İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Karadeniz kıyısında yer alan Şile, özellikle yaz aylarında tatilcilerin akınına uğruyor. Karadeniz’in hırçın dalgalarına aldırış etmeyen İstanbulluların doldurduğu Şile plajları yaz dışında da ziyaretçilerini ağırlıyor. Doğa ile iç içe ve sakin bir tatil geçirmek için ideal bir rota olan Şile’de plajlar dışında da bir çok gezilecek yer var. Yandex Navigasyon’la rota oluşturarak Şile’nin zengin tarihini ve doğal güzelliklerini keşfetmeye hazır olun.

Şile'de Gezilecek Yerler

Özellikle İstanbullular için mükemmel bir kaçamak noktası olan Şile, Batı Karadeniz’in en güzel sahillerinden birine sahip. Bu şirin ilçe, sahip olduğu tarih, doğal güzellikler ve plajları ile oldukça popüler bir yer. Hafta sonu gezilerinin öne çıkan rotası olan Şile’de şehrin karmaşasından uzaklaşıp, sakin ve huzurlu zaman geçirebilirsiniz. İstanbul’da gezilecek yerler arasında en fazla rota oluşturulan noktaların başında geliyor. Peki Şile’ye gelmişken nereye gitmek gerekiyor diye soruyorsanız merak etmeyin, sizin için güzel bir liste hazırladık. İşte Şile’de gezilecek yerler listemiz!

Şile Kalesi

Bu güzel tatil beldesinin olmazsa olmaz rotalarından biri de Şile Kalesi. 2015 yılında restore edilerek son halini alan kale, onarım sürecinden sonra Sünger Bob’a benzetilmesinden dolayı her yerde paylaşılmıştı. Cenevizliler tarafından inşa edilen Şile Kalesi, yapıldığı dönemde denizden gelebilecek saldırıları gözetleme ve bu saldırılara karşı korunma amacını taşıyordu. Daha sonraları Osmanlı döneminde de etkin bir biçimde kullanılmaya devam etti. Yapı kimi kaynaklarda Ocaklı Kale ismiyle de anılıyor. Şile Kalesi’ni ziyaret ederek muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilir ve bu tarihi yapıyı bol bol fotoğraflayabilirsiniz.

Tarihi Şile Evleri

Şile, doğal güzelliklerinin yanı sıra mimarisi ile de dikkat çekiyor. Farklı yapıdaki Tarihi Şile Evleri, özellikle İstanbullu fotoğraf severlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi. Şile’nin tarihi dokusunu hissedebileceğiniz şehrin sokaklarında, bölgenin karakteristik yapı malzemesi olan ahşap ile yapılan evler çoğunlukla 19. yüzyıldan kalma. Büyük ailelerin yaşadığı ve genellikle 2 katlı olarak inşa edilen evlerin yanı sıra Bizans döneminden kalma çok sayıda kilise ve manastır ile Osmanlı’dan kalma cami, han ve hamamlar da bulunuyor. Tarih dolu bir yolculuğa çıkmak isterseniz Şile doğru adres.

Değirmençayırı Şelalesi

Şile’ye 33 km uzaklıkta bulunan Değirmençayırı Şelalesi, Değirmençayırı Köyü’nün güney batısında ve Şile-Gebze ilçeleri sınırları üzerinde yer alıyor. İlçe merkezinden yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla ulaşılabilen Değirmençayırı Şelalesi’nin yanı sıra, Hacıllı Şelalesi ile On Bir Göller Vadisi’ne de gidebilirsiniz. Vadide yapacağınız gezinti boyunca on bire yakın göl ve şelaleyi birlikte görebilirsiniz. Şile’nin doğal güzelliklerini gezmek için en iyi yol olan trekking ile tüm bu doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Şile Feneri

Şile’nin bir diğer popüler rotalarından biri de Şile Feneri. 1859’da, Osmanlı İmparatorluğu zamanında 60 m yükseklikteki kayaların üzerine inşa edilen fener, siyah beyaz boyalı sekizgen biçimindeki şekliyle ilçenin simge yapıları arasında. Kendi etrafında dönerek ışık yayan lambanın aydınlığı 25 mil uzaklıktan görülebiliyor. Fener, 156 yıllık tarihi ile Karadeniz’deki kıyı emniyetini sağlayan iki fenerden biri. Günümüzde müze olarak hizmet veren Şile Feneri’nin içini de ziyaret edebiliyorsunuz. Tarihe tanıklık etmek ve manzaraya ortak olmak adına keşfedilmesi gereken noktalardan bir tanesi.

Kumbaba Tepesi

Şile’nin en önemli turistik yerlerinden biri olan Kumbaba Tepesi, kırmızı ve turuncu renkli, değişik yapıda kumların oluşturduğu bir alandan oluşuyor. Aynı zamanda Kumbaba Türbesi’nin de bulunduğu bölgedeki kumların pek çok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. Hikayeye göre, kumların rahatsızlıklara iyi geldiğini keşfeden ve hastaları burada iyileştiren Kumbaba, hem tepeye adını vermiş, hem de öldüğünde de buraya defnedilmiş. Şile’ye 2 km uzaklıktaki, demir-bakır alaşımlı ve radyoaktif özellikli kumlardan oluşan tepenin, Bizans zamanından beri birçok romatizma hastasının tedavisinde kullanıldığı biliniyor.

