Uzun zamandır beklenen dev ulaşım projesi İstanbul – İzmir arası seyahat edenler için oldukça faydalı olacak İstanbul İzmir Otoyolu’nun kalan 192 kilometrelik son bölümü de geçtiğimiz günlerde açıldı. Özellikle Marmara ve Ege Bölgesi’ni daha da yaklaştıran proje İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir ve İzmir gibi önemli il ve çevresindeki bölgelerde bulunan güzergahtan turistik, sanayi ve ticari amaçla geçen pek çok kişinin daha konforlu ve güvenli bir şekilde seyahat etmesini amaçlıyor. Bu proje ile Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu ile İzmir-Aydın ve İzmir-Çeşme Otoyolu da birleşmiş oldu.

Gerçekleştirilen proje sayesinde yolculuk edenler zaman ve akaryakıt tasarrufu sağlayabiliyor olacak. Bunun yanı sıra ticari ve sanayi amaçla bu güzergah üzerinden iş amaçlı seyahat edecekler hem yurt içi hem de yurtdışı nakliye ve benzeri taşımacılıklarında önemli imkan ve kolaylıklara sahip olacak.

İstanbul İzmir Otoyolu’na dair merak edilen önemli bilgileri bu yazımızda sizin için derledik. Bu yazımızda güzergahın geçtiği noktaları, geçiş ücretleri ve diğer önemli bilgileri bulabilirsiniz.

İstanbul İzmir Otoyolu Güzergahı

İstanbul İzmir Otoyolu farklı güzergah ve ilçelerden geçen yolların dahil olduğu 4 kesimden oluşmaktadır. İlgili projenin birinci kesimi Gebze-Orhangazi, ikinci kesimi Orhangazi-Bursa, üçüncü kesimi Bursa-Balıkesir ve dördüncü kesimi Balıkesir-İzmir güzergahlarından geçmektedir.

İstanbul İzmir Otoyolu Nereden Geçiyor?

İstanbul İzmir Otoyolu projesi Gebze Köprülü Kavşağı’dan Ankara yönüne yaklaşık 2.5 kilometre sonra teşkil edecek köprülü kavşak başlangıcından itibaren Dilovası – Hersekburnu arasında yer alan Osmangazi Köprüsü ile İzmit Körfezi’ni aşıyor. Yalova – İzmit Devlet Yolu üzerinden Orhangazi’ye doğru devam eden ilgili otoyolu güzergahı daha sonra ise Orhangazi – Bursa Devlet Yolu’na paralel bir şekilde ilerlemektedir.

Bu yolu takiben ilgili otoyol üzerinden seyahat edenler Gemlik’i geçip Ovaakça Mevkii’nde Bursa Çevre Otoyolu’na bağlanıyor. Proje bünyesinde yer alan Batı Kesimi, Bursa’nın kuzey tarafından şehrin batısına doğru bir yay çizip Bursa Batı Kavşağı Köprülü Kavşağı’nı geçiyor.

Daha sonra bu otoyol üzerinde Uluabat Gölü’nün kuzey yönünü takip ederek Karacabey’den itibaren güney batı yönüne doğru devam edilmektedir. Karacabey yolunu takiben Susurluk ve Balıkesir’in kuzeyinden Savaştepe’ye, Savaştepe’den ise Soma-Kırkağaç-Akhisar-Saruhanlı-Turgutlu noktalarını geçtikten sonra İstanbul İzmir Otoyolu projesi İzmir – Ankara Devlet Yolu’na paralel bir şekilde devam etmektedir. İlgili otoyol İzmir Çevre Yolu üzerinde bulunan Otogar Kavşağı’nda son bulmaktadır.

İstanbul İzmir Otoyolu Güzergahı Haritası

İstanbul İzmir Otoyolu üzerinden yakın zamanda bir seyahat etmeyi planlıyorsunuz sizin için hazırladığımız harita faydalı olabilir. Hazırladığımız güzergah haritasında projenin geçtiği il ve ilçelere daha yakından göz atma şansı bulabilirsiniz. İstanbul İzmir Otoyolu Projesi güzergahı üzerinden seyahat etmeyi planlıyorsanız Yandex Navigasyon ile gitmek istediğiniz yere kolaylıkla rota oluşturabilirsiniz.

İstanbul İzmir Otoyolu Geçiş Ücreti Ne Kadar?

İstanbul İzmir Otoyolu geçiş ücretleri hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıda paylaştığımız tablo sizin için faydalı olabilir. Araç sınıflarına göre değişen geçiş ücretleri ayrıca geçiş noktalarına göre de farklılık göstermektedir. Yola çıkmadan önce geçiş ücretleri hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Araç Osmangazi Köprüsü Yalova-Altınova Bursa Merkez Balıkesir Kuzey Manisa Turgutlu İzmir çıkış
1. sınıf 103 TL 107.4 TL 136.5 TL 179.7 TL 243.5 TL 256.3 TL
2. sınıf 164.8 TL 171.7 TL 218.5 TL 287.56 TL 390 TL 410 TL
3. sınıf 195.7 TL 203.9 TL 259.4 TL 341.5 TL 463.1 TL 486.9 TL
4. sınıf 259.6 TL 270.5 TL 344.1 TL 453 TL 614.3 TL 645.8 TL
5. sınıf 327.6 TL 341.4 TL 434.2 TL 571.6 TL 775.1 TL 815 TL
6. sınıf 72.1 TL 75.2 TL 95.6 TL 125.8 TL 170.6 TL 179.4 TL

İstanbul İzmir Otoyolu Kaç Km?

Marmara Bölgesi’ni Ege Bölgesi, Batı Akdeniz ve Batı Anadolu Bölgesi’ne bağlayan önemli ulaşım projelerinden biri olarak öne çıkan İstanbul İzmir Otoyolu projesi 4 Ağustos 2019 tarihinde yeni açılan 192 kilometrelik bölümüyle birlikte toplamda 426 kilometre uzunluğunda. Bu projenin 384 kilometresini otoyollar oluştururken 42 kilometresini ise bağlantı yolları oluşturmakta.

Şimdi Yola Çıkma Zamanı!

Yakın zamanda tatil, sanayi ya da ticari amaçla İstanbul İzmir Otoyolu üzerinden yola çıkmayı planlıyorsanız Yandex Navigasyon kullanarak gitmek istediğiniz yere rahatlıkla rota oluşturabilirsiniz. Yol boyunca Yandex Navigasyon’un sık kullanılan özelliklerinden olan hız kamerası ve hız limitleri uyarılarıyla güvenli bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra “Mola Yerleri” kategorisinde ilgili güzergah üzerinde bulunan mola yerlerine rota oluşturup yolculuğunuz esnasında ara sıra mola verip dinlenmenizi de tavsiye ederiz. İstanbul – İzmir Otoyolu üzerinde 2 tane mola yeri mevcut olup bunun yanı sıra güzergah boyunca pek çok benzinlik noktası da yer almaktadır.

Yandex Navigasyon keyifli ve güvenli yolculuklar diler.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > İstanbul – İzmir Otoyolu Güzergahı Haritası