Şehirler arası yolculuğa çıkmak için kimler seyahat izin belgesi alabilir? Seyahat izin belgesi nereden alınır? HES kodu nasıl alınır? Şehirler arası seyahat izin işlemleri kolay mı? Kimler seyahat izni alabilir? gibi konular bugünlerde hepimizin kafasını kurcalıyor. Bu soruların yanıtını sizler için araştırdık.

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen şartları sağlayarak, kaymakamlıklardaki başvuru inceleme kurulları onayıyla alınan seyahat izin belgesi, seyahat kısıtlamasının sürdüğü şehirlere giriş ve çıkış yapabilmeyi sağlıyor.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği ek genelgede seyahat izni alabilecek kişilerin özellikleri aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

 1. Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar
 2. Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar
 3. Ölüm nedeni COVID-19 olanlar hariç dört kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar
 4. Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler
 5. Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler
 6. Ceza infaz kurumlarından salıverilenler
 7. Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar
 8. Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar

Bu 8 maddedeki durumların varlığı halinde kişilere Valilik/Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan “Seyahat İzin Kurullarınca” seyahat izin belgesi verilebiliyor.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Şehirler arası yolculuk yapabilmek için gerekli olan seyahat izin belgesini almak için İçişleri Bakanlığı’na ait Alo 199’u arayabilir, e-Devlet Kapısı üzerinden başvuru yapabilir, otogarlarda oluşturulan başvuru masalarına danışabilir ya da valilik ve kaymakamlıklara gidebilirsiniz.

Seyahat izin belgesi yola çıkarken mutlaka yanınızda bulunmalıdır, çünkü şehir giriş-çıkışlarında polis bu belgeyi göstermenizi isteyecektir, bu belge olmadan yola devam edemezsiniz.

e-Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seyahat belgenizi evden çıkmadan, kolayca birkaç adımda almak için e-Devlet Kapısı üzerinden seyahat izin belgesi başvurusunu kolayca yapabilirsiniz.

Bu süreç 4 adımdan oluşur:

 1. E-devlet üzerinden başvuru yapılır.
 2. Başvuru Seyahat İzin Kurulu’na iletilir ve değerlendirmeye alınır.
 3. Değerlendirme sonunda SMS üzerinden “Başvurunuz kabul edilmiştir” ya da “Başvurunuz reddedilmiştir” mesajlarından biri gelir.
 4. Başvurusu olumlu yanıtlanan yolcular bu izinle özel araçlarıyla yola çıkabilir ya da yine bu izni göstererek seyahat bileti satın alabilir. Yolculuğunu otobüsle yapacak kişiler, otogarlardaki başvuru masalarına SMS mesajını göstererek izin belgesini alabilir.

Yolculuk yapma süreci 4 Haziran tarihine kadar seyahat izin belgesi ile devam etse de bu tarihten sonraki seyahatler için vatandaşların HES kodu almaları gerekecek.

HES Kodu Nedir?

Hayat Eve Sığar uygulamasını artık bir çoğumuz biliyoruz. Bu uygulama içerisinden temin edebileceğimiz HES kodu; koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uçak, tren, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmek isteyen yolcuların bireysel risk taşımadığını, hasta ya da temaslı olmadığını uygulama aracılığıyla gösteren koddur. 4 Haziran sonrası yapılacak şehirler arası yolculuklarda, yolcuların HES kodunu almış olmaları gerekmektedir. Bu kod, şehirler arası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet eder.

HES Kodu Nasıl Alınır?

İsminden de anlaşılacağı üzere HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden kolayca alabilirsiniz. Uygulamada bulunan “HES Kodu İşlemleri” bölümünden “HES Kodu Oluştur” butonunu tıkladıktan sonra, tarih seçilir ve kod oluşturulur.

Eğer HES kodunu uygulama üzerinden almak istemezseniz SMS yoluyla mesaj atarak da kodunuzu alabilirsiniz. Bunun için mesaj kutusuna HES yazıp her bilginin arasına bir boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, T.C. kimlik seri numaranızın son 4 hanesini ve paylaşım süresini (gün sayısı olarak) yazıp 2023’e SMS atmanız yeterlidir.

Neden HES Kodu Almalıyım?

4 Haziran itibariyle çıkacağınız yolculuklarda seyahat izin belgesinin yanı sıra HES kodu almak önemlidir. Toplu taşıma araçlarıyla yapacağınız yolculuklarda kodunuzu önceden seyahat firmasıyla paylaşmanız gerekmektedir. Bu kod sayesinde, yolcuların tamamının COVID-19 riski taşıyıp taşımadıkları kontrol edilir ve riskli yolcuların seyahati onaylanmaz. Kısacası, hem bizim hem de etrafımızdaki kişilerin sağlığı için HES kodu ile seyahat etmek hem çok önemlidir hem de zorunludur.

HES kodunun seyahat izin belgesi yerine geçmediğini ve seyahat izin belgesi için e-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Şehirler arası yapacağınız yolculuklarda gerekli olan seyahat izin belgesi ve HES koduyla ilgili soru ve sorunlarınız için ALO 199’u arayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. HES kodu ve seyahat izin belgesi almak için https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/ web sitesine göz atabilirsiniz.

Koronavirüs döneminde kişisel bakım ve hijyen ile birlikte ev ve benzeri yaşam alanlarında da temizlik konusunda dikkat etmemiz gereken bazı hususlar ortaya çıktı. Özellikle bu dönemde 15 günde bir gündelik yaşamınızda sık sık kullandığımız arabalarımızın da temizliğini ve dezenfeksiyonunu yapmamız gerekiyor. İyi bir araç içi temizliği için nelere dikkat edilmeli? Koronavirüsten aracınızı nasıl koruyabilirsiniz? Araba nasıl dezenfekte edilir? Bu yazımızda sizler için koronavirüs ve araç temizliği hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

Aracınızı olası bakterilerden korumak için detaylı bir temizlik şart: seçeceğiniz doğru ve kaliteli malzeme ve doğru temizleme yöntemleri ile bunu sağlamak mümkün. Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu havada asılı kalıp yüzeye tutunabilecek bakterileri de göz önünde bulundurup tüm noktaların ve yüzeylerin detaylı ve özenli bir şekilde temizliğidir. Temizliğe başlamadan önce eldiven ve maskenizi takmayı unutmayın.

İşte adım adım araç temizliği için izlenebilecek adımlar:

 • Temizlik için ilk önce aracın ön kısmından başlayın ve paspas varsa dışarı çıkarın.
 • Ev temizliği için de faydalı olan izopropil alkol bazlı sprey temizlik malzemelerini tercih edebilirsiniz, virüsü yok etmede oldukça etkilidir. Eğer araç içi deri kaplamaysa çizikleri önlemek için mikrofiber bez ve el temizliği için kullandığınız sabun ve su ile temizlemeyi tercih edin.
 • Direksiyon simidi, vites kolu ve torpido gözü gibi günlük araç kullanımınızda sık temas edilen tüm yerleri temizleyin.
 • Temizlik bittikten sonra kurumasını beklemeyin, kuru bir bez ile silin.
 • Aracın ön kısmından sonra arka kısmına ve bagaj kısmına da aynı işlemleri uygulayın. Bagaj temizliğinden önce bagajı süpürün, bagajdaki bütün eşyaları çıkartın ve çıkardığınız eşyalara da aynı işlemleri uygulayın.
 • Aracın bütün kısımlarını temizledikten sonra en son kapı kollarını temizleyin.

Araç içi temizliğinin yanı sıra havalandırma ve klima bakımını da ihmal etmemek gerekiyor. Ayda 1 kez polen filtre değişimi yaparak bunu sağlayabilirsiniz. Havalar da ısınmaya başladığı için araç içinde olduğunuz sürece camınızı açarak aracınızı bol bol havalandırabilirsiniz.

Kendi yaptığınız dezenfeksiyon işlemlerine ek olarak şahsi aracınıza baştan sonra bir temizlik ve dezenfeksiyon işlemi de yaptırmak istiyorsanız bu işin uzmanı profesyonel şirketlerle de iletişime geçebilir ve onlardan dezenfeksiyon ve temizlik hizmeti alabilirsiniz.

Araç Muayenesi Nedir?

Özel araçlarda 2 yılda bir, ticari araçlarda ise yılda bir kez zorunlu olan araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz taşıtların yolcu ve trafik güvenliliğine uygun nitelikler taşıyıp taşımadığını kontrol eder. Trafik muayenesinin amacı trafikteki taşıtların kusurlarının giderilmesi ve sebep olunabilecek kazaların önüne geçilmesidir.

Araç Muayene Öncesi Neler Yapılır?

Araç kusurlarından kaynaklanan kazaların sayısını azaltmak ve trafik güvenliğini sağlamak amacıyla araç muayenenizi mutlaka yaptırmanız gerekir. Araç muayene öncesi yapmanız gerekenleri aşağıda görebilirsiniz:

1- Öncelikle TÜVTÜRK internet sitesinden online ya da haftanın 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren 0 850 222 8888 numaralı çağrı merkezinden telefonla randevu alın. Aracınızın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de randevu işlemi yapıldığını unutmayın.

2- Aracınızın borç durumunu kontrol edin. Daha önce aracınızın trafik cezası ve OGS kaçak geçiş cezası gibi borçları varsa mutlaka ödeyin. Borcu olan araçların muayene işlemi başlatılmaz.

3- Egzoz gazı ölçüm muayenesi belgesi alın. Geçerli bir “Egzoz Emisyon Ölçümü”nüz olmazsa aracınız muayenede “Ağır Kusurlu” olarak değerlendirilir.

4- Sürecin sorunsuz bir şekilde geçeklemesi için aracınızda bulunması gereken ekipmanları tamamlayın.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Belgeler

Aracınızı muayene ettireceğiniz zaman sizden bazı belgeler istenir. Bu belgelerden herhangi biri eksik olduğunda araç muayeneniz yapılmaz. Muayene için gerekli belgeler; ruhsat, trafik sigortası poliçesi, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi ve muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi ise aracı getiren kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden herhangi birisi.

Egzoz Gazı Ölçümü Nasıl ve Nerede Yaptırılır?

Egzoz gazı emisyon ölçümü motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği kontrolünde önemli bir rol oynar. Özellikle taşıtların periyodik olarak bakımlarının yapılmaması, emisyon kontrol ekipmanlarının tahrip olmasına bağlı olarak insanları zehirleyen araçlara dönüşebilir. Aracınızın bakım ve onarımını yaptırarak, egzoz emisyonlarının standartlara uygun olduğunu belgelemek için  ölçümlerini yaptırmanız gerekir. Ölçüm öncesinde araçların egzoz sistemlerinin doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Eğer sorun görülürse onarılması gerekir. Aksi taktirde muayene geçersiz olur. Egzoz gazı emisyon ölçümünüzü tüm illerdeki sabit TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında, gezici istasyonlarda ve TÜVTÜRK İstanbul Maslak, Antalya, İzmir ve Fethiye’de bulunan motosiklet muayene istasyonlarında yaptırabilirsiniz.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmak için yanınıza trafik ve tescil belgesinin aslını, motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatını (İlk kez egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak olan araçlardan talep edilmez) bulundurmanız gerekir.

Muayene Sırasında Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar

Araç muayene öncesi arabanızda bulunması gereken ekipmanları hazır ettiğinizde süreci sorunsuz bir şekilde atlatırsınız. Araç muayene öncesi; ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı ve stepne aracınızda yoksa güvenli bir yolculuk için araç muayene öncesi mutlaka arabanızda hazır etmeniz gerektiğini unutmayın.

Ayrıca Yandex Navigasyon’a eklenen hız kameraları ve EDS noktaları ile de güvenli sürüşün keyfini çıkarabilirsiniz.