İnternetsiz Navigasyon Nedir? Nasıl Çalışır?

Telefonlarda mevcut olan GPS haritaları ve navigasyon uygulamaları, günden güne gelişen teknoloji ile seyahat ve yön bulma algımızı bambaşka bir seviyeye taşıdı. Günümüzde mevcut olan GPS haritaları, navigasyon cihazları ve ilgili altyapıyı sağlayan teknolojiler sayesinde anlık olarak gerçek zamanlı trafik bilgisine kolayca erişebiliyor, gitmek istediğimiz yere en ideal rotayı seçebiliyoruz, bulunduğumuz konuma en yakın mesafede bulunan benzin istasyonlarını, eczaneleri, park yerlerini ve daha pek noktayı tek bir uygulama üzerinden görebiliyor ve rota oluşturabiliyoruz.

Hepimiz gün içinde internet paketinin bitmesi ya da internetin çekmemesi ile karşı karşıya kalmışızdır. Kafamızın telefonlardan kalkmadığı bu dönemde internet paketlerimiz de su gibi akıp gidiyor. E haliyle en önemli anlarda internet bitiveriyor! Bu bazen seyir halinde navigasyonu takip ederken de başımıza gelebiliyor. Peki navigasyon kullanırken internete ihtiyaç duymasak nasıl olurdu? Aslında internet olmadan da navigasyon kullanabilir ve istediğiniz noktaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İşte tam da bu noktada çevrimdışı harita özelliği sunan uygulamalar yardımımıza koşuyor!

Çevrimdışı Harita Nedir?

Çevrimdışı harita, hücresel bağlantı ya da Wi-Fi olarak internet erişiminiz mevcutken akıllı telefonunuza depoladığınız haritayı internet erişimine ihtiyaç duymadan daha sonra kullanmanızı ve gitmek istediğiniz yere internetsiz bir şekilde kolay ve hızlı bir şekilde rota oluşturmanızı sağlar.

Akıllı telefon kullananlar için olmazsa olmaz bir özellik olan çevrimdışı haritanın kullanıcılara sağladığı pek çok fayda vardır. Çevrimdışı harita sayesinde internet paketinizi daha verimli kullanabilirsiniz, telefonunuzun çekmemesi durumunda gideceğiniz yer konusunda problem yaşamazsınız. Özellikle yurtdışı seyahatlerinizde veri kullanımı normal paketinize kıyasla daha yüksek bir ücrete tabii tutulabileceği için çevrimdışı harita kullanmanızda fayda var. Ayrıca uygulama, haritayla ilgili bilgileri telefonunuza internetiniz varken depoladığı için kullandığınız navigasyon uygulamanızda gitmek istediğiniz rota daha hızlı bir şekilde oluşturulur. Çevrimdışı haritaların sağladığı faydalar sayesinde bulunduğunuz yerde internetinizin çekmese bile gitmek istediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz!

Bunun yanı sıra özellikle seyahat dönemlerinde internet erişimi konusunda zaman zaman problem yaşayabiliyoruz. Eğer gittiğiniz yerde internet çok çekmiyorsa ya da ilgili ülkede sınırlı internet paketi öneren bir hat kullanıyorsanız telefonunuza internet gerektirmeyen ücretsiz bir navigasyon uygulamasını indirmeniz faydalı olabilir. Böylece hem internet paketinizi aşmamış olursunuz hem de internetsiz navigasyon ile erişim problemi yaşadığınız yerde kaybolmazsınız!

İnternet Gerektirmeyen Ücretsiz Navigasyon: Yandex Navigasyon

Yandex Navigasyon’un en çok kullanılan özelliklerinden biri olan offline navigasyonu internet bağlantısının olmadığı her yerde kullanabilirsiniz. Hepimiz gün içinde internet paketinin bitmesi ya da internetin çekmemesi durumu ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle seyir halinde navigasyonu takip ederken internet bağlantınız kesilirse offline navigasyon ile rotanızda ilerlemeye devam edersiniz. Yandex Navigasyonu’nuz varsa internet bağlantınız olmasa da rota oluşturabilir, kurum bilgilerini kullanarak yer ve adres araması yapabilir, sesli yönlendirme alabilirsiniz. Yandex Navigasyon’un offline özelliğinden yararlanabilmek için tek yapmanız gereken ilgili şehir haritasını mobil cihazınıza indirmek. Böylece internet bağlantısına gerek kalmadan, her yerde Yandex Navigasyon’u ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

İnternetsiz Navigasyon Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Günümüzde çoğumuz, bir yerden bir yere gitmek için navigasyon uygulamalarını kullanıyoruz. Özellikle uzun yolda ya da bilmediğimiz bir yere giderken özellikle navigasyonu açıp rota oluşturuyoruz. Bu tip durumlarda, internetin çekmediği yerlerden geçerken navigasyon uygulamaları rotayı hesaplayamaz. Ama eğer offline navigasyon kullanıyorsanız, internetin bağlantınızın olmadığı yerlerde de rotanızdan çıkmadan, hedefe rahatça ulaşabilirsiniz. Çevrimiçi oluşturulan rotada ilerlerken internet bağlantısını kaybettiğinizde, internete bağlı olunan son durumdaki bilgiler kullanılır. Böylece kesintisiz biçimde rotaya devam edebilirsiniz. Çevrimiçi rotadan çıkıldığında ise çevrimdışı rota “Rota yeniden oluşturuldu” ifadesi ile devreye girer ve ekranda mavi renkle belirir.

Yandex Navigasyon çevrimdışı özelliği ile her yolda yanınızda olmaya devam ediyor. Yandex Navigasyon’un internetsiz navigasyon özelliğinden yararlanamak için tek yapmanız gereken ilgili şehrin haritasını mobil cihazınıza indirmek. Navi’nin sağladığı bu özellik sayesinde herhangi ek bir cihaza ihtiyaç duymadan internetsiz navigasyonla gideceğiniz yere en hızlı ve kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Yandex Navigasyon’un internetsiz navigasyon özelliğini kullanmak ve yol haritasını navigasyon yönlendirmeleriyle rahatlıkla takip etmek için uygulamaya girdiğinizde bulunduğunuz şehrin haritasını hemen telefonunuza indirdikten sonra offline navigasyon kullanmanın keyfini doyasıya çıkarın. İşte Yandex Navigasyon’da internetsiz navigasyon kullanmak bu kadar pratik!

Çevrimdışı Haritalar Nasıl Güncellenir?

Yandex Navigasyon’un internetsiz navigasyon özelliğinden yararlanabilmek için “Haritaları İndir” kısa yolu ile istediğiniz şehrin haritasını mobil cihazınıza indirdiniz. Peki, doğru yol tarifi alabilmek ve haritaların güncellenmesi için ne yapmalıyım diyorsanız cevabı burada!

Haritanın arka planda otomatik olarak güncellenmesi, çevrimdışı kullanımlarda iyi bir deneyim yaşamak için büyük önem taşır. İndirdiğiniz şehir haritasının en güncel şekilde kalması, yeni ve değişen yolların haritada güncel şekilde bulunması için “Ayarlar” seçeneğinde bulunan “Haritaların Güncellenmesi” menüsünde, “Otomatik” seçeneğini açık hale getirmeniz önemli. Haritaları yalnızca Wi-Fi’ye bağlı olunduğunuzda güncelleme seçeneği ise uygulamanın bir diğer kullanışlı özelliği. Böylece internet kotanızdan yemeden offline navigasyonu doyasıya kullanabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Ürün > Özellikler > İnternetsiz Navigasyon Aslında Mümkün