Köprü ve otoyol geçiş ücretleri 6 araç sınıfı üzerinden kullanılan otoyol uzunluğu baz alınarak fiyatlandırılır. Son yapılan fiyat ayarlamasında daha öncekilerden farklı olarak araç sınıflarına ve otoyol bölgelerine göre geçiş ücreti tarifesi belirlendi. Bu kapsamda ülkemiz 5 otoyol bölgesine ayrılarak ve her bölgedeki araç sınıfı ayrı ayrı değerlendirilerek ücretlendirme yapılıyor. Gitmek istediğiniz yere Yandex Navigasyon ile rota oluşturdurduğunuzda uygulama üzerinde ücretli geçiş varsa “Rota üzerinde ücretli geçişler var” bildirimi alırsınız. İsterseniz rota oluşturulurken ücretli geçişlerin kullanılmaması tercihini de yapabilirsiniz.

Otoyol Geçiş Ücretleri

Anadolu Otoyolu (Çamlıca İstasyonu – Akıncı Kesimi), İzmir – Çeşme Otoyolu, İzmir – Aydın Otoyolu (Işıkkent – Aydın Batı Kesimi), Çukurova Otoyolları (Adana Doğu Alın – Şanlıurfa Kesimi ve Niğde – Mersin – Adana Batı Kesimi), Avrupa Otoyolu (Mahmutbey – Edirne Kesimi), Gebze – Orhangazi – İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil), Kuzey Çevre Otoyolu, Kuzey Marmara Avrupa Otoyolu ve Kuzey Marmara Anadolu Otoyolu geçiş ücretleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Otoyol Geçiş Ücretleri Nasıl Ödenir?

Gelişen teknoloji ile birlikte köprü ve otoyol geçiş ücretlerini tahsil etmek artık anlık bir işlem haline geldi. Bir dönem, nakit para karşılığı fiş alarak yapılan ödemeler artık tamamen otomatik işleyen bir süreç. Yani artık insan desteğine ihtiyaç duymadan, sanal ortamda, hızlı geçişler yapılıyor. Beklemeleri minimum seviyeye çeken bu sistemler OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) ve HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) olmak üzere iki farklı gruba ayrılıyor. Bu sistemler benzer şekilde çalışmakta olup, araç içine yerleştirilen elektronik mekanizmalar yardımıyla, gişelerde aracı durdurmaya gerek kalmadan geçiş yapılmasını sağlıyor. Gişelerde mevcut olan kontrol sistemleri ile eş zamanlı olarak çalışabilen bu mekanizmalar, geçiş noktalarına girdikleri anda gönderdikleri sinyal ile köprü ve otoyol geçiş ücretleri tahsilatını sağlamış oluyor. Bakiye olmadan yapılan geçişlerde cezalı geçiş işlemi uygulanıyor. Yola çıkmadan önce HGS veya OGS bakiyenizi kontrol etmenizi öneririz.

Geçiş Ücreti Ödenmezse Ne Olur?

Köprü ve otoyol geçiş ücretleri tahsil edilirken kullanılan sistem aynı zamanda aracında OGS veya HGS cihazı olmayan ya da yeterli bakiye bulunmayan geçişlerin tespitinde de kullanılıyor. Araçta yeterli bakiye ve geçiş cihazı bulunmaması halinde, kontrol gişelerinden geçtiğiniz anda araç plakanızın fotoğrafı çekilir. Çekilen bu fotoğraf ile plaka numaranıza geçiş ihlali cezası tanımlanmış olur. Bu noktada, plakanıza kesilen bu cezayı otoyol park sahalarında bulunan yetkili ofislerden öğrenebileceğiniz gibi e-devlet ve gib gibi online işlemler aracılığıyla da bildirim alabilirsiniz. Bildirimin resmi adı “İhlalli Geçiş Bildirimi”dir. Aldığınız bu bildirim ile birlikte ihlalli geçiş yaptığınız tarihten itibaren 15 gün içinde, bildirimde adı geçen bankalarda ceza ödeme işlemi yapmanız gerekir. Ödemeyi yapmazsanız geçiş ücretinin 4 katı bir ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca bu ceza adli takip işlemlerine tabi olduysa tebligat, avukatlık ve çeşitli adli masrafları da ödemeniz gerekir.

3. Köprü Geçiş Ücreti 2019

Köprü ve otoyol geçiş ücretleri arasında, köprüye ve yollara bağlı olarak görülen fiyat farklarının farklı sebepleri vardır. Bunlardan en önemlileri; mesafe, konfor seviyesi, yapının yaşı, maliyeti ve kullanılan teknoloji şeklinde sıralanabilir. Yapılan son fiyat düzenlemelerine göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücretleri aşağıdaki gibidir:

  • Otomobil: 19,15
  • Hafif Ticari Araç: 25,50
  • Motosiklet: 13,40
  • Sınıf Araç: 47,35
  • Sınıf Araç: 120,20
  • Sınıf Araç: 149,55

3. Köprü’den Geçmesi Yasaklı Araçlar

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden ağır tonajlı araçlar, kamyonet, kamyon ve diğer tüm araçlar geçebilir. 3. Köprü’den geçmesi yasaklı araçlar konusunda hiçbir kısıtlama yoktur. Özel yük taşıyan araçlarla kimyasal ve tehlikeli madde taşıyan araçlara belli kriterler doğrultusunda köprüden geçmelerine izin verilir.

İstanbul’da Hangi Araçlar Köprüden Geçebilir?

Yapılan son düzenlemelerle birlikte asma köprülerden geçiş araç tipine göre düzenlendi. Köprülerden geçmesine izin verilen araçları aşağıda görebilirsiniz.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü: 1. sınıf araçlar, 2. sınıf araçlar: Yolcu taşımasında kullanılan M1 ve M2 sınıfı, tüm servis araçları (turizm, personel, okul vb.), toplu taşıma araçları (İETT ve özel halk otobüsü, Otobüs A.Ş., Taksi Dolmuş), N1 sınıfı acil yardım ambulansı ve acil sağlık araçları.

Faith Sultan Mehmet Köprüsü: 1. sınıf araçlar, 2. sınıf araçlar (tüm kamyon ve otobüsler hariç), tüm servis araçları (turizm, personel, okul vb.), karavan, D4 yetki belgeli araçlar, toplu taşıma araçları (İETT ve özel halk otobüsü, Otobüs A.Ş. Taksi Dolmuş vb.), KGM’den izinli kamu kurum ve kuruluşların resmi plakalı hizmet araçları.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü: Tüm motorlu araç sınıfları

2. Köprü Geçiş Ücreti 2019

1. Köprü ile aynı geçiş ücretine sahip olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş ücreti aşağıdaki gibidir:

Otomobil: 8,75 TL

Hafif Ticari Araç: 11,25 TL

Motosiklet: 3,50 TL

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2019