COVID-19 dönemine girmemizle birlikte gündelik yaşam alışkanlıklarımız da büyük bir değişime uğradı. Evden çalışmaya başlayanlar, online sipariş vermeye geçenler, şehirden uzaklaşanlar ve dahası… günlük yaşantımızda neredeyse A’dan Z’ye her şey koronavirüs döneminin getirdiği yeni düzene, bir başka deyişle “yeni normal” yaşama ayak uydurmak durumunda kaldı. “Markete ya da bir yere giderken nasıl önlemler almak lazım?” “Sosyal mesafe nedir?” gibi sorulara ek olarak çoğu kişinin aklında bir başka soru daha vardı: araba kullanmak güvenli mi değil mi?

Güvenliğimiz ve sağlığımız için bu dönemde sosyal izolasyon için vaktimizin büyük bir kısmını evde geçiriyoruz. Ancak zaman zaman bazı ihtiyaçlar için evden çıkmamız gerekiyor, bu noktada sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına dikkat etmek şart, peki ya arabayla bir yere gitmemiz gerektiğinde? Öncelikle kısa ya da uzun mesafe farketmeksizin gideceğiniz yerdeki kısıtlamalara ve kurallara mutlaka göz atmakta fayda var: örneğin gideceğiniz şehirde hala giriş – çıkış yasağı geçerli olabilir.

Araba kullanacaksınız alacağınız önlemler için iki hususu gözden geçirmelisiniz:

  • Ne kadar uzağa gideceksiniz?
  • Araçta birden fazla kişi seyahat edecekseniz nasıl önlemler alacaksınız ve sosyal mesafeye nasıl dikkat edeceksiniz?

Eğer market, eczane ve benzeri bir amaç için arabanızla kısa mesafe gitmeyi planlıyorsanız bu yolculuğu tek başına yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer ailenizde başkalarının ya da bir arkadaşınızın da bir ihtiyacı varsa ve sizinle gelmek istiyorsa zorunlu değilse onların işlerini de tek başınıza halledin. Aracınızda size eşlik edecek her kişi sosyal mesafeyi yolculuk boyunca korumanızı zorlaştırabilir ve bu durum araç içerisinde bulunan herkesin sağlığını riske atabilir.

Ailenizle ya da bir arkadaşınızla uzun bir yolculuğa çıkacaksanız yolculuk boyunca mesafenizi maksimum seviyede korumalı ve maske takmalısınız. Bunun yanı sıra uzun yolculuklarda sık sık mola vermek de bu noktada önerilmiyor. En güvenli şekilde seyahat için bu tarz tedbirler almakta fayda var.

Bunun yanı sıra şahsi aracınıza evinizin temizliğine gösterdiğiniz hassasiyet ve özeni göstermelisiniz. Aracınızın temizliği ve dezenfeksiyonu için bu işin profesyoneli olan şirketlerden yardım alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. Kendiniz temizliği ve dezenfeksiyonu yapacaksınız bu konu özelinde yazdığımız “Araba Nasıl Dezenfekte Edilir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Her araba kullanışınızdan sonra bu işlemleri gerçekleştirmeli, aracınızı havalandırmalı ve temizlik ve dezenfeksiyonunu yapmalısınız.

Bu dönemin getirdiği endişelerden bir diğeri ise toplu şekilde yapılan ulaşımlara (uçak, otobüs ve metro gibi) yönelik: kalabalık ortamlardan olabildiğince kaçınmamız gereken bu dönemde bazı ihtiyaçlar için toplu taşıma kullanmak da gerekebiliyor. Şayet toplu taşıma kullanmanız gereken bir durumda sosyal mesafeye mümkün olduğunca dikkat etmek, yolculuk boyunca maske takmak gibi önlemler almaya dikkat edin. Ancak eğer imkanınız varsa koronavirüs dönemi boyunca ilgili hijyen ve temizlik kurallarına dikkat ederek araba kullanmak güvenli olabilir: her araba yolculuğunda yapmanız gereken araçta başkası da varsa sosyal mesafenizi korumak, yolculuk boyunca maske takmak ve her yolculuk sonrası temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirmek olmalı. Bu adımları izleyerek gerekli önlemleri daha rahat ve sağlıklı bir şekilde alabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Koronavirüs Döneminde Araba Kullanmak Güvenli Mi?