Tarih boyunca birbirinden farklı ve büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan ülkemiz köklü bir tarihe sahip. Zamanda yolculuğa çıkmak ve tarihe ışık tutan eserlere tanıklık etmek istiyorsanız müzeler tam aradığınız adres. Türkiye’de gezilip görülmesi gereken 10 müzeyi sizler için bir araya getirdik. İşte en iyi müzeler!

Topkapı Sarayı

İstanbul’un fethinden sonra 400 yıl boyunca imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi olan Topkapı Sarayı aynı zamanda henedanın ve padişahların evi olarak da hizmet verdi. Harem ve 4 avludan oluşan saray, cumhuriyet sonrasında ise müzeye dönüştürüldü. 700.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulan saray, Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki tarihi İstanbul Yarımadası’nın ucundaki Sarayburnu’nda bulunan Doğu Roma akropolü üzerinde bulunur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra, 3 Nisan 1924 yılında müze haline getirilen ve Cumhuriyet’in ilk müzesi olan Topkapı Sarayı Müzesi, günümüzde yaklaşık 300.000 metrekarelik bir alan kaplamaktadır. Topkapı Sarayı, mimari yapıları, koleksiyonları ve yaklaşık 300.000 arşiv belgesi ile dünyanın en büyük saray müzelerinden biridir.

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti: Topkapı Sarayı giriş ücreti 72 TL’dir. Harem bölümü bu fiyata dahil değildir. Harem bölümünü ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu giriş ücreti 42 TL’dir.

Topkapı Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir? Fatih ilçesinde yer alan Topkapı Sarayı; Kapalıçarşı, Sultanahmet Camii gibi şehrin simgesi haline gelmiş tarihi yapılara oldukça yakındır. Müzeye ulaşmak için metro, tramvay, Marmaray hatlarını kullanabilirsiniz. Eğer Topkapı Sarayı’na kendi özel aracınız ile gitmeyi planlıyorsanız Yandex Navigasyon’dan rota oluşturarak rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı

Bizans İmparatoru Justinian tarafından yaptırılan sarnıç 532 yılında inşa edilmiştir. Yeraltı Bazilikası olarak da bilinen Yerebatan Sarnıcı İstanbul’un günümüzde en iyi korunan sarnıcı olma özelliğini taşır. Sarnıç, Bizans Büyük Sarayı’na ve çevredeki yapılara Karadeniz yakınlarındaki bir rezervuardan 20 km su kemeri vasıtasıyla 80.000 metre su kapasitesinde hizmet vermek için su deposu olarak tasarlanmıştır. Sarnıcın en ilgi çekici noktası kuzeybatı köşesindeki baş aşağı duran medusa kafalarıdır. Turuistik cazibe merkezi ve müze olmanın yanı sıra günümüzde Yerebatan Sarnıcı, modern konserlere ve tiyatro oyunlarına tarih çatısı altında ev sahipliği de yapıyor. 

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti: Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti tam 10 TL, öğrenci 5 TL, yabancı ziyaretçiler için 20 TL’dir. Müze Kart geçerli değildir.

Yerebatan Sarnıcı Nerede ve Nasıl Gidilir? Yerebatan Sarnıcı Ayasofya Müzesi’nin yanında, Yerebatan Caddesi’nde yer alır. Eminönü’nden tramvaya binerek Sultanahmet durağında inmeniz gerekir. Özel aracınızla gitmek için Yandex Navigasyon’la rota oluşturup rahatça müzeye ulaşabilirsiniz.

Ihlara Vadisi

Kapadokya’nın en güzel doğal güzelliklerinden biri olan Ihlara Vadisi’nin oluşumu, asırlar önce Hasan Dağı’nın lav püskürterek volkanik bir katman oluşturmasıyla başlar. Seller, rüzgarlar ve Melendiz Çayı’yla bu volkanik katman aşınmalara uğrar. Yerin tabanı derin bir şekilde oyulur ve yer yer 120 metreyi bulan derinliği, 14 kilometrelik uzunluğu ile kanyon görünümündeki Ihlara Vadisi oluşur. Yarattığı etkiyi anlamak için kimi gezginlerin üşenmeden saydığı 397 basamak merdiveni inmeniz gerekiyor. Aşağı inince vadinin yaydığı enerjiden dolayı yukarı çıkmak istemeyebilirsiniz. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde keşiş ve rahiplerin inzivaya çekildikleri ve kendilerini Allah’a adalıkları bu sarp kayaların arası, zaman zaman da savaşlardan kaçanların sığınma yeri olmuş. Çiçek hastalığından ölen rahibelerin ve çocukların saç tellerini bile muhafaza etmiş mumyaları Aksaray Müzesi’nde görebilirsiniz.

Ihlara Vadisi Giriş Ücreti: Giriş ücreti  30 TL’dir.  Müzekart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Ihlara Vadisi Nerede ve Nasıl Gidilir? Ihlara Vadisi, Hasan Dağı’nın kuzeydoğusunda, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı Ihlara Kasabası’nda bulunur. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz Aksaray – Nevşehir yolunun 11. km’sinden sonra vadiye ulaşabilirsiniz. Bu yoldan Hasan Dağı ve Akçakent güzergahlarına girip düz bir yoldan ilerleyebilir, isterseniz tabelasını göreceğiniz Gücünkaya yolunu da kullanabilirsiniz. Gücünkaya yolu sizi Kızılkaya, Selime ve Yaprakhisar’ı dolaştırıp Ihlara Vadisi sapağına getirir. Siz yine de Yandex Navigasyon’la farklı yollara sapmadan, rotanızda ilerleyin.

Ayasofya Müzesi

En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan Ayasofya; sanat ve mimarlık tarihi bakımından en önde gelen anıtlardan biri olup, dünyanın 8. harikası olarak gösterilir. Bugünkü Ayasofya aynı yerde fakat öncekilerinden farklı bir mimari anlayışla yapılmış olan üçüncü yapıdır. Bu yapı, İmparator Justinianos tarafından dönemin iki önemli mimarına yaptırılmış. Yapımına 532’de başlanmış, 5 yıl 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak büyük bir törenle, 27 Aralık 537’de ibadete açılmıştır. 916 yıl kilise olan yapı, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul’un fethiyle camiye çevrilerek, 482 yıl cami olarak kullanılmıştır. 1935 yılında Ayasofya, müze olarak kapılarını ziyarete açmıştır. Ayasofya, görkemli mimarisini süsleyen mozaikleriyle gemişte ve günümüzde dünya mimarisi açısında önemli bir yere sahiptir. 

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti: Ayasofya Müzesi giriş ücreti 72 TL’dir.

Ayasofya Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir? Müze, Sultanahmet’te Ayasofya Meydanı’nda yer alır. Eminönü’nden tramvaya bindikten sonra Sultanahmet ve Gülhane duraklarında inmeniz gerekir. Özel aracınızla gitmeyi planlıyorsanız Yandex Navigasyon üzerinden rota oluşturarak keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi şair-yazar Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005 yılında kuruldu. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müzede Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklar yer alıyor. İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunuyor. Uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılır.

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti: Giriş ücreti 15 TL, indirimli bilet fiyatı ise 12 TL’dir.

İstanbul Oyuncak Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir? İstanbul Oyuncak Müzesi Kadıköy Göztepe’de, tarihi bir köşkte yer alır. Müzeye Kadıköy’den kalkan ve Göztepe’den geçen belediye otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla gitmek isterseniz Yandex Navigasyon’la rota oluşturmanız yeterli.

