1 Aralık 2019 tarihinde başlayan şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan 2020’ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araç sürücülerine yılbaşına kadar 625 TL ceza kesilecek. Belirtilen ceza tutarının 1 Ocak 2020 itibariyle güncellenmesi bekleniyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan araçların kış lastiği takmaları zorunlu. Denetim, bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarındaki birimleri ve belediyeler tarafından da yapılıyor. Yandex Navigasyon olarak sürüş deneyiminizin daha keyifli geçmesi için alternatif rotalarla trafiğe takılmanızı önlüyor, EDS noktaları ve hız kameraları ile güvenli bir sürüş gerçekleştirmenizi sağlıyoruz. Hatırlatmak isteriz; kış lastiği, ulaşımdaki hava ve iklim şartlarına göre sadece kanuni olarak zorunlu kılınan ticari araçlar için değil, binek araçlar için de hayati önem taşıyor.

Can ve mal güvenliğine önem veren, sorumluluğunu bilen her araç sahibinin kafasında aynı sorular var; ‘‘Kış lastiğinin, diğer lastiklerden farkı nedir?’’ ve ‘‘Kış lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?

Kış Lastiğinin Farkı Nedir?

Kış lastiklerinin dört mevsim ve yaz lastiği olarak bilinen diğer türlerden en önemli farkı; buzlu, karlı, sulu karlı, sulu çamurlu, ıslak ve soğuk kuru yollarda sorunsuz sürüş için tasarlanmış diş yapısıdır. Lastik dişler, kar tutmayı azaltan şekildedir ve diş kauçukları kimyasal olarak soğuk hava koşullarına karşı dayanıklıdır. 7°C’nin altındaki hava koşullarında, rahat ve güvenli bir sürüş için aracınıza kış lastiği taktırmak en iyi seçimdir.

Kuru ve sıcak havalarda kullanıma uygun lastikler, 7°C’nin altında sertleştikleri için yol tutuşları azalır ve bu da kazalara neden olur. Yaz lastikleri, sıcak hava koşullarında araca performans sağlayıp dört mevsim lastiklere kıyasla başarılı olsa da kış aylarında kaza riskini yükseltir.

Yaşadığınız il veya seyahat güzergahlarınızda hava sıcaklığı 7°C’nin altında seyrediyorsa, binek araç sahibi de olsanız kış lastiği kullanmanız hem sizin hem de çevrenizdekilerin güvenliği için önemlidir.

Bir aracın dört lastiğinin de aynı ayara ve kaliteye sahip olması, sürüşlerde aracın sağa/sola çekmemesi için zorunluluktur. Peki, aracınıza uygun kış lastiğini nasıl belirlersiniz?

Lastik Ebat Ölçülerini Alın

Satın alacağınız kış lastiği ebatlarının aracın standart lastik ebadından daha geniş tabanlı olmaması önemlidir. Aksi halde aracın yol tutuşu azaldığından, kızaklanmaya sebep olabilir.

Aracınızın orijinal lastiklerinin yanak kısmı, lastikler hakkındaki tüm bilgileri gösteren yazı ve işaretlerle doludur. En geniş kullanıma sahip lastik ölçüsü 205/55/16’dır. Lastik yanağında okuduğunuz bu rakamlar Taban Genişliği/Yanak Yüksekliği/Jant Çapı’nı gösterir. Orijinal lastiklerinize erişiminiz olmayan hallerde, aracınızın kapı içinde yer alan bilgilerinden de hareket edebilirsiniz.

Üretim Tarihine Dikkat Edin

Lastiklerin yanaklarında bulunan yazılardan öğrenebileceğimiz bir diğer bilgi de üretim tarihleridir. Bir kutucuk içinde, Hafta-Yıl şeklinde yazılır. Örneğin, imalat tarihinden itibaren 5 yaşına kadar, doğru depolama koşullarında beklemiş olan lastikler yeni sayılır.

Uzun Ömürlü Lastik Seçin

Araca takılan lastikler sürüş sırasında yüksek basınç, yol darbeleri ve hava koşullarına maruz kalır. Bu nedenle lastiklerin araca takıldığı tarih ile havaların ısınması ve kış lastiklerini çıkardığımız tarih arasında kaç kilometre yol yapıldığına dikkat edilmelidir. Aşınma ve eskimelere karşı değişimler sırasında lastikler mutlaka bir uzmana kontrol ettirilmelidir. Satın alırken uzun ömürlü lastikler seçmek hem çevreye saygı hem de ekonomik bakımdan önem taşır.

Hız Sınıfı ve Yük Endeksi Sembollerini Kontrol Edin

Yeni lastik seçerken aracınızın hız ve yük özelliklerine uygun hız – yük endeksine sahip lastikleri satın alın. Lastik hız endeksi, söz konusu lastiğin takılı olduğu aracın yük endeksine göre belirlenen, maksimum yük altında hareket etmesine izin verilen en yüksek hız değeridir. Lastiğin hız endeksini belirten harf ve rakamlardan oluşan sembol, lastiğin yanağında bulunur. Lastik Yük Endeksi de, lastiğin izin verilen maksimum hızda hareket ederken taşıyabileceği en yüksek yük kapasitesini gösterir. Mevcut lastiğinizin yük değeri lastiğin yanak kısmında, çapın hemen altında bulunur. Kış lastiği seçerken lastiğin yük ve hız endeksine birlikte bakılmalıdır.

Araç Türüne Uygun Lastik Satın Alın

Satın alacağınız kış lastikleri elbette aracınızın türüne uygun olarak seçilmelidir. Satın almadan önce, yasalar gereği lastiklerin üzerinde bulunması gereken AB lastik etiketini incelediğinizde, lastiğinizin kullanım koşullarını anlayabilirsiniz. Olası hatalara karşı satın aldığınız lastiklerin yanak kısmında kış lastiği simgesi bulunmasına da dikkat etmekte fayda var.

Yandex Navigasyon ile güvenli sürüş!

Eğer Yandex Navigasyon kullanıyorsanız, rota istatistikleri hesaplama özelliği ile oluşturduğunuz rotaların genel bilgilerine uygulama içinden ulaşabilir, toplam kaç kilometre yol gittiğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca zor kış şartlarında, kullanıp test ettiğiniz güzergahı bir başka Yandex Navi kullanıcısı ile paylaşmanız da mümkün.

Hesap Özeti üzerinden kolayca ulaşabileceğiniz rota haritanızın altında çıkan sarı oka basarak, ‘‘Arkadaşınızla Paylaşın’’ yazısının altında çıkan kanallar üzerinden gittiğiniz rotayı paylaşabilirsiniz. Eğer hız kameraları ve EDS noktaları için sesli yönlendirme kullanmak isterseniz, bu özelliği uygulamada aktif hale getirmek için de Menü > Ayarlar > Ses ve Bildirimler > Hız Limiti adımlarını takip edebilirsiniz.

Trafiğe çıkan tüm araç sahipleri güzergahlarındaki hava koşullarına uygun lastik kullandıklarında kış boyunca gerçekleşebilecek kazaların önüne geçilir. Yandex Navigasyon güvenli ve keyifli yolculuklar diler!

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Kış Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler