Ortaya çıktığı günden beri önce arkeolog ve tarihçileri derinden etkileyen, ilerleyen yıllarda tüm insanlık tarihinin baştan yazılmasına sebep olan Göbeklitepe, gerçekten de son yıllarda yakaladığı popülariteyi sonuna kadar hak ediyor. 1995 yılında kazılmaya başlayan Şanlıurfa’daki alan, 2008 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Bu yazımızda ülkemizde bulunan en gizemli noktalardan birisi olan Göbeklitepe hakkında merak ettiklerinizi ve kazı alanına gitmenin yollarını anlatacağız.

Göbeklitepe Tarihi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk kez 1963 yılında varlığı fark edilen Göbeklitepe, birçok arkeoloğun büyük önem verdiği bir noktada bulunuyor. Kazımına 1995 yılında başlanan Şanlıurfa’nın güneydoğusunda bulunan bölge, on yıllardır tarihçilere ve arkeologlara tarih hakkında yepyeni bilgiler veriyor. İçerisindeki devasa taş sütunlar ve hayvan figürleriyle çağının ötesinde eserler barındıran Göbeklitepe, yazının icadından 8.000 sene önce inşa edildiği için sırlarla dolu bir mekan. Günümüzden 12.000 yıl önce inşa edildiği düşünülen Göbeklitepe’nin tarihi hakkında birden çok rivayet var. Göbeklitepe tarihi hakkındaki en popüler rivayet ise Göbeklitepe’nin çevredeki kabile halklarının ortak ritüel alanı olduğu. Bu da Göbeklitepe’yi tarihin ilk ibadet alanlarından birisi konumuna getiriyor; İngiltere’de bulunan 5.000 senelik Stonehenge’den bile daha eski. Göbeklitepe tarihi hakkında arkeologları heyecanlandıran bir diğer olasılık ise, Göbeklitepe’nin dünya üzerinde kurulmuş ilk ticaret merkezlerinden birisi olması.

Kısacası Göbeklitepe, İnsanlığın henüz yerleşik hayata bile geçmedikleri düşünülen bir çağ için inanılmaz derecede değerli bir mekan. Henüz kazıları başlamasa da, Şanlıurfa Göbeklitepe’nin çevresinde en az 12 tane daha aynı yapıda antik kent olduğu düşünülüyor. Her geçen yıl insanlık tarihini biraz daha aydınlatan Göbeklitepe’nin gizemini uzunca bir süre çözemeyebiliriz ama belki de sürecin yavaş ilerlemesi, bölgeyi daha değerli kılan en büyük sebeplerden biri.

Göbeklitepe'ye Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa’nın merkezinden 19 kilometre uzaklıkta bulunan Göbeklitepe’ye ulaşmanın birden çok yolu var. Birçok ilden Şanlıurfa’ya direkt uçuş bulunuyor, ancak havalimanından Göbeklitepe’ye toplu taşımayla ulaşmak biraz zahmetli. Göbeklitepe’ye toplu taşımayla ulaşabilmek için önce Şanlıurfa şehir merkezine gidip ardından 100 numaralı otobüsü kullanmanız gerekiyor. Havalimanından Göbeklitepe’ye taksiyle de ulaşabilirsiniz ama biraz masraflı olacaktır. Toplu taşıma ve taksiye alternatif olarak havalimanından araç kiralayarak 45 dakikalık bir sürüşle Göbeklitepe’ye ulaşabilirsiniz. Havalimanı ve kazı alanı arasında birkaç farklı güzergah bulunuyor, en hızlı rotayı oluşturmak için yola çıkmadan önce Yandex Navigasyon’u indirmeyi unutmayın.

Göbeklitepe’ye gitmenin tek yolu tabii ki uçak değil. Ancak İstanbul ya da İzmir gibi batı illerinden Şanlıurfa Göbeklitepe’ye araçla ulaşmak yaklaşık 14 saat sürüyor. Ancak Anadolu illerinden araçla Göbeklitepe’ye gitmek özellikle bahar aylarında eşsiz bir doğa gezintisi deneyimi sunuyor. Ankara’dan 9, Adana’dan 4, Diyarbakır’dan 2 saatlik bir sürüşle varabileceğiniz Göbeklitepe’ye gitmeden önce uzun yol tavsiyelerimize göz atmayı unutmayın.

Göbeklitepe Ziyaret Saatleri

2019 yılı itibariyle giriş ücreti 30 TL olan Şanlıurfa Göbeklitepe’nin ziyaret saatleri yaz ve kış sezonunda farklılık gösteriyor. 15 Nisan’dan 2 Ekim’e kadar 08:00-18:30 saatleri arasında ziyarete açık olan kazı alanı, diğer aylarda 08:00-16:30 arasında ziyaret edilebiliyor.