Pera Müzesi

Kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinliklerle Türkiye’nin en nitelikli ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Pera Müzesi İstanbul’un en canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Dünyanın önde gelen müze, koleksiyon ve vakıflarıyla ortak projeler düzenleyerek dünyaca ünlü sanatçıların yapıtlarını sanatseverlerle buluşturuyor.

Pera Müzesi Giriş Ücreti: Giriş ücreti 25 TL, indirimli bilet fiyatı 10 TL‘dir. Müzekart sahipleri yılda bir defaya mahsus olmak üzere Pera Müzesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

Pera Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir? Pera Müzesi, Beyoğlu’nda, TRT binasının arkasındadır. Müzeye metro ile ulaşmak isterseniz Şişhane Metro İstasyonu Durağı’nda inerek çok kısa bir mesafe yürümeniz gerekir. Özel aracınızla gitmeyi planlıyorsanız. Yandex Navigasyon’la rota oluşturmanız yeterli.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Tarihi yapıları, köklü geçmişi, kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 1997’de Avrupa’da “Yılın Müzesi” ödülünü kazandı. Müzede Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik Çağ’dan başlayarak günümüze kadar gelen değerli eserler kronolojik sırayla sergileniyor.

Anadolu Medeniyetleri Giriş Ücreti: Müzeye giriş ücreti 30 TL, öğrenciler için ise 15 TL’dir.

Anadolu Medeniyetleri Nerede ve Nasıl Gidilir? Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara Kalesi yolu üzerinde, Altındağ’da bulunuyor. Toplu taşıma ya da özel aracınızla rahatça müzeye ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Yandex Navigasyon ile rota oluşturmak.

Masumiyet Müzesi

Orhan Pamuk, 1990’lardan itibaren romanı ve müzeyi birlikte düşünerek hayata geçirdi. 1974 ile 2000’lerin başı arasında geçen aşk romanı, biri zengin diğeri orta halli iki aile üzerinden geçmişe dönüşler ve hatıralarla birlikte 1950-2000 arası İstanbul hayatını anlatıyor. Müzede ise romanda anlatılan kahramanların kullandığı, giydiği, işittiği, gördüğü, biriktirdiği, hayal ettiği şeyler kutu ve vitrinlerde sergileniyor.

Masumiyet Müzesi Giriş Ücreti: Müzeye giriş ücreti tam 30 TL, öğrenci 15 TL’dir.

Masumiyet Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir? İstiklal Caddesi ile Tophane arasında yer alan Masumiyet Müzesi, Füruzağa Mahallesi Çukurcuma Caddesi üzerinde 3 katlı tarihi bir binadadır. Yandex Navigasyon ile rota oluşturarak müzeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Alanya Kalesi

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Alanya Kalesi bölgenin simgeleri arasında yer alır. 13. yüzyıl Selçuklu eseri olan kalenin tarihi Helenistik döneme dayanır. Kale, 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır.

Alanya Kalesi Giriş Ücreti: Kaleye giriş ücreti 15 TL’dir. Müzekart ile yılda 2 kez ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Alanya Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir? Antalya merkezden Alanya dolmuşlarına ya da otobüslerine binip kaleye ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız Yandex Navigasyon ile rota oluşturmanız yeterli.

Sakıp Sabancı Müzesi

Osmanlı Hat Sanatı’nın seçkin örneklerinden ve cumhuriyetin ilk dönemlerinde yaratılan tablolardan oluşan zengin koleksiyonları ile dünya çapında üne sahip Sakıp Sabancı Müzesi’nde usta sanatçıların en son çalışmalarını inceleme fırsatı da bulabilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi Giriş Ücreti: Müzeye giriş ücreti 30 TL, indirimli bilet ise 20 TL’dir. Çarşamba günleri ücretsizdir.

 Sakıp Sabancı Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir? Emirgan’da yer alan müzeye toplu taşıma ya da kendi aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yandex Navigasyon’dan rota oluşturarak, keyifli bir güne hazır olun.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Mekan Rotaları > Görülmesi Gereken En İyi 10 Müze