HGS Nedir?

Tam adı “Hızlı Geçiş Sistemi” olan HGS, otoyol ve köprü girişlerinde araç geçişlerindeki sıkışıklığı azaltmak için kullanılan kart okutmadan, otoyol ve köprülerden geçmeye yarayan sistemin adıdır. HGS’de ön ödemeli sistem kullanılır. Ücret tarifesi yol ve araç sınıfına göre değişiklik gösterir. Eskiden otoyol girişlerinde ve köprü geçişlerinde araçlar gişelerden geçerken durarak geçiş kartlarını okutarak geçiş yapıyorlardı. Bu da trafiğin ciddi anlamda sıkışmasına sebep oluyordu. Trafik sıkışıklığını önlemek için HGS’ye geçiş yapıldı.

HGS Nasıl Alınır?

Köprü ve otoban gibi ücretli yollardan trafiğe takılmadan geçmek istiyorsanız Hızlı Geçiş Sistemi kartı almanız gerekir. HGS almak için gerekli evraklar kimlik fotokopiniz ve aracınızın ruhsatıdır. Bu belgeleri alarak HGS kartı veren yerlerden birine giderek HGS etiketi alabilirsiniz. HGS alırken OGS’de olduğu gibi depozito ödemenize gerek yoktur. HGS alırken mutlaka ruhsat sahibinin başvuruya gitmesi gerekir, aksi halde kart verilmez.

HGS almak için başvurular; PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalardan, anlaşmalı büfe ve benzin istasyonlarından, sınır kapılarından, HGS internet sitesinden yapılabilir. Kart ve etikete kontör yüklemek için sürücünün TC kimlik numarası ya da aracın plaka numarası istenir. PTT, HGS’yi ücretli verirken, anlaşmalı bankalarda mevduat sahibi iseniz ya da kredi kartınız bulunuyorsa herhangi bir ücret ödemeden HGS alabilirsiniz. HGS kart sahipleri banka şubelerine otomatik ödeme talimatı vererek, kartlarındaki bakiyenin bitmesi sorununu da ortadan kaldırabilirler.

2020 HGS Ücretleri

HGS ücreti PTT ve bankalarda farklıdır. Bazı bankalar yaptığı kampanyalarda HGS’yi ücretsiz olarak verirler. Kredi kartını kullandığınız bir banka varsa siz de bu kolaylıktan faydalanabilirsiniz. PTT 2020 yılı itibariyle HGS ilk alım ücreti olarak HGS etiketlerde 12,5 TL, HGS kartlarda ise 25 TL ücret talep eder.

HGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS kartınızı aldıktan sonra bakiye yüklediniz. Bakiyesi yüklenen kartı aracınızın ön aynasında, en belirgin yere yerleştirdiniz ve gişelerden hızlıca geçebilir duruma geldiniz. Bu geçişlerde bakiyeniz kademe kademe azalacaktır. Geçişler esnasında bakiyeniz bittiyse ve geçiş noktalarından aracınızla geçiş yaptıysanız, HGS ihlalini gerçekleştirmiş olur ve ceza ödemek zorunda kalırsınız. HGS ceza sorgulama, HGS bakiye öğrenme ya da HGS borç sorgulama yaparak HGS ihlaliniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sadece sizden kaynaklanan hatalardan değil, aynı zamanda sistemden kaynaklanan hatalardan dolayı da ceza yiyebilirsiniz. Hiçbir zaman geçiş yapmadığınız bir noktadan adınıza ceza gelebilir. Bu hatayı önceden fark edebilmek için HGS sorgulama işlemini sıkça yapmanızda fayda var. HGS sorgulama işlemi için;

  1. İnternet üzerinden birkaç farklı yoldan HGS sorgulama yapabilirsiniz. e-devlet HGS cezası sorgulama için TC kimlik no ve e-devlet şifreniz gerekir. Yönlendirildiğiniz sayfada “Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlali Geçiş Bilgileri” yer alır. Eğer HGS ceza sorgulamada kaçak geçiş söz konusuysa ekranda bilgi verilir.
  2. HGS sorgulama işlemi sadece e-devlet üzerinden değil, PTT’nin internet sitesi üzerinden de gerçekleştirilebilir. Karşınıza gelen sayfanın sağ üst köşesinde kırmızı ile işaretlenmiş “Geçiş İhlali Sorgula” yazısına tıkladıktan sonra sistem üzerinden HGS ceza sorgulama plaka numaranız ile gerçekleştirilir.

HGS Kaçak Geçiş Cezası Ne Kadar?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kaçak geçiş cezaları ile ilgili sürücüler ceza miktarını çok fazla buluyorlar. HGS gişelerinden kaçak geçiş yapan kişilere geçişten kaynaklanan ücretin tam 11 katı ceza uygulanıyor. Yani 10 TL geçiş ücreti olan bir köprüden kaçak geçerseniz 110 TL ceza ödemek zorunda kalıyorsanız.

HGS sorgulama yaptığınızda ceza ile karşılaşırsanız kaçak geçiş yani geçiş ihlali yapmışsınız demektir.  Kaçak geçiş yaptığınız tarihten itibaren, 15 gün içerisinde hesabınıza bakiye yüklerseniz, ceza tutarı hesabınıza yansımaz ve bakiyenizden düşülür. HGS’niz olmamasına rağmen ücretli olan köprü ve otoyoldan geçiş yaptıysanız HGS satın alarak ceza ödemekten kurtulabilirsiniz.

HGS Ödemesi Nasıl Yapılır?

HGS sorgulama işlemini yaptıktan sonra ceza ile karşılaşırsanız HGS ödemesi yapmanız gerekir. Geçiş ihlali kaynaklı cezayı ödemek için anlaşmalı olduğunuz bankadan, PTT şubelerinden ya da online ödeme yaparak borcunuzu ödeyebilirsiniz.

  • Online ödeme yapmak için öncelikle HGS’nin online internet sitesine tıklayın.
  • HGS borç ödeme için giriş yapın ve sağ üst köşede bulunan ‘geçiş ihlali sorgulama’ butonuna basın.
  • Ekrana gelen sayfada aracınızın plakasını girerek sorgula butonuna tıklayın. Bu sorgulama işlemi sayesinde aracınızın geçiş ihlali sonucu aldığı ceza miktarını öğrenebilirsiniz.
  • Ayrıca 15 günlük süre zarfında ücreti ödediğiniz takdirde geçiş ücretinin 11 katı olan cezanın sadece geçiş ücreti miktarını ödeme fırsatından yararlanabilirsiniz.
Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > HGS Nedir? HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?