Temiz havanın tadını çıkarabileceğiniz yaylaları, yemyeşil ormanları ve bölgeye ait birbirinden farklı lezzetleriyle Karadeniz’i keşfetmeye ne dersiniz? Doğanın pek çok farklı yönünü keşfedebileceğiniz Karadeniz bölgesinde tarihi mekanları ziyaret edip zamanda heyecan dolu bir yolculuğa çıkabilir, yöreye ait benzersiz lezzetlerini deneyimleyebilir ya da sadece karşınıza çıkacak eşsiz manzaranın tadını sevdiklerinizle birlikte çıkarabilirsiniz.

Türkiye’nin kuzeyinde bulunan Karadeniz bölgesinin Türkiye yüzölçümünün %18’ine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bir başka deyişle, bu bölgede keşfedilecek o kadar yer var ki! Yazları serin ve kışları ılık bir iklime sahip olan bu bölge, yazın bunaltıcı havasından kaçmak isteyen tatilciler için ideal bir noktadır.

Karadeniz’de belirlediğiniz ve gitmeyi planladığınız keşif noktalarına Yandex Navigasyon ile rahatlıkla rota oluşturabilirsiniz.

Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

Gelin hep beraber Karadeniz’in bazı öne çıkan noktalarına yakından göz atalım.

Yedigöller

1965 yılından beri “Milli Park” statüsüne sahip olan Yedigöller, yeşilin binbir tonunu bünyesinde barındıran eşsiz bir noktadır. Yedigöller, ismini heyelan sonrası ortaya çıkan 7 gölden alıyor. Bu göller Büyük, Küçük, Derin, Serin, Nazlı, Sazlı ve İnce adlı göllerdir. Şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için sakin ve huzurlu bir ortama sahip olan Yedigöller’i mutlaka ziyaret edilecekler listenize eklemelisiniz.

Nesi meşhur? Alabalığı ve anıt ağacı

Ne yenir? Yedigöller’in en meşhur yemeği kesinlikle alabalıktır. Mutlaka deneyin!

Ne yapılmalı? Yedigöller, tabiatı ve yapısı sebebiyle trekking ve kamp için oldukça ideal bir noktadır. Buraya geldiğinizde keyifli bir yürüyüşe çıkıp doğanın saklı güzelliklerini keşfedebilir ya da kamp yapmak isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Kapankaya Manzara Seyir Yeri’nden eşsiz doğaya bir başka gözle bakıp karşınıza çıkacak eşsiz manzaranın tadını çıkarmayı da unutmayın. 

Yanınızda ne götürmelisiniz? Balık tutmak isterseniz olta takımı, kamp yapmak isterseniz çadır malzemeleri, yürüyüş yapmak isterseniz yürüyüş ayakkabısı ve fotoğraf makinesini mutlaka yanınızdan ayırmayın.

Ayder Yaylası

1350 metre yüksekliğe sahip olan Ayder Yaylası, eşsiz konumu ve büyüleyici tabiatıyla bambaşka bir yer. Rize iline bağlı olan Ayder Yaylası gerek mutfağı gerek doğasıyla bütün yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistlerin Karadeniz’de ziyaret etmeyi tercih ettiği yerler arasında yer alıyor. Pek çok bitki türüne de ev sahipliği eden Ayder Yaylası’nı Yandex Navi ile keşfetmek çok keyifli olacak!

Nesi meşhur? Balı, şifalı kaplıcaları, Kafkas gülleri

Ne yenir? Laz böreği, kuymak, çılbır, hamsi buğulama, Rize kavurması, lahana sarması

Ne yapılmalı? Ayder Yaylası’ndaki seyahatiniz sırasında Fırtına Vadisi, Zil Kalesi, Çamlıhemşin Yaylaları, Ayder Kaplıcaları ve Gelintülü Şelalesi’ni ziyaret edin. Burası ayrıca yürüyüş ve rafting yapmak için de keyifli bir noktadır.

Yanınızda ne götürmelisiniz? Ayder Yaylası iklimi sebebiyle her an yağış alabilecek hava koşullarına sahip olduğu için bavulunuza yağmurluk ve şemsiye koymayı unutmayın.

Sümela Manastırı

Trabzon’un en meşhur noktası olan Sümela Manastırı Altındere Köyü’nde, Karadağ’ın sarp eteklerine kurulmuştur. Rum Ortodoks Manastırı ve kilisesi olan Sümela Manastrı’nın tam olarak net tarihi bilinmemekle beraber MS 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği düşünülüyor. Diğer adı Meryem Ana Manastrı olan Sümela Manastırı’nda din eğitiminin yanında fizik, kimya, geometri, astroloji ve tıp eğitimi de veriliyordu. Taşınamaz kültür varlığı ve Trabzon’un simgesi olarak bilinen Sümela Manastırı’nı Karadeniz geziniz sırasında mutlaka ziyaret edin.

Nesi meşhur? Ayazması, kütüphanesi, kilisesi, şapelleri 

Ne yenir? Karadeniz kahvaltısı, su böreği, kuymak, kaygana, salçalı patates kavurması, telli peynir, tereyağ

Ne yapmalı? Seksensekiz basamaklı bir merdivenden geçildikten sonra manastırın girişinde, sağ tarafta yer alan “Sümela Kitaplığı”nı mutlaka gezin. Girişin sol tarafında 100 metre yükseklikten damlayan ve içilebilecek temizlikte olan Ayazmadan su için (agiasma). Manastırın etrafında yürüyüş yaparak tarihin ve doğanın keyfine varın.

Yanınızda ne götürmelisiniz? Manastır geniş bir alana yayıldığı için rahat, yürüyüş ayakkabılarınızı giyin. Tarihi ve doğal güzellikleri fotoğraflayabilmek için fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Ayrıca bir şişe suyu çantanızdan eksik etmeyin.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Karadeniz Gezi Rehberi: Arabayla Karadeniz Turu Rotası