Göbeklitepe’nin Çevresinde Neler Var?

Şanlıurfa, uzun yıllardan beri farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir. Bu nedenle bölgede gezilebilecek birçok tarihi yer bulunuyor. Bunlardan en popüleri ise tartışmasız Balıklı Göl. Şehir merkezi sınırları içinde yer alan Balıklıgöl’ün tarihi hakkında birbirinden etkileyici pek çok rivayet var.

Göbeklitepe, arkeologlara göre tarihin akışını değiştiren bir bölge. Kazının başlamasının ardından Göbeklitepe ve Urfa çevresinden Neolitik döneme ait onlarca heykel ve buluntu çıkarıldı. Binlerce yıl önce yapılmış bu eserleri görmek için gidilmesi gereken yerse tabii ki Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi.

Şanlıurfa’dan dönmeden görmeniz gereken son eser Fırfırlı Cami olarak da bilinen On İki Havari Kilisesi. Şehir merkezinde bulunan Fırfırlı Cami’nin en az 1000 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor. 1956 yılında kiliseden camiye çevrilen eser, içindeki detaylarla ziyaretçilerini mimari bir yolculuğa çıkarıyor.

Göbeklitepe’nin etrafındaki tarihi yerlere ve Şanlıurfa’nın şehir merkezinde yer alan birbirinden lezzetli restoranlara Yandex Navigasyon ile rota oluşturarak rahatça ulaşabilirsiniz.

Bu sene bir değişiklik yapıp yılbaşını farklı bir şehirde geçirmek fikri kulağınıza nasıl geliyor? İçiniz kıpır kıpır olduysa ve yola çıkmaya hazırsanız sizin için hazırladığımız yılbaşı tatilini geçirebileceğiniz 8 farklı rota önerisine göz atabilirsiniz. Üstelik Yandex Navigasyon ile bu yolculuğu keyifli bir maceraya çevirmeniz de mümkün.

Yılbaşı Tatili Kaç Gün ve Ne Zaman?

Her sene olduğu gibi bu sene sonunda da en çok merak edilen konulardan biri yılbaşı tatili ne zaman ve kaç gün sorularının cevabı oluyor. Özellikle çalışan kesim ve tabii ki öğrencilerin merakla beklediği yılbaşı tatili 2020 yılında Çarşamba gününe denk geliyor. Yani 1 Ocak Çarşamba günü resmi tatil. 31 Aralık Salı günü ise tatil değil, resmi kurumlar tarafından yarım günlük bir tatil açıklaması da yapılmadı. Eğer 28 Aralık Cumartesi gününden başlayan ve 5 gün süren bir yılbaşı tatili planlıyorsanız izin kullanmanız gerekecek.

Yılbaşı Tatil Önerileri

Yandex Navigasyon’unuz açık ise aşağıda sizin için seçtiğimiz 8 rotadan herhangi birinde yılbaşı tatilinin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Kartepe/Kocaeli

İstanbul’da yaşıyorsanız ve çok uzaklara gidecek vaktiniz yoksa, arabaya atlayıp karayolu ile İstanbul’a bir saat mesafedeki Kartepe’ye gidebilirsiniz. Gündüz kayak veya snowboard yapmanın tadını çıkarıp, akşam Kartepe’deki otellerde yer alan yılbaşı eğlencelerine katılabilir ya da arkadaşlarınızla açık havada yiyeceğiniz sucuk-ekmeğin tadını çıkarabilirsiniz. Biraz daha fazla zamanınız varsa ve yolculuğun keyfini çıkarmaya başladıysanız, Kartepe’ye giderken yol üstündeki Maşukiye, Thököly Anıtı, Aygır Deresi ve Kuzu Yaylası gibi gezilecek yerlere Yandex Navigasyon ile rota oluşturup, uğrayabilirsiniz.

Uludağ/Bursa

Türkiye’de kar tatili denince ilk akla gelen lokasyon olan Uludağ muhteşem doğası, şehir merkezine yakınlığı ve gelişmiş konaklama imkanları ile çok iyi bir alternatif oluşturuyor. Her bütçeye uygun konaklama imkanı sunan Uludağ’da gündüz kayak veya snowboard dersi alabilir, dağ yürüyüşlerine katılabilirsiniz. Gece ise birbirinden ünlü sanatçıların sahne aldığı mekanlarda eğlenebilirsiniz.

Alaçatı/İzmir

Rengarenk sokakları, birbirinden şirin küçük restoranları ile yaz aylarının en popüler yerlerinden biri olan Alaçatı, yılbaşı tatili için de farklı seçenekler sunuyor. Son birkaç yıldır yılbaşı gecesi düzenlenen sokak partisi ile de anılan Alaçatı’da ateş yakılmış sokaklarda, hep bir ağızdan şarkı söyleyerek yeni yılı karşılayabilirsiniz. Bunun yanında yazın popüler mekanlarının yılbaşı gecesi için özel düzenlediği yemekli eğlencelere de katılabilirsiniz.

Kapadokya/Nevşehir

Her mevsim farklı bir güzelliği olan Kapadokya, yılbaşı tatilini geçirmek için değişik bir yer arayışında olanlar için iyi bir seçenek olabilir. UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Göreme Müzesi, Asmalı Konak, Avanos`daki çömlekçiler, gündüz gezebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı. Akşamları ise kayaların içine oyulmuş güzel ve romantik mekanlarda, Kapadokya’nın güzel şaraplarının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Kapadokya`ya gelmişken Ihlara Vadisi ve Narlıgöl Krater Gölü gibi çevredeki güzellikleri de görmek isterseniz Yandex Navigasyon ile kolayca rota oluşturarak keşfe çıkabilirsiniz.

Kars

Kışın gidilecek en güzel yerlerden biri de kuşkusuz Cemal Süreya‘nın “Beyaz, uykusuz ve uzakta“ diye nitelendirdiği Kars. Son yıllarda popülerliği giderek artan kış rotalarından olan Kars‘a gitmenizi öneririz. Şehir merkezinde yer alan, 19. yüzyıl Rus Mimarisi‘ne ait güzel binaların olduğu, karlarla kaplı sokaklarda yürüyüş yapmak bir masalın içindeymişsiniz hissi uyandırıyor. On İki Havariler Kilisesi‘ni, Kars Kalesi’ni, Hamam ve Taş Köprü‘yü gezdikten sonra acıkırsanız, Kars‘a özgü yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Görmek isteyenler için Sarıkamış ise Kars‘a 65 km mesafede.

Antalya

Yılbaşı tatilinizi Noel Baba’nın memleketi Antalya’da geçirmeye ne dersiniz? Kış olmasına rağmen ılıman havası ile kemiklerinizi ısıtacak olan Antalya, özellikle yaz mevsimine özlem duyanlar için farklı bir yılbaşı tatili alternatifi sunuyor. Tarihi ve arkeolojik bölgelerini, yazın toplanan çılgın kalabalıklar ve trafik olmadan gezebilme ihtimali de cabası. Antalya, barındırdığı çok sayıda otelde ve gece kulübünde gerek ünlü sanatçıların konuk olduğu, gerekse farklı şovların sahnelendiği ışıltılı ve eğlenceli yılbaşı gecesi programları ile dikkat çekiyor.

Mardin

Mardin, sakin ve tarihle iç içe bir yılbaşı tatili geçirmek isteyenler için en doğru yerlerden biri. Yürürken zamanda yolculuk ettiğiniz hissine kapılacağınız dar sokakları, ışıklarla süslenmiş tarihi çarşısı ile sizi bambaşka bir yılbaşı havasına sokuyor. Deyrulzafaran Manastırı, Ulu Camii, Zinciriye ve Kasimiye Medreseleri gibi görülmesi gereken önemli yapıları gezmek, yöresel tatları denemek size mükemmel bir Mardin deneyimi yaşatacak. Ayrıca yeni yılın ilk sabahında kiliselerdeki ayinlere katılmak da ilginç olabilir. Mardin ve yakınındaki güzellikleri görmek için araba kullanacaksanız, Yandex Navigasyon ile kolayca rota oluşturabilirsiniz.

Çamlıhemşin/Rize

Doğal güzellikleri, karlarla kaplı yaylaları, buzul gölleri ve tarihi güzellikleri ile Çamlıhemşin Karadeniz’in en turistik yerlerinden biri. İster etrafınızı çevreleyen göz kamaştırıcı doğada uzun yürüyüşler yapın, ister çocukluğunuza dönüp kızak kayın, isterseniz de Ayder Yaylası etrafındaki sayısız kaplıca otelinde yılın stresini atın. Tatilin sonunda kendinizi dinlenmiş ve rahatlamış hissedeceğiniz kesin. Yılbaşı gecesi ise horonlu, kemençeli bir eğlenceye katılmak ya da yayla evlerinde şöminenin başında sevdiklerinizle sakin bir gece geçirmek seçenekler arasında. Karar sizin…

Seyahatiniz sırasında internetinizin kesilmesi durumunda, Yandex Navigasyon çevrimdışı özelliği ile her yolda yanınızda olmaya devam ediyor. Tek yapmanız gereken gideceğiniz şehrin haritasını mobil cihazınıza indirmek. Yandex Navigasyon’un sağladığı bu özellik sayesinde herhangi ek bir cihaza ihtiyaç duymadan internetsiz navigasyonla gideceğiniz yere en hızlı ve kolay şekilde ulaşabilir ve yılbaşı tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.