Trafik yoğunluğu, olumsuz hava koşulları, dikkatsiz sürücüler, anlık dalgınlıklar, trafik kurallarının ihmali ya da araçlardaki arızalar yüzünden dünyanın her yerinde, her gün binlerce trafik kazası meydana geliyor. Bir trafik kazası sonrasında süreci soğukkanlı ve doğru bir şekilde yönetebilmek için sürücülerin bazı konularda mutlaka bilgi sahibi olması gerekiyor.

Olası Bir Trafik Kazası Sonrasında İlk Yapılması Gerekenler

 • Araçtan çıkmadan önce kendi güvenliğiniz için hasar tespit kontrolü yapın.
 • Eğer yaralı varsa 112’yi arayarak ambulansı, 154’ü arayarak trafik polisini çağırın. Araçlarda herhangi bir yakıt, gaz sızıntısı olması durumunda hemen 110’u arayarak itfaiyeye haber verin. Eğer kaza jandarmanın sorumluluk bölgelerinden birinde gerçekleştiyse 156’yı tuşlayarak jandarmaya ulaşın.
 • Araçlar hareket edemeyecek kadar hasarlı durumdaysa, kaza alanının etrafına araçlarda bulunması zorunlu olan reflektörleri, ışıklı uyarı levhalarını yerleştirin. Bu ekipmanlar şehir içinde aracın 30, şehir dışında ise 100 metre önüne ve arkasına yerleştirilir.
 • Araçtan çıkarak kazaya karışan araçların her açıdan fotoğrafını çekin, video kaydını alın.
 • Eğer araçlar hareket edebilecek durumdaysa fotoğraf ve video çekiminin ardından diğer araçların güvenliğini ve trafik akışını engellememek için aracınızı uygun bir yere çekin. Ancak trafik polisi ya da jandarmanın çağrılması gereken durumlarda, aracınızı yerinden oynatmadan bekleyin.

Kaza Tespit Tutanağının Doldurulması

Yaralanma ve can kaybının olmadığı sadece maddi hasarlı kazalarda, kazaya karışan tarafların anlaşması durumunda kaza tespit tutanağı doldurulur. Eğer aracınızda hazır bir tutanak yoksa, internet üzerinden bir mobil kaza tespit tutanağı doldurun.

Eğer taraflar anlaşamazsa trafik polisi çağırın. Böyle durumlarda tutanak polis eşliğinde tutulur. Kaza tespit tutanağı doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

 • Kazanın yeri, saati ve tarihi tutanağa doğru bir şekilde girilmeli, sürücülerin ve araçların bilgileri eksiksiz olarak yazılmalıdır.
 • Kazaya karışan araçların ruhsatları, sürücülerin ehliyetleri ve sigorta poliçelerinin fotoğrafları çekilmelidir.
 • Kazanın gerçekleşme şekli ve sebepleri tutanağa anlaşılır bir ifadeyle yazılmalıdır.
 • Tutanaktaki görsel üzerinden kazanın senaryosu, araçların yönleri, sokaktaki konumları açıkça gösterilerek anlatılmalıdır.
 • Eğer kazaya şahit olanlar varsa, bu kişilerin bilgileri de tutanağa kaydedilmelidir.
 • Tutanak iki sürücü tarafından da imzalanmış olmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağının Geçerli Olmadığı Durumlar

Kaza tutanağı bazı durumlarda geçerliliğini yitirir. Trafik kazasına karışan taraflar aralarında anlaşsalar dahi bu durum değişmez ve tutanak tutmak yerine polis ya da jandarma çağırmak gerekir.

 • Sürücülerden biri 18 yaşından küçükse, ehliyeti yoksa ya da ehliyeti kullandığı araç için yeterli değilse,
 • Sürücülerden birinin alkollü olması, herhangi bir uyuşturucu madde etkisi altında olması ya da akli dengesinin bozuk olmasından şüpheleniliyorsa,
 • Kazada yaralanan biri ya da can kaybı varsa,
 • Kaza esnasında kamu malına zarar geldiyse ya da kazaya karışan araçlardan biri kamu kurum ve kuruluşlarına ait bir araçsa,
 • Kaza esnasında üçüncü kişilere ait eşyalara zarar geldiyse,
 • Kaza taraflarından birinin trafik sigortası yoksa kaza tespit tutanağı tutulmaz ve kolluk güçlerine haber verilir.

Kaza Tutanağı Tutulduktan Sonra

Tutanaklar, kaza yerinin fotoğraflarıyla birlikte beş gün içerisinde sigorta şirketine gönderilir ve böylece hasarın bedelinin tanzim edilmesi için işlemler başlatılır. Sigorta şirketleri tutanağı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBM) iletirler ve ardından kazaya karışan sürücüler için kusur değerlendirmesi yapılır. Sürücüler bu değerlendirmelerin sonuçlarını SBM’nin sahip olduğu Sigortam360 web sitesinden, kuruma telefon ya da e-mail ile ulaşarak öğrenebilirler. Eğer kazanın bedeli kasko poliçenizle karşılanıyorsa kasko sigortası yaptırdığınız şirkete gerekli evraklarla ayrıca başvurmanız gerekir.

Olası kaza ihtimallerini en aza indirmek, gerçekleşen kazalardan, sıkışan trafikten ve kapanan yollardan anında haberdar olmak için Yandex Navigasyon uygulamanızı açık tutmanız yeterli. Güvenli yolculuklar dileriz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Kaza Sonrası Yapılması Gerekenler