Harita Nasıl Düzenlerim?

Yandex Map Editor’de harita nasıl oluştururum?

Yandex Map Editor kullanan bütün gönüllü kartograflarımız harita çizebilirler. Harita oluşturmak büyük sorumluluk gerektirir ve Map Editor kullanıcılarının en önemli görevlerinden biridir. Neden mi? Çünkü Yandex Navigasyon çizilen yollar üzerinden rotalar önerir, eklenen kurumlar arama sonuçlarında gösterilir, Map Editor’e girilen bina, yapı ve diğer objeler navigasyonun en doğru rotayı önermesini sağlar. Peki, harita çizmek için ne yapmamız gerekir?

  • Öncelikle Yandex’te bir kullanıcı hesabı oluşturun ve Yandex Map Editor’e giriş yapın.
  • Haritada çizeceğiniz alanı seçin. Map Editor’de oluşturacağınız harita Dünya’daki uydu çizimlerini esas alır.
  • Haritaya ekleyeceğiniz objelere karar verdikten sonra çizim sırasını belirleyin. Harita çizim sırasını belirlerken Map Editor’ün önerileri işinizi kolaylaştırır.
  • Ayrıca harita çizmede size yardımcı olacak Map Editor’ün tüm kartograflar için oluşturduğu haritada obje oluşturma yöntemlerini incelemenzi tavsiye ederiz.
  • Artık harita çizimine başlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken 2 önemli süreç vardır. Birincisi obje şeklinin belirtilmesi, ikincisi ise objeye bina yüksekliği veya durumu gibi özelliklerin eklenmesidir.
  • Harita çizerken uydu görüntüsünün yeterli olmadığı yerlerde GPS izlerini kullanabilirsiniz. GPS izleri trafik yönü ve yoğunluğu olmak üzere 2 farklı versiyondan oluşur. Örneğin, katmanlardan GPS’i açınca ormanlık alan uydu görüntüsünden görünmeyebilir. Bu durumda harita görünümünü değiştirip haritadaki katmanları istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Uydu görüntüleri kaybolunca daha rahat çizim yapabilirsiniz.

Unutmayın, Yandex Map Editor’deki düzenlemelerinizin moderatörlerden onay alıp haritalarda yayınlanması için tüm alan haritalarının aynı şekilde oluşturulması gerekir. Aksi takdirde kurallar çerçevesinde çizilmeyen haritalar sonucunda rotalar yanlış oluşturulur, referans noktaları kullanıcıları doğru yönlendiremez.

Doğru harita çizimi hakkında detaylı içerik ve kurallara buradan ulaşabilirsiniz.