Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan ve kısa sürede küresel salgın haline dönüşen Koronavirüs (Covid-19), Antarktika hariç tüm kıtalara yayıldı. İlk kez Aralık ayında görülen ve “2019-nCoV” olarak adlandırılan virüs, Koronavirüs ya da Corona Virüsü adıyla biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 11 Şubat’ta Koronavirüs kaynaklı hastalığa Covid-19 adını verdi. Daha sonra küresel salgın anlamına gelen “pandemi” olarak ilan edildi.

Koronavirüs Nedir?

Soğuk algınlığına neden olan koronavirüsler her yıl genellikle mevsimsel grip döneminde görülür. Yeni Koronavirüs hem hayvanları hem de insanları etkileyebilen koronavirüs ailesinin bir türüdür. İnsanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı bu virüs çeşidi genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Koronavirüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunur. Koronavirüsler Türkiye’de yılllardır görülmektedir. Bunların en basitleri ve en sık görüleni nezledir. Burun akıntısıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan 20 farklı virüs türünün bir grubu da koronavirüstür.

Koronavirüslerin farklı tipleri, farklı rahatsızlıklara neden olur. Bazı koronavirüsler sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olurken bazıları da solunum sistemi ile ilgili şikayetleri beraberinde getirir. Solunum rahatsızlıklarına neden olan koronavirüsler de kendi aralarında farklılık gösterir. Bazı enfeksiyonlarda sadece nezle kadar hafif semptomlar gözlenirken, bazı kişilerde zatürreye varan sonuçlar ortaya çıkar. Şu anda etkilerini gördüğümüz koronavirüs hastalığının ilk olarak 2019 yılında tanımlanması nedeniyle, küresel olarak kabul gören adı CoVİD-19’dur.

Koronavirüs Belirtileri

Koronavirüs belirti veren bir hastalıktır. “Corona virüs” ya da “Corona virüsü” olarak da geçen koronavirüs belirtileri kuru öksürük, ateş, halsizlik, kas eklem ağrısı boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlıktır. Koronavirüs belirtileri arasında en çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Solunum ya da temas yöntemiyle enfekte olan Koronavirüs, gösterdiği belirtiler ile 2 hafta içerisinde anlaşılabiliyor. Topluluk içerisinde ağzını kapatmadan hapşıran kişilerin bulunduğu ortama kolayca yayabileceği virüs, eller aracılığıyla da kolayca aktarılabiliyor.

Koronavirüs Hakkında Sık Sorulan Sorular

1- Koronavirüs (COVID-19) nasıl bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs bulaşabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

2- Koronavirüs enfeksiyonu tanısı nasıl konur?

Yeni Koronavirüs tanısı için gerekli moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır.

3- Koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonunu önlemek veya tedavi etmek için kullanılabilecek virüse etkili bir ilaç var mıdır?

Hastalığın virüse etkili bir tedavisi yoktur. Hastanın genel durumuna göre gerekli destek tedavisi uygulanır. Bazı ilaçların virüs üzerindeki etkinliği araştırılmaya devam ediyor. Ancak şu an için virüse etkili bir ilaç yoktur.

4- Antibiyotikler Yeni Koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonunu önleyebilir mi veya tedavi edebilir mi?

Hayır, antibiyotikler virüslere etki etmez, sadece bakterilere karşı etkilidir. Yeni Koronavirüs bir virüstür ve bu nedenle enfeksiyonu önlemek veya tedavi etmek amacıyla antibiyotikler kullanılmamalıdır.

5- Yeni Koronavirüsün (COVID-19) kuluçka süresi ne kadardır?

Virüsün kuluçka süresi 2 gün ile 14 gün arasındadır.

6- Yeni Koronavirüs (COVID-19) kimleri daha fazla etkiler?

Elde edilen veriler doğrultusunda ileri yaş ve eşlik eden hastalığı (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olanlarda virüsün ağır hastalık oluşturma riski daha yüksektir.

7- Yeni Koronavirüs (COVID-19) aşısı var mıdır?

Hayır, henüz geliştirilmiş bir aşısı bulunmamaktadır. Teknolojideki gelişmelere rağmen insanlar üzerinde güvenle kullanılabilecek bir aşının en erken bir yılda üretilebileceği bildirilmektedir.

8- Hastalığa yakalanmamak için öneriler nelerdir?

• El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

• Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

• Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır. Mümkünse en az 1 m uzakta durulmalıdır.

• Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.

• Düzenli uyku ve dengeli beslenme ile bağışıklık sistemi kuvvetlendirilmelidir.

9- Burnunuzu tuzlu suyla yıkamak yeni Koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonunu önleyebilir mi?

Hayır. Burnu tuzlu suyla düzenli olarak yıkamanın yeni Koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonundan korunmada bir faydası yoktur.

10- Sirke kullanımı yeni Koronavirüs enfeksiyonunu önleyebilir mi?

Hayır. Sirke kullanımının yeni Koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonundan korunmada bir faydası yoktur.

Koronavirüs Hakkında Yandex Navi’den Bilgi Al

Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs hakkında her gün yeni açıklamalar yayınlanmaya devam ediyor. Hepimiz salgınla ilgili daha çok içeriğe ve kendimizi nasıl korumamız gerektiğine dair doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyoruz. Koronavirüs tüm dünyanın en önemli gündem maddesi haline gelmişken Navi kullanıcıları Yandex Navigasyon’un ana sayfasındaki Koronavirüs ikonuna ya da menü kısmında bulunan “Koronavirüs – Faydalı Bilgi ve Hizmetler” sekmesine dokunarak detaylı bilgiye ulaşabiliyorlar. Ayrıca Navi’deki Eczaneler ve Nöbetçi Eczaneler özelliğimizi kullanarak en yakınınızdaki eczaneden ilaç ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Herkese sağlıklı günler dileriz.

Yandex Navigasyon > Ürün > Navi'de Neler Oluyor > Koronavirüs Hakkında Sık Sorulan Sorular