“Hayat Eve Sığar kodu yani HES kodu nedir?”, “HES kodu ne işe yarar?”, “Neden HES kodu almalıyım?”, “Kimler HES kodu almalı?” gibi sorular yeni normale geçtiğimiz şu günlerde hepimizin gündeminde. HES koduyla ilgili aklınıza takılanlara ve HES kodu almanın kolay yollarına birlikte göz atalım.

HES Kodu Nedir? HES Kodu Ne İşe Yarar?

HES kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında yolculuk yapmak isteyen kişilerin COVID-19 riski taşıyıp taşımadığını gösteren ve risk altındakilerin önceden tespit edilmesini sağlayarak seyahatlerine kısıtlama ya da iptal getiren, olası bir bulaşın önlenmesini sağlayan koddur.  HES kodu aynı zamanda, birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin COVID-19 testlerinin sonradan pozitif çıkması halinde de sizin bilgilendirilmenizi sağlar. Sağlık Bakanlığının aldığı önlemler kapsamındaki Hayat Eve Sığar kodunu yani HES kodunu otobüs, tren ya da uçak ile yapacağınız yolculuklar için bilet alırken seyahat şirketiyle paylaşmanız gereklidir. Bu kod kullanacağınız şehirler arası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet eder.

Neden HES Kodu Almalıyım?

Şehirler arası seyahatlerde HES kodu almak isteğe bağlı değil, zorunludur. HES kodu hem sizin hem de toplumun güvenle, sağlıklı bir şekilde seyahat edebilmesini sağlar.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ya da SMS yoluyla kolayca alabilirsiniz.  HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden almak için öncelikle uygulamanız yoksa, uygulamayı indirmelisiniz. Hayat Eve Sığar uygulaması ücretsizdir. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girin ve “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklayın. Kod kullanım süresini seçin ve kodunuzu oluşturun. SMS ile HES kodu almak için, aralara birer boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, T.C. kimlik seri numaranızda yer alan son 4 haneyi ve gün sayısı olarak kod paylaşım süresini yazdıktan sonra 2023’e mesaj atmalısınız.

HES Kodu Seyahat İzin Belgesi Yerine Geçer mi?

En çok akla takılan soruların başında ise “HES kodu ve seyahat izin belgesi aynı şey mi?” ya da “HES kodu seyahat izin belgesi yerine geçiyor mu?” soruları yer alıyor. HES kodu ve seyahat izin belgesi aynı şey değildir ve birbirlerinin yerine geçmezler. HES kodu ile otobüs, tren ya da uçak ile seyahat edebiliyorken, özel aracıyla seyahat edenlerin seyahat izin belgesi alması gereklidir.

Seyahat Etmek için HES Kodu Almak Yeterli mi?

Eğer otobüs, uçak, tren gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahat ediyorsanız sadece HES kodunuzun yanınızda olması yeterlidir, seyahat izin belgesine ihtiyacınız yoktur.

HES Kodunun Geçerlilik Süresi Nedir?

HES kodunu belirli bir süre için ya da süresiz olarak iki farklı şekilde alabilirsiniz. Süreli verilen kodların seyahat tarihinizi kapsaması ve seyahat başlangıç günü itibariyle en az 7 gün geçerliliğini koruması gereklidir. Eğer seyahat tarihiniz ile HES kodunuzun süresi arasında bir uyumsuzluk varsa, HES kodunuzu yenilemelisiniz.

Özel Araçla Seyahat Edeceğim, HES Kodu Almalı mıyım?

Hayır, özel araçla seyahatlerde HES kodu almanıza gerek yoktur, çünkü HES kodu sadece tren, uçak ve otobüs yolculuklarında geçerlidir. Özel araçla olan yolculuklarınız için seyahat izin belgesi almalısınız. Seyahat izin belgesini e-devlet üzerinden kolayca alabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > HES Kodu Nasıl Alınır?