OGS Nedir?

Kara yolları ulaşımının vazgeçilmezlerinden biri olan OGS (Otomatik Geçiş Sistemi), köprü ve otoyollardan geçiş yapılmasını sağlayan teknolojinin ismidir. OGS gişelerinden geçiş yapabilmeniz için OGS’ye üye olmanız gerekir. OGS üyesi olmadan otoyollardan ve köprülerden geçiş yapan otomobillere ceza yazılır. Kısacası, OGS olarak ifade edilen Otomatik Geçiş Sistemi, araç içine yerleştirilen elektronik etiket sayesinde köprü ve otoyol gişelerinden duraksamadan, hızlı ve daha ucuz geçiş imkanı sağlar. OGS kullanan araçlar köprü ve otoyollardan %20 daha az ücret ödeyerek geçiş yapabilirler.

OGS Nasıl Alınır?

OGS, anlaşmalı bankalar olan Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank  aracılığı ile satılır. Gerçek kişiler araç ruhsatı ve kimliği ile, tüzel kişiler ise araç ruhsatı, yetki belgesi ve imza sirküleri ile OGS almak için bu bankaların şubelerine veya internet şubesi aracılığı ile başvuru yapabilirler. OGS satın alırken yukarıdaki bankalardan birinde kredi kartınızın da bulunması gerekir. Böylece daha sonra kredi yetersizliği durumunda hesabınıza bu kredi kartı vasıtası ile yükleme yapabilirsiniz.

2020 OGS Ücretleri

OGS fiyatları bankalara göre 40 ile 60 TL arasında farklılık gösterir. Cihaz bedelinin dışında depozito ve ilk geçiş bedeli de ayrıca ücretlenir. OGS satın aldığınızda size bir dekont verilir ve bu dekont üzerinde şifreniz yer alır. Şifrenizi unutmanız durumunda çağrı merkezini arayarak kısa sürede   yeniden şifre alabilirsiniz. Şayet cihazınız bozulursa cihaz test noktalarından alacağınız bir rapor ile yetkili şubelere başvurarak cihaz değişim işlemini gerçekleştirirsiniz. Satın almış olduğunuz cihazı aynı gün kullanamazsınız. Cihazınızı kullanabilmek için 1 iş gününün geçmesi gerekir.

OGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

OGS gişelerinden kaçak geçiş yaptığınızı ve ceza yediğinizi düşünüyorsanız OGS ceza sorgulama yaparak bu durum hakkında bilgi alabilirsiniz. OGS sorgulama için E-Devlet ya da OGS Karayolları Genel Müdürlüğü internet sitesine giriş yaparak cezanızı öğrenebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden OGS sorgulama yapabilmeniz için öncelikle E-Devlet şifrenizin olması gerekir. Şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra araç plakanıza ceza yazılıp yazılmadığını öğrenebilirsiniz. Karayolları Genel Müdürlüğü internet adresi üzerinden ise sadece plakanızı girerek plakanıza herhangi bir ceza var mı görebilirsiniz.

OGS Kaçak Geçiş Cezası Ne Kadar?

OGS’den geçiş ihlali yani kaçak geçiş yaparsanız bazı işlemler yapmanız gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirmezseniz en uzun yol ücretinin 10 katı kadar ceza tarafınıza yazılır. Eğer OGS sahibi değilseniz veya hesabınızda yeterli bakiye bulunmadan geçiş yaptıysanız bu durumu cezayı ödemek zorunda kalmadan halledebilirsiniz. Peki nasıl?

Öncelikle geçiş yaptığınız günden itibaren 15 gününüz olduğunu unutmayın. Bu 15 gün içerisinde daha önce OGS almadıysanız hemen anlaşmalı bankalar aracılığı ile OGS almanız gerekir. OGS alındıktan 1 gün sonra aktif hale gelir. Bu durumda kaçak geçiş yaptığınız ceza tutarı iptal edilir ve tarafınızdan normal geçiş tahsil edilir. Yine hesabınızda yeterli bakiye bulunmaması durumunda satın aldığınız bankayla iletişime geçerek hesabınıza yükleme yapabilir ve cezayı ödemek durumunda kalmazsınız. OGS bakiyenizi E-Devlet ya da OGS’nizi satın aldığınız bankalardan öğrenebilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı bazı bankalar SMS yolu ile de OGS bakiye öğrenme işlemini gerçekleştirir.

OGS Ödemesi Nasıl Yapılır?

OGS borç sorgulama sonucunda kaçak geçiş cezanız bulunuyorsa herhangi bir PTT şubesinden ödeme yapabilirsiniz. PTT şubesine ceza ödemek için müracaat ettğinizde araç plakanızı belirterek cezayı ödeyebilirsiniz. Ceza 351113 numaralı posta çeki hesabına ödenir. Geçiş ücreti ve idari para cezalarının, Kabahatler Kanunu’na göre cezalı geçiş tebligatı gelmeden ya da tebligatın alındığı tarihi izleyen 15 gün içinde yatırılması durumunda geçiş ücretinin 10 katı tutarındaki idari para cezası %25 indirimli ödenir. Ayrıca OGS borç ödeme işlemini anlaşmalı bankalar üzerinden de yapabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > OGS Nedir? OGS Sorgulama Nasıl Yapılır?