Yandex Navigasyon Nedir ve Nasıl Kullanılır?

2013 yılından beri Türkiye’nin en popüler navigasyon/harita uygulamalarından biri olan ve ayda 80 milyon kez açılan Yandex Navigasyon, Türkiye’de aylık 4 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip. Bu başarının asıl nedeni kuşkusuz kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırmamız. Günümüzde alışkanlıklarımızın değişmesi trafik ekosistemini de etkiliyor. Araç kullanan bir kişi İstanbul’da hafta içi ortalama 11-12 saatini trafikte geçiriyor. Bu noktada sürücüler güvenilir bir navigasyon uygulamasına ihtiyaç duyuyor. Yandex Navigasyon kullanıcı verilerine dayanan en güncel trafik bilgisine sahip. Böylece Navi kullanıcıları gerçek zamanlı trafik bilgisine ulaşıyorlar. Rota oluştururken Yandex Navigasyon size birden fazla rota önerir, her zaman gittiğiniz yol tıkalıysa alternatif rotalarla trafiği atlatabilirsiniz. Sosyal katman sayesinde yoldaki problemlerden haberdar olur, sesli navigasyon, park yerleri, EDS noktaları, çevrimdışı navigasyon, nöbetçi eczaneler gibi hayatınızı kolaylaştıracak birçok özelliğimizi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Kullanıcılarımızın en çok merak ettikleri konulardan biri de “Navigasyonu nasıl kullanmalıyım?” sorusu oluyor. Doğru navigasyon kullanımı ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Yandex Navigasyon Nasıl Çalışır?

Yandex Navigasyon farklı özelliklere sahip bir mobil uygulamadır. Bu özellikleri kullanarak sürüş deneyiminizi rahatlatabilirsiniz.

Arama

Ekranın alt kısmında, sol baştaki büyüteç butonuna tıklayın. Adres ve kurum araması için “Arama barı”na gitmek istediğiniz yerin adını ya da adresi yazın ve “Git”e basın. Kategori araması için benzinlik, ATM, eczane gibi ana obje kategorilerini seçin ve haritada bu kategorilerde bulunan kurumları görüntüleyin. Sesli arama yapmak içinse gitmek istediğiniz yerin adresini yazmanıza gerek yok, adını söylemeniz yeterli. Örneğin harita ekranındayken; “Okey Yandex” dediğinizde ya da ekrandaki mikrofon butonuna dokunduğunuzda mikrofon aktif hale gelir. “Eve gidelim”, Akasya AVM’ye gidelim, Büyükdere Caddesi’ne gidelim gibi komutları verdiğinizde, size uygun rota seçeneklerini sunar.

Rota Oluşturma

Gitmek istediğiniz adresi yazdınız ya da yerin adını söylediniz ve rotanızı oluşturdunuz. Yandex Navigasyon rotayı oluştururken size 2 veya 3 farklı seçenek sunar. Alternatif rotalar en hızlı, en kısa ve en uygun olanlardan oluşur. Rota oluşturulurken navigasyon en güncel trafik verisini esas alır. Eğer rotanızda ilerlerken bir yere uğramak isterseniz uğrayacağınız yer için arama yapın veya harita üzerinde uğramak istediğiniz noktaya basılı tutun ve “uğra” seçeneğine dokunun. Kategorilerden seçim yaptığınızda ise, örneğin benziliğe uğramanız gerektiğinde rotanıza yakın benzinlikleri görüntüleyebilir ve yine seçtiğiniz benzinliğe uğrayabilirsiniz.

GPS

Yandex Navigasyon konumunuzu doğru tespit edemiyorsa GPS eklentileri doğru çalışmıyor olabilir. Konum belirleme özelliğinin ve GPS eklentilerinin açık olduğundan emin olur. Konum doğruluğunu artırmak için yardım sayfamıza göz atabilirsiniz.

Çevrimdışı Navigasyon

İnternet bağlantısının olmadığı zamanlarda kurum ve adres araması yapabilir, çevrimdışı rota oluşturabilir, navigasyon modunda sesli yönlendirme alabilirsiniz. Yandex Navigasyon’un çevrimdışı özelliğinden yararlanabilmek için tek yapmanız gereken ilgili şehrin haritasını mobil cihazınıza, menüdeki “Harita indir” kısa yolu ile indirmek. Haritanın en güncel şekilde kalması için “Ayarlar” seçeneğinde bulunan “Haritaların Güncellenmesi” menüsünde, “Otomatik” seçeneğini açık hale getirmeniz gerekir. Haritaları yalnızca Wi-Fi’ye bağlı olunduğunda güncelleme seçeneği ise uygulamanın bir diğer kullanışlı özelliği.

Yerlerim

En çok gittiğiniz yerleri “Yerlerim” sekmesine eklediğinizde tekrar tekrar adres bilgilerini yazmanıza gerek kalmaz. Yerlerim kısmında liste oluşturabilir, sağ üstte bulunan düzenle butonuyla kaydettiğiniz adresleri sıralayabilir ya da ismini değiştirebilirsiniz. Yerlerinizi yine arama üzerinden arayarak bulabilirsiniz. “Kayıtlı yerler”in altında bulunan “Favoriler” kısmına sık gittiğiniz yerleri kaydederek navigasyonu daha etkin şekilde kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanırken uygulamaya giriş yapmayı unutmayın. Giriş yapmazsanız herhangi bir güncellemede tüm kayıtlı yerleriniz kaybolur.

Ayrıca “Ayarlar > Harita ve Arayüz”den favorileri haritada da görüntüleyebilirsiniz.

Yandex Navigasyon Nasıl Verimli Kullanılır?

Yandex Navigasyon’un tüm özelliklerini bildiğinizde uygulamadan en fazla verimi alırsınız. Biz de sizin için navigasyon kullanımında dikkat edilmesi gereken noktaları bir araya getirdik. Navigasyon indirerek verimli bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz.

  • Haritanın sağ üst köşesinde görünen trafik katmanını kapattığınızda şarjınız daha uzun süre dayanır.
  • Rotanızda ilerlerken kategorilerden herhangi birini seçtiğinizde rotanıza en yakın kurumu harita üzerinde görebilirsiniz.
  • Rotanıza uygun şekilde harita dönmüyorsa “Ayarlar”dan “Kuzey her zaman üstte” özelliğinin açık olmasına dikkat edin.
  • Ayarlar içinde bulunan “manevra ipuçlarını ekranın köşesine sabitle” özelliğini aktif hale getirdiğinizde normalde rotaya sabit olan mavi balon sol köşeye sabitlenir.
  • “Ayarlar”dan Navi ekranında görmek istediğiniz hariya ya da uydu görüntüsünü seçebilirsiniz.
  • Ok göstergenizi standart Navi oku dışında taksi, motosiklet, ufo gibi eğlenceli seçeneklerle “Menü > Ayarlar”dan değiştirebilirsiniz.
  • Navigasyon sesinin yüksekliğini “Ayarlar” içindeki “Ses ve bildirimler” bölümünden düzenleyebilirsiniz.
  • Doğru rota oluşturmak için konumum tuşuna basmanız önemlidir.
Yandex Navigasyon > Ürün > Özellikler > Navigasyon Nasıl Çalışır?