1 Temmuz 2016’da açılan ve Yalova Körfez geçişini etkileyici ölçüde kısaltan Osmangazi Köprüsü, açılışının üstünden üç yılı aşkın zaman geçmesine rağmen hala birçok sürücünün mesafeli yaklaştığı bir rota. Dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsü olan Osmangazi Köprüsü, İzmit ve Yalova arasındaki körfezi altı dakikada geçmeyi sağlıyor. Özellikle yaz aylarında ülkenin en yoğun hattına dönüşen İstanbul – İzmir güzergahında yaklaşık 90 dakikalık bir zaman tasarrufu kazandıran Osmangazi Köprüsü, 426 kilometrelik İstanbul – İzmir Otoyolu’nun en önemli bölümü. Buna rağmen köprü geçiş ücretleri, köprü güzergahı, köprünün avantajları ve dezavantajları gibi sürücülerin aklını kurcalayan birçok soru var. Yandex Navigasyon olarak sunduğumuz rotalar arasından size en uygun olanı seçebilmeniz için Osmangazi Köprüsü hakkında merak edilen konuları bir araya getirdik.

Osmangazi Köprüsü Sürücülere Nasıl Kolaylıklar Sağlıyor?

Osmangazi Köprüsü’nü kullanmanın en büyük avantajı kuşkusuz uzun arabalı vapur yolculuğundan kurtulmak. Yolun boş olduğu saatlerde bile beklemenin bir çileye dönüştüğü feribot sırası ve ardından gelen yarım saatlik uzun yolculuk, köprü sayesinde beş dakikalık kısa, konforlu ve molasız bir deneyime dönüşüyor. Aradaki ücret farkı ise sanıldığı kadar fazla değil. Nihayetinde yaklaşık 90 dakika gibi bir zaman tasarrufu yapmış oluyorsunuz. Eğer zamandan tasarruf sizin için de en büyük önceliklerden biriyse, Osmangazi Köprüsü’nü tereddüt etmeden kullanabilirsiniz.

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücretleri

Sürücüleri Osmangazi Köprüsü’nü kullanmaktan alıkoyan en büyük sebep köprü geçiş ücretleri dersek yanılmış olmayız. 1 Ekim 2019 itibariyle, Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 1. sınıf araçlar için 103,05 TL. Ortalama 1 buçuk saat fazla yolculuk yapıp feribotu kullanmayı tercih edecekler içinse