Saklı Göl

Kamandere Köyü sınırları içerisinde yer alan Saklı Göl, keşfedilmesi gereken en özel noktalardan bir tanesi. Kamandere Köyü içerisinde yer alan ve yapay bir göl olan Saklı Göl, temiz havası ve manzarasıyla bir doğa harikası. Gölün etrafında çok sayıda işletme yer alıyor. Yemyeşil bir doğanın ortasında, pırıl pırıl parıldayan Saklı Göl’de yöresel ürünlerden oluşan nefis bir kahvaltı yapabilir ya da öğlen yemeği için mangal keyfini tercih edebilirsiniz. Manzaraya karşı kahvenizi yudumladıktan sonra göl etrafında yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz.

Ağlayan Kaya

Şile Feneri’nin 600 m kadar gerisinde bulunan Ağlayan Kaya aslında taşlar arasından çıkan bir su kaynağı. İsmini, akışının ağlayan bir insanın göz yaşlarına benzetilmesinden alıyor. Şile’nin doğa güzelliklerinden biri olan bu yer, merkeze 10 km uzaklıkta yer alıyor. Karadeniz kıyısında toplam 60 km uzunluğundaki tertemiz kumsallarıyla Ağlayan Kaya, tüm güzelliği ile büyülüyor.

Ağva

Özellikle İstanbulluların şehirden uzaklaşıp, sakin ve yakın rota olarak tercih ettikleri Ağva; Göksu ve Yeşilçay Dereleri’nin ortasında, şirin bir sahil kasabası. Tarih boyunca Hitit, Frig, Roma ve Osmanlı gibi birçok uygarlığın geçiş noktası olan Ağva, kelime anlamı olarak Latince “iki dere arasına kurulmuş köy” ve “su” anlamına geliyor. İstanbul’a yakınlığı ile Marmara Bölgesi’nin vazgeçilmez hafta sonu destinasyonu olan Ağva’da, Karadeniz’e dökülen Göksu ve Yeşilçay Dereleri’nde kano veya deniz bisikleti ile gezinti yapabilir, teknelerle birkaç saatlik gezintilere katılabilirsiniz.

Şile Plajları

Özellikle hafta sonları İstanbul ve çevre yerlerden gelen çok sayıda tatilcinin akınına uğrayan Şile plajları, temiz denizi ve kum sahilleri ile oldukça popüler. Şile plajlarında hafta sonları ve bayram tatili gibi günlerde yer bulmak oldukça zorlaşıyor. Bu nedenle sabah erken saatlerde yola çıkmanızı öneriyoruz. Ayrıca Şile plajlarını gitmeyi planlıyorsanız yanınıza plaj şemsiyesi almayı unutmayın, çünkü erken saatlerde plajdaki şemsiyeler bitmiş olabilir. Gelelim meşhur plajlara! Şile’nin merkezinde kumsallı iki adet plaj alanı bulunuyor. Bunlarda birincisi olan Şile Halk Plajı, ilçenin giriş tarafında denize doğru bakınca sol tarafta yer alıyor. Diğer plaj ise, sağ tarafta kalan ve kayalar arasında küçük bir koy oluşturan Ağlayankaya Plajı. Şile merkezindeki bu plajların dışında da yine sahil şeridi boyunca konumlanan, Kumbaba, Uzunkum ve daha uzaklarda yer alan Akçakese plajları deniz sevenlerin en çok tercih ettiği yerler arasında. Sadece  kumdan oluşan bu birbirinden güzel sahillerin Karadeniz’de olmasından dolayı dalgalara ve akıntılara karşı dikkatli olmanızı hatırlatalım.

Şile’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’a yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Şile ilçesine özel aracınız ya da otobüsle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Üsküdar’dan ve Harem’den Şile’ye düzenli olarak kalkan İETT otobüslerini ya da Şile-Ağva-Üsküdar Turizm otobüslerini kullanabilirsiniz. Şile’ye giden toplu ulaşım araçları, aynı zamanda sonrasında Ağva’ya da gidiyor. Şile’ye otobüsle yolculuk yaklaşık 1 buçuk saat, İETT otobüsü ile de yaklaşık 3 saat sürüyor.

Özel aracanızla yolculuk yapacaksanız Avrupa Yakası’dan 1. ve 2. köprü üzerinden Şile tabelasını takip ederek, TEM üzerinden ise Sarıgazi-Şile yönünü takip ederek Şile’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’un merkezinden Şile’ye özel araç ile ulaşım yaklaşık 45 dakika sürüyor. Siz yine de en iyisi yola çıkmadan önce Yandex Navigasyon’la rota oluşturun. Alternatif rotalarla rahatça Şile’ye ulaşın. Şimdiden iyi yolculuklar dileriz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > İstanbul’a Yakın Tatil Yeri: Şile