İstanbul 3. Havalimanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda tüm Avrupa ve Asya’nın da en büyük ve en kapsamlı projelerinden birisi olan İstanbul 3. Havalimanı 29 Ekim 2018 tarihinde açıldı. Uluslararası havalimanı olarak hizmet vermeye başlayan 3. Havalimanı, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda, Arnavutköy ilçesi sınırları içinde, Karadeniz kıyılarındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasında yer alır. Proje tamamlandığında yaklaşık 76.5 kilometrekarelik bir alanda hizmet verecek olan İstanbul Yeni Havalimanı Çatalca, Göktürk Arnavutköy ve Terkos Gölü’ne yakın bir konumda bulunuyor.

İstanbul 3. Havalimanı yolcuların daha kaliteli vakit geçirebilmeleri için birçok farklı detaya sahip. Hızlı geçiş sistemleri, dinamik bekleme süreleri bildirimleri, ücretsiz internet, yeni nesil sadakat yönetimi sistemleri, kayıp eşya yazılımı, akıllı otopark sistemleri, apron kartı başvuru portalı gibi uygulamalar ilk defa yeni havalimanında kullanılmaya başlıyor. İstanbul 3. Havalimanı’nın sahip olduğu teknik ve bazı sayısal bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Tüm fazları tamamlandığında İstanbul Yeni Havalimanı, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle 300’den fazla destinasyona uçuş imkanı sunacak.
 • Yapılan teknoloji yatırımı ile yeni havalimanında yapay zeka ve akıllı sistemler kullanılacak.
 • İstanbul Yeni Havalimanı’nda 20 milyon GB’lık data alanı mevcut. Bu rakam, ortalama bir şehirde bulunan 80 bin network portuna eşdeğer. On binlerce insan aynı anda 3. Havalimanı’ndan internet hizmetine erişebilecek. Bu da uçuş öncesi yolcuların keyifli vakit geçirmelerini sağlayacak.
 • Yeni havalimanı 9 bin güvenlik kamerası ve 4 bin sensöre sahip.

İstanbul 3. Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul 3. Havalimanı için toplu ulaşım detaylarının hepsi netleşmese de şu anda İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş.’nin Havaist araçlarıyla belirli noktalardan otobüs seferleri yapılmaya başlandı. İstanbul Havalimanı’na otobüs ile ulaşım için İETT 3, Otobüs A.Ş.’ye bağlı Havaist ise 4 hat tahsis etti. Aralık 2018 itibariyle toplam 7 otobüs hattı ile günde 94 sefer düzenlenmeye başlandı. Yolcular akıllı telefonları üzerinden hangi merkezden nasıl, hangi saatte kalkış olduğunu elektronik takip sistemiyle takip edebilecekler. Belirlenen noktalar, İstanbul ulaşım haritası baz alınarak raylı sistem, deniz ulaşımı, toplu ulaşım araçlarına uygun olarak düzenlendi. İstanbul Yeni Havalimanı Ulaşım hatlarının detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

Havaist Hatları:

Yeni Havalimanı-Yenikapı

Yenikapı

Bakırköy İDO

Kuleli

Başakşehir Metrokent

Yeni Havalimanı

 

Yeni Havalimanı-Tüyap

Tüyap

Cumhuriyeh Mah.

Bahçeşehir Merkez

Yeni Havalimanı

 

Yeni Havalimanı-Kozyatağı

Kozyatağı Metro

Tepeüstü

Kavacık Köprüsü

Hasdal

Yeni Havalimanı

 

Yeni Havalimanı-Kozyatağı

Gümüşsuyu Peron

Beşiktaş Meydan

Zincirlikuyu Metrobüs

Göktürk

Yeni Havalimanı

İETT Hatları:

Yeni Havalimanı-Mecidiyeköy

Mecidiyeköy Metrobüs

Çağlayan

Nurtepe

Hasdal

Kemer Yolu

Orman Yolu

Kıyı Emniyeti

İhsaniye Kavşağı

Yeni Havalimanı

 

Yeni Havalimanı-Halkalı

Gümrük

4. Cadde

Rumeliler

Atatürk Mah.

Demirciler Sitesi

Yeni Havalimanı

 

Yeni Havalimanı-Atatürk Havalimanı

Atatürk Havalimanı

Başakşehir Metrokent

Yeni Havalimanı

Hayata geçirilecek projeler kapsamında yolcular için daha pek çok ulaşım alternatifi bulunuyor. İstanbul 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı olduğundan havalimanına ulaşımın da oldukça rahat ve kolay olması hedefleniyor. Yüksek hızlı tren projesi ile birlikte İstanbul 3. Havalimanı’ndan bu trene binip Taksim’e ulaşmak mümkün olacak. Hem Taksim hem de İstanbul’un diğer önemli bölgeleri ile bağlantılı olacağından yolcuların 3. Havalimanı’na ulaşımları kolaylaşacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ise İstanbul 3. Havalimanı’nı hem Asya hem de Avrupa yakalarıyla bağlantılı hale getirecek.

3. Havalimanı’na Yakın Semtler

Arnavutköy ilçesinde yer alan İstanbul 3. Havalimanı’nın güneyinde Kuzey Marmara Otoyolu, kuzeyinde ise Terkos Gölü yer almaktadır. Yerleşim yerleri olarak etraftaki mahallelerin isimlerini şöyledir:

 • Yeniköy
 • Terkos
 • Boyalık
 • Tayakadın
 • Akpınar

3. Havalimanı’na Araçla Nasıl Gidilir?

İstanbul Yeni Havalimanı’na taksi ile ulaşmak isteyen yolcular için ilk etapta 660 taksi hizmet verecek. Bu rakam ihtiyaca göre havalimanı kapasitesi artıkça çoğalacak. 3. Havalimanı’nda çalışacak taksiler için belli özellikler isteniyor.

 • Yeni havalimanında çalışacak olan taksi şöförlerinin en az A1 seviyesinde İngilizce bilme zorunluluğu var.
 • Hizmet verecek araçlar, lüks, hafif ticari veya sedan tipi olmak zorunda. Ayrıca taksi içinde bulunan ekranlar yolcukla ilgili anlık bilgiler verecek. Her takside bulunan bu ekranlar şoför bilgisi, navigasyonla oluşturulan rota bilgisi, trafik bilgisi ve daha bir çok konuda bilgi sağlayacak. İstanbul Yeni Havalimanı’nda çalışacak olan taksilerin tamamında taksi ücreti kredi kartı ile ödenebilecek.

İstanbul 3. Havalimanı Rotası Yandex Navigasyon’da!

İstanbul Yeni Havalimanı’na kendi, özel aracınız ile gitmek isterseniz Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü yolu üzerinden ilerleyerek tabelaları takip edebilirsiniz. Yine de İstanbul Havalimanı’na ulaşmanın en rahat yolu Yandex Navigasyon’dan geçiyor. Gerçek zamanlı trafik bilgisine göre hazırlanan alternatif rotalar ile açık yolları takip ederek yeni havalimanına kısa sürede ulaşabilirsiniz.  Tek yapmanız gereken Navi’nin arama çubuğuna İstanbul Havalimanı yazmak ve “Git” butonuna basarak direkt rota oluşturmak.