor; İngiltere’de bulunan 5.000 senelik Stonehenge’den bile daha eski. Göbeklitepe tarihi hakkında arkeologları heyecanlandıran bir diğer olasılık ise, Göbeklitepe’nin dünya üzerinde kurulmuş ilk ticaret merkezlerinden birisi olması.

Kısacası Göbeklitepe, İnsanlığın henüz yerleşik hayata bile geçmedikleri düşünülen bir çağ için inanılmaz derecede değerli bir mekan. Henüz kazıları başlamasa da, Şanlıurfa Göbeklitepe’nin çevresinde en az 12 tane daha aynı yapıda antik kent olduğu düşünülüyor. Her geçen yıl insanlık tarihini biraz daha aydınlatan Göbeklitepe’nin gizemini uzunca bir süre çözemeyebiliriz ama belki de sürecin yavaş ilerlemesi, bölgeyi daha değerli kılan en büyük sebeplerden biri.

Göbeklitepe'ye Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa’nın merkezinden 19 kilometre uzaklıkta bulunan Göbeklitepe’ye ulaşmanın birden çok yolu var. Birçok ilden Şanlıurfa’ya direkt uçuş bulunuyor, ancak havalimanından Göbeklitepe’ye toplu taşımayla ulaşmak biraz zahmetli. Göbeklitepe’ye toplu taşımayla ulaşabilmek için önce Şanlıurfa şehir merkezine gidip ardından 100 numaralı otobüsü kullanmanız gerekiyor. Havalimanından Göbeklitepe’ye taksiyle de ulaşabilirsiniz ama biraz masraflı olacaktır. Toplu taşıma ve taksiye alternatif olarak havalimanından araç kiralayarak 45 dakikalık bir sürüşle Göbeklitepe’ye ulaşabilirsiniz. Havalimanı ve kazı alanı arasında birkaç farklı güzergah bulunuyor, en hızlı rotayı oluşturmak için yola çıkmadan önce Yandex Navigasyon’u indirmeyi unutmayın.

Göbeklitepe’ye gitmenin tek yolu tabii ki uçak değil. Ancak İstanbul ya da İzmir gibi batı illerinden Şanlıurfa Göbeklitepe’ye araçla ulaşmak yaklaşık 14 saat sürüyor. Ancak Anadolu illerinden araçla Göbeklitepe’ye gitmek özellikle bahar aylarında eşsiz bir doğa gezintisi deneyimi sunuyor. Ankara’dan 9, Adana’dan 4, Diyarbakır’dan 2 saatlik bir sürüşle varabileceğiniz Göbeklitepe’ye gitmeden önce uzun yol tavsiyelerimize göz atmayı unutmayın.

Göbeklitepe Ziyaret Saatleri

2019 yılı itibariyle giriş ücreti 30 TL olan Şanlıurfa Göbeklitepe’nin ziyaret saatleri yaz ve kış sezonunda farklılık gösteriyor. 15 Nisan’dan 2 Ekim’e kadar 08:00-18:30 saatleri arasında ziyarete açık olan kazı alanı, diğer aylarda 08:00-16:30 arasında ziyaret edilebiliyor.

Göbeklitepe’nin Çevresinde Neler Var?

Şanlıurfa, uzun yıllardan beri farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir. Bu nedenle bölgede gezilebilecek birçok tarihi yer bulunuyor. Bunlardan en popüleri ise tartışmasız Balıklı Göl. Şehir merkezi sınırları içinde yer alan Balıklıgöl’ün tarihi hakkında birbirinden etkileyici pek çok rivayet var.

Göbeklitepe, arkeologlara göre tarihin akışını değiştiren bir bölge. Kazının başlamasının ardından Göbeklitepe ve Urfa çevresinden Neolitik döneme ait onlarca heykel ve buluntu çıkarıldı. Binlerce yıl önce yapılmış bu eserleri görmek için gidilmesi gereken yerse tabii ki Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi.

Şanlıurfa’dan dönmeden görmeniz gereken son eser Fırfırlı Cami olarak da bilinen On İki Havari Kilisesi. Şehir merkezinde bulunan Fırfırlı Cami’nin en az 1000 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor. 1956 yılında kiliseden camiye çevrilen eser, içindeki detaylarla ziyaretçilerini mimari bir yolculuğa çıkarıyor.

Göbeklitepe’nin etrafındaki tarihi yerlere ve Şanlıurfa’nın şehir merkezinde yer alan birbirinden lezzetli restoranlara Yandex Navigasyon ile rota oluşturarak rahatça ulaşabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Göbeklitepe Nerede? Nasıl Gidilir?