Hız Sınırlarına Uymanın En Güvenli Yolu

Uzun yolculuklarda veya şehir içinde zaman zaman hız sınırlarını aşabiliyoruz. Arabayı hızlı kullanmak her -yol, bölünmüş yol, şehir içi, şehir dışı, meskun mahal ve benzeri yerlerin hız sınırlarını ezbere bilmeniz imkansız!

Hız Sınırı Nedir?

Hız sınırı trafikte bulunduğunuz güzergahta azami olarak ne kadar süratle gidebileceğiniz konusunda bilgi verir ve bu bir yasal sınırdır. Hız sınırları, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından şehir içi, şehirler arası, yol ve otoyollar için hazırlanan bir yönetmelikle belirlenmektedir. Hız sınırları, otoban, şehirler arası gibi farklı noktalar ve araç tipleri için farklılık gösterir.

Otoban Hız Sınırı

Otobanlarda mevcut olan radar ile hız aşımınız tespit edilebilmektedir. Karayolları’nın belirlemiş olduğu hız sınırını aştığınız takdirde belli bir ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Otoban hız sınırı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 120 km/saat olarak belirlenmiştir.

Şehirler Arası Hız Sınırı

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı yönetmeliğe istinaden şehirler arası gittiğiniz yollarda da birtakım hız sınırlarına uymanız gerekmektedir. Bu hız sınırları oluşturulurken güzergah üzerindeki yolun durumu ve bölgenin iklimi gibi hususlar göz önüne alınmaktadır.

Hız Sınırı Tablosu

TÜRKİYE’DE ARAÇLARIN UYMASI GEREKEN YASAL HIZ SINIRLARI

ARAÇ CİNSİ

YERLEŞİM YERİ İÇİNDE (km)

YERLEŞİM YERİ DIŞINDA

OTOYOLLARDA
(km)

ŞEHİRLERARASI ÇİFT YÖNLÜ KARAYOLLARINDA (km)

BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA (km)

Otomobil (M1), (M1G)

50

90

110

120

Kaynak

 

Peki hız sınırları içinde kalmanın en güvenli yolu nedir?

Özellikle uzun yolda seyahat ederken bulunduğunuz yoldaki hız sınırını aştığınızda sizi uyarması için Yandex Navigasyon’u indirip hız sınırı uyarısını aktive edebilirsiniz.

Ayrıca uyarılmak istediğiniz hız sınırını da yine uygulama içindeki Ayarlar menüsünde Uyarılar bölümünde “Hız Limiti Ayarları” kısmında düzenleyebilirsiniz.

Uygulamanın Ayarlar menüsünde bulunan “Hız Sınırını Aşma Uyarısı” özelliğini açtığınızda rahatsız etmeyen bir sesle uygulama sizi uyarır. Hayat kurtarıcı bu özellik sayesinde siz de güvenli şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

Hız sınırını aştığınızda sizi uyarması için Navigasyon’u indirin.