İKSV tarafından, Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 16. İstanbul Bienali, 14 Eylül – 10 Kasım tarihleri arasında, “Yedinci Kıta” temasıyla ücretsiz olarak kapılarını sanatseverlere açıyor. Yedinci Kıta, insanlığın sebep olduğu doğal ve kültürel atıklara antropoloji ve arkeolojinin araçlarıyla bakan güncel sanat çalışmalarına odaklanıyor. 16. İstanbul Bienali ismini, insan atıklarının okyanusun ortasında dünyaya yeni bir kıta kazandırması durumundan alıyor, sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi tartışmaya açıyor. “Yedinci Kıta” 16. İstanbul Bienali ekolojik sorunlar karşısında sanatın güncel durumunu sanatçı, düşünür, antropolog ve çevreciler ile birlikte araştırıyor ve ortaya çıkan sanat eserlerini şehrin kültürel ve tarihi mekanlarında sanatseverlerle buluşturuyor.

Bienal Rotası Yandex Navigasyon’da

16. İstanbul Bienali bu sene Pera Müzesi ve Büyükada’nın yanı sıra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniveristesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki yeni binasında sanatseverlerle buluşuyor. Yandex Navigasyon’un ana sayfasına Custom Category (Özel Kategori) olarak eklediğimiz 16. İstanbul Bienali, uygulama her açıldığında İKSV logosu olarak kategoriler kısmında görülüyor. İKSV logosuna tıkladığınızda 16. İstanbul Bienali’nin gerçekleştiği tüm mekanları uygulama üzerinden görüntüleyebiliyor ve farklı bienal mekanlarına rahatça rota oluşturup ulaşabiliyorsunuz. Navi kullanıcıları ister kategoride yer alan İKSV logosuna tıklayarak ister sergilerin gerçekleşeceği mekanları arama barına yazarak 16. İstanbul Bienali mekanlarına direkt rota oluşturabiliyorlar. İstanbul’un farklı mekanlarında sanatın güzelliklerini keşfetmek isterseniz 16. İstanbul Bienali’ne Yandex Navigasyon ile rota oluşturabilirsiniz.

Yandex Navigasyon olarak sanata destek vermekten mutluluk duyuyoruz.

16. İstanbul Bienali'nde Yer Alan Sanatçılar

16. İstanbul BienaIi 14 Eylül – 10 Kasım tarihleri arasında Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud’un kuratörlüğünde gerçekleşiyor. Japonya’dan Arjantin’e, ABD’den Polonya’ya, İran’dan Tayland’a kadar 25 ülkeden 56 sanatçı ve sanatçı kolektifinin eserlerine yer verilen “Yedinci Kıta” başlıklı bienale Türkiye’den 8 sanatçı katılıyor. Birbirinden farklı alanlarda çalışan sanatçıların bienal için özel olarak ürettiği 36 yeni eser İstanbul’da sanatseverleri bekliyor.

Sanat Rotası

16. İstanbul Bienali bu sene 3 farklı mekanda gerçekleşiyor. Eserler Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki yeni binasının yanı sıra Pera Müzesi ve Büyükada’da görülebilecek.

1. MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi

A wooden boat sculpture by Radcliffe Bailey. MSFAU Istanbul Painting and Sculpture Museum. The 16th Istanbul Biennial THE SEVENTH CONTINENT 14 September - 10 November 2019. Istanbul, Turkey. Photograph by David Levene 9/9/19

2005’te 9. İstanbul Bienali ve 2011’de 12. İstanbul Bienali’nin de gerçekleştirildiği 5 numaralı Antrepo binasının müzeye dönüştürülmesi için süren çalışmalar tamamlandı. Bienalin ana mekanı olarak konumlanan müzede 37 sanatçı ve sanatçı kolektifinin Antroposen çağını farklı perspektiflerden ele alan gerçek ya da kurmaca hikayelere dayalı eserleri yer alıyor.

2. Pera Müzesi

Tapestry, sculptures and paintings by Sanam Khatibi. Pera Museum. The 16th Istanbul Biennial THE SEVENTH CONTINENT 14 September - 10 November 2019. Istanbul, Turkey. Photograph by David Levene 9/9/19

2015 yılından itibaren İstanbul Bienali mekanlarından biri olan Pera Müzesi, bu yıl da bienali ağırlıyor. İstanbul Bienali’nin Pera Öğrenme iş birliğiyle geliştirdiği öğrenme programı ve Pera Film’in İstanbul Bienali kapsamında hazırladığı film programı da sergi boyunca müzede izleyiciyle buluşacak.

Pera Müzesi’nde yer alan 16. İstanbul Bienali sergisini ziyaret edenler, herhangi bir tarih veya arkeoloji müzesinde yer alması muhtemel, ancak tarih kitaplarında yer almayan hayali uygarlıkları keşfetme imkanı bulacak.

3. Büyükada

Photograph by Sahir Ugur Eren

Tarihi boyunca farklı kültürleri bir araya getiren Büyükada, 16. İstanbul Bienali mekanlarından biri olarak izleyicilere beklenmedik keşifler sunacak. Büyükada’daki eserler izleyicilerin sergiyi görme hızını yavaşlatarak hem mekansal hem de zamansal açıdan bienal deneyimini zenginleştiriyor.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Etkinlik Rotaları > 16. İstanbul Bienali Rehberi