Trafik kuralları hayat kurtarır. Bu nedenle sürücülerin ve sürücü olmaya hazırlanan adayların mutlaka bu kuralları bilmesi, alışkanlık haline getirmesi gerekir. Trafik kurallarına uymadığınız durumlarda hem trafik polisi tarafından cezaya çarptırılır hem de daha önemlisi kendinizin ve başkalarının hayatını tehlikeye atarsınız. Trafik kazasının en fazla görüldüğü ülkelerden biri olan Türkiye’de yılda 130 bine yakın trafik kazası gerçekleşiyor. Bu kazaların oluşmasındaki en büyük neden ise ihlal edilen trafik kuralları ile sürücülerin dikkatsiz davranışları. Kazaların önüne geçebilmek ve güvenli bir sürüş deneyimi için temel trafik kurallarına uymamız gerekiyor. Hem size bu kuralları hatırlatmak hem de sürücü adaylarına yardımcı olmak için herkesin bilmesi gereken trafikte uyulması gereken kuralların listesini oluşturduk. Dikkat edeceğiniz ufak detaylarla hem kendinizin hem de başkalarının hayatlarını garanti altına alabilirsiniz.

Alkollü araç kullanmayın: Yasalar gereği yasak olan ve uymayanların çeşitli cezalar aldığı bu durum, gerçekten çok tehlikeli. Alkollü halde direksiyon başına geçip araba kullanarak hem kendinizi hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmış oluyorsunuz. Bunun yerine alkol aldığınız günlerde arkadaşınızın yardımını rica edebilir veya taksiyi tercih edebilirsiniz.

Sinyal vermeden dönüş yapmayın: Trafikte en sık yapılan hatalardan biri de sinyal vermeden dönüş yapmak. Her gün yüzlerce aracın bulunduğu yollarda, araçların nereye gittiğini, nereden dönüş yapacağını anlamak oldukça zor. Bu nedenle sağa ya da sola dönmeden önce mutlaka sinyal vermeniz gerekir. Sinyalleri doğru zamanda vermeye de dikkat edin. Dönüş yapmadan yaklaşık 250 metre önce sinyal vermenizde fayda var.

Hız kurallarına dikkat edin: Trafik kazalarının en büyük nedenlerinden biri de aşırı hız. Herkesin bir yere yetişme telaşında olduğu büyük şehirlerde, aceleci tutuma bağlı hızlı gitme merakı, kazaların oluşmasına ortam hazırlıyor. Sürücülerin uyması gereken kuralların başında hız sınırlarını korumak geliyor.

Hatalı sollamadan kaçının: Aceleci davranıştan ötürü yapılan hatalı sollama ise son derece yaygın bir kural ihlali. Bir yerlere yetişme derdinde olanlar hız dışında, önündekini sollayarak geçme yarışına da giriyor.

Öndeki araçla takip mesafesine koruyun: Trafikte uyulması gereken kurallardan biri de öndeki araç ile aranızdaki takip mesafesini korumak. Tam tersi bir durum kazaya yol açabilir. Önünüzdeki araç beklenmedik zamanda fren yaparsa, yakın takipte olduğunuz için duramayıp çarpabilirsiniz. Ancak aranızda fren mesafesi olursa durabilirsiniz.

Emniyet kemeri takın: Hem güvenliğiniz hem de kazalarda oluşabilecek hasarları en aza indirmek için emniyet kemerini mutlaka takmalısınız. Yakın ya da uzun mesafe fark etmeden sürücülerin uyması gereken kuralların başında her zaman emniyet kemerini takmak geliyor. Arabaya biner binmez ilk işiniz emniyet kemerini takmak olsun. Böylece can güvenliğinizi sağlar, herhangi bir kazada yaralanma riskini %30 oranında azaltabilirsiniz.

Sağa dönüşte yayaya yol verin: Seyir halinde en çok unutulan ya da göz ardı edilen kurallardan biridir bu kural. Sağa dönüş olan yollarda karşıdan karşıya bir yaya geçiyor ise öncelik yayanın hakkıdır. Trafik ışığı hiç olmasa, sağa dönüş ışığı ile aynı anda yeşil ışık yansa da öncelik yayalarındır.

Yaya geçitlerinde yavaşlayın: Trafikte uyulması gereken kurallardan biri de sürücülerin yaya geçitlerinde yavaşlamasıdır. Yaya geçitleri, ışık olmayan yerlerde güvenlik sağlamak amacıyla konulan işaretlerdir. Yavaşlama durumunda başka araçlar korna çalsa da siz yaya geçitlerinde yavaşlayın.

Tek yönlü yollarda tabelalara bakarak ilerleyin: Yaşanabilecek kazalara engel olmak ve trafiği kilitlememek için yön gösterici tabelaları kontrol etmek de fayda var. Araba gelmediğini düşündüğünüz bir sokağa girmeden önce tetikte olun. Bazen en ideal yol, kurallara uygun ilerlenen yoldur.

Gerekli durumlarda korna çalın: Uyarı amaçlı olan kornalar, bazen gerekli gereksiz çalınabiliyor ve bu durum trafikte yaşanan stresi artırabiliyor. Öndeki araç arkasına bakmadan ilerliyorsa veya oldukça virajlı bir yolda ilerliyorsanız korna çalmak gereklidir. Sürücülerin uyması gereken kurallar arasında gerekli durumlarda korna çalmak da geliyor.

Kullandığınız şeride dikkat edin: Birden fazla olan şeridin olduğu yollarda sağ şeritten ilerlemelisiniz. Sol şeritler sollama yapmak ve hızlanmak içindir. Sollamayı yaptıktan sonra tekrar sağa geçmeniz gerekir. Birçok yolda en sağda da emniyet şeridi bulunur ancak bu şerit acil durumlar için gereklidir. İtfaiye ve ambulans geçme ihtimaline karşı bu şerit ihmal edilmemelidir. Kendimizi ve başka sürücüleri tehlikeye atmamak adına özenli davranmalıyız.

Sürücülerin Uyması Gereken Diğer Trafik Kuralları

Yukarıda saydığımız ve herkes tarafından bilinmesi gereken trafik kurallarının yanında sürücülerin uyması gereken diğer kuralları aşağıda görebilirsiniz.

 • Araçta sigara içmeyin
 • Araç üzerinde bulunan her türlü ekipmanın çalışmasına dikkat edin
 • Sadece park ışıklarıyla araç sürmeyin
 • Yağmur ve siste sis lambası kullanın
 • Ruhsat olmadan trafiğe çıkmayın ya da ruhsatta trafik tescil belgesi, trafik belgesi ve plaka bilgilerinin tam olmasına dikkat edin
 • Araç üzerinde yapılan teknik bir değişikliği bildirin (renk değişikliği vs.)
 • Ehliyet belgesi sınıfının dışında bir araç kullanmayın (A2 ehliyetle B sınıfı araç kullanmak gibi)
 • Sürücü belgeniz iptal edilmişse araç kullanmayın
 • Seyir halindeyken araçtan çöp atmayın
 • Kaza yaptıktan sonra kaza yerinden ayrılmayın
 • Aracı tescil ettirmeden trafiğe çıkmayın

Yandex Navigasyon’a eklenen hız kameraları ve EDS noktaları ile hız limit bilgisini ve ters yön uyarılarını yol boyunca görerek trafik kurallarına uygun, güvenli bir sürüş gerçekleştirirsiniz.

Yandex Navigasyon > Ürün > Trafik > Mutlaka Bilinmesi Gereken Trafik Kuralları