Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya, ülkemizin gözde turizm merkezlerinin başında yer alıyor. Son yıllarda popülaritesi artan bu masal şehrini dünyanın farklı yerlerinden birçok yabancı turist de ziyaret ediyor. Nevşehir Kapadokya bölgesi 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların yağmur ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkmış, doğal bir oluşumdur. Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri ve güvercinlikler yörenin özgünlüğünü dile getiriyor. Kapadokya farklılıklar keşfetmek isteyenler için bir yeryüzü cenneti olarak biliniyor. Peri bacaları ile süslenen vadiler içinde gezerken daha önce hiç gidilmemiş yerleri keşfedebilir, hiç çekilmemiş kareler yakalayabilirsiniz.

Kapadokya Nerede?

Kapadokya, Anadolu ve Türkiye’nin tam ortasında, Nevşehir ili merkezde olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerinin bazı bölümlerini de içine alan bölgede yer alıyor. Nevşehir Kapadokya Bölgesi’nin sınırları antik dönemde güneyde Kilikya, kuzeyde Karadeniz, doğuda Malatya-Elazığ, batıda ise Konya’ya dek uzanıyordu. Günümüzde Kapadokya denilince Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kayseri, Kırşehir illerini içine alan bölge anlaşılıyor. Kısaca, Nevşehir Kapadokya özdeşleşmiş durumda.

Kapadokya Tarihi

Tüm anlatımları gizemli cümlelerle dolu, bilinmeyeni bilineninden çok daha fazla olan Kapadokya tarihi aslında tam bir medeniyetler bileşkesi. Bundan tam 60 milyon yıl önce Erciyes, Güllü Dağ ve Hasan Dağı aktif volkanlarken, püskürttükleri lavlarla Kapadokya’nın temelleri atılmış. Milyonlarca yıla yayılan yağmur ve rüzgarın aşındırmasıyla bugünkü şeklini almış. Kapadokya tarihinde ilk insan yerleşimi ise paleolitik dönemlere kadar iniyor.

Kapadokya gezilecek yerleri keşfederken tarihin izlerini her yerde görebilirsiniz. Kapadokya tarihinde bilinen en eski medeniyet Asurlular. Asurlular’dan sonra Kafkaslar üzerinden Avrupa’dan gelen Hititler girmiş Kapadokya tarihine. Nevşehir Kapadokya bölgesinde hemen hemen her yere izlerini bırakacak kadar uzun ömürlü bir medeniyet kurmuşlar. Kapadokya yeraltı şehirlerinin savunma amaçlı gizli geçitlerle döşendiği tarihler de Hititler dönemine denk geliyor. Perslerin egemenliğine geçen Kapadokya, M.Ö. 332 yılında Büyük İskender tarafından bozguna uğratılıncaya kadar da hüküm sürmüşler. M.S. 17 yılında Roma’ya bağlanan Kapadokya, Hristiyanlığın yeni yayılmasıyla şehirlerden köylere göç etmeye başlayanlar 4. yüzyılda Kayseri’yi bir Hristiyanlık üssü haline getiriyor. Sığınmak için oldukça elverişli Göreme ve çevresi Kayseri piskoposu Aziz Basil’in yaydığı öğretiyle manastır yaşamının ilk başladığı yer oluyor. Daha sonra Kapadokya’da Anadolu Selçuklu ve ardından Osmanlı dönemi başlıyor. Osmanlı dönemi Kapadokya’nın en sakin ve en fazla kalkındığı dönem olarak biliniyor.

Birçok kültürün, birçok inanışın atmosferine sindiği Kapadokya’yı bu kadar özel kılan, sadece peribacaları ve kaya oluşumlarının yumuşak tüflü yapısının kolay oyulmaya müsait ve barınmak için ideal olması değildi. Coğrafyası kıtaları birbirine bağlayan ticaret yollarının da uğrak yeriydi. Bağlayıcı ve birleştiriciliğini de kervansaraylarından ve kiliselerinden anlamak mümkün.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya turları bölgeyi detaylıca gezmek ve tarihi hakkında bilgi edinmek için birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Yandex Navigasyon’u açıp, özel aracınızla bu büyülü yeri keşfetmek çok keyifli olabilir. Detaylı bir keşif için size Kapadokya gezilecek yerler listesi hazırladık.

 • Peribacaları: Kapadokya gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen yer Peribacaları. Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın 60 milyon yıl önceki volkanik aktiviteleri sırasında oluşan yumuşak tabakanın hava olaylarıyla aşınması sonucunda ortaya çıktığından bahsetmiştik. Kolay şekil verilebildiği için yaklaşık 10 bin yıldır bölge halkının barınma ve depolama gibi ihtiyaçlarında kullanılıyor.
 • Göreme Milli Parkı: 1986 yılında koruma altına alınan Göreme Milli Parkı, dünyada eşine az rastlanan peribacaları sayesinde ünlenerek bünyesindeki Göreme Açık Hava Müzesi ile birlikte Kapadokya’nın tarihi ve etnolojik yapısını gözler önüne seriyor. Peribacalarını ve ilk Hristiyanlık döneminden kalma dini yapıları ziyaret ederek parktaki gezinizi gün batımının eşsiz manzarası ile noktalayabilirsiniz.
 • Uçhisar: Sahip olduğu değerlerle Kapadokya Bölgesi’nin en tarihi yeri konumunda yer alıyor. Görkemli Uçhisar Kalesi’nin eteklerinde kurulmuş olan yerleşim bölgesi, İpek Yolu üzerinde önemli bir durak olduğu için kültürel anlamda zengin çeşitliliğe sahip. Bölgeyi gezerken Uçhisar-Göreme arasında önemli bir trekking rotası olan Güvercinlik Vadisi’ne uğrayabilirsiniz.
 • Güllüdere Vadisi: Çavuşin Köyü ile Göreme arasında yer alan Güllüdere Vadisi, 2 kolunda 5 tarihi kiliseyi barındıran keyifli bir yürüyüş rotası.
 • Ihlara Vadisi: Melendiz Çayı’nın yumuşak tabanı aşındırmasıyla oluşmuş Ihlara Vadisi, muhteşem manzarası ve tarihi değerleri ile Kapadokya gezilecek yerler listesine mutlaka alınması gereken bir yer. Vadideki kayaların bir kısmı 9. yüzyıldan itibaren oyularak kilise haline getirilmiş. AğaçaltıPürenlisekiKokarYılanlı ve Sümbüllü kiliselerini ziyaret ederseniz, iyi korunmuş duvar resimlerini inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.
 • Zelve Ören Yeri: Avanos’a 3 km uzaklıktaki Zelve Ören Yeri 3 vadiden oluşuyor. Macera tutkunları için önemli bir tırmanış alanı olan ören yeri, 9. ve 13. yüzyıllar arasında Hristiyanlar tarafından yerleşim alanı ve dini merkez olarak kullanılmış.
 • Ürgüp: Kapadokya balayı tatili denilince akla gelen ilk yer şüphesiz Ürgüp oluyor. Alışveriş yapmak, tarihi mekanları gezmek, farklı mediniyetlere ait tarihi deneyimlemek için rotanızı Ürgüp’e çevirin. Sabah gün doğarken Kapadokya balon turlarına katılarak romantik bir gezi ile eşsiz manzaralara tanıklık edebilirsiniz.
 • Derinkuyu Yeraltı Şehri: Kapadokya yeraltı şehirlerinden biri olan Derinkuyu, ilk Hristiyanlık döneminde Roma İmparatorluğu’nun zulmünden kaçanların Antakya ve Kayseri üzerinden gelerek sığındıkları bu yeraltı şehri, 8 kattan oluşuyor. O dönemde çok da kolay fark edilemeyecek şekildeki girişi sayesinde güvenli bir ortam yaratan yeraltı kentine sığınmacıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bölümler inşa edilmiş.
 • Kaymaklı Yeraltı Şehri: Kapadokya yeraltı şehirlerinden bir diğeri de Kaymaklı. Tıpkı Derinkuyu gibi 8 katlı ancak günümüzde sadece 4 katı gezilebiliyor. M.Ö. 3.000 civarında Hititler tarafından yapılan bu şehir, Roma ve Bizans dönemlerinde genişletilerek 25.000 kişinin yaşayabileceği bir sığınak haline getirilmiş.
 • Kapadokya Mağaraları: Çoğunluğu Nevşehir-Ürgüp-Avanos üçgeni arasında yer alan Kapadokya Mağaraları, barınma ve depolama amaçlı olarak binlerce yıldır bölge halkı tarafından kullanılıyor.
 • Aşk Vadisi: Diğer adı Bağlıdere olan Aşk Vadisi, Göreme sınırları içinde yer alıyor. Farklı boyut ve renkteki yüzlerce peribacasının bulunduğu vadi özellikle gün batımında oluşan manzarası ile büyüleyici oluyor.
 • Kapadokya gezinize ekleyeceğiniz diğer rotalar ise; Güray Müzesi, Dervent Vadisi, Selime Manastırı, Zemi Vadisi, Sunset Point, Çavuşin Köyü, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Temenni Tepesi, Güzelyurt Yeraltı Şehri, Mustafapaşa, İbrahimpaşa ve Kapadokya Evleri. Kapadokya turlarına katıldığınızda rehberler tarafından detaylı bir tarih bilgisi de edinebilirsiniz.

Araçla Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Kapadokya’ya en keyifli kendi aracınızla gidebilirsiniz. Çünkü Yandex Navigasyon’dan rota oluşturup yol boyunca dilediğiniz yerde mola verebilir, fotoğraf çekebilir, kendi konforunuzu kendiniz yaratabilirsiniz. Navi’niz açıksa yoldaki çalışmaları ya da kazaları anında öğrenip diğer kullanıcıları da haberdar edebilir, alternatif rotalarla hedefinize kolayca ulaşabilirsiniz. Kapadokya evlerinde konaklayabileceğiniz, balonla unutulmaz bir manzaraya tanıklık edeceğiniz Kapadokya turunuz için şimdiden keyifli yolculuklar diliyoruz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Kapadokya Nerede? Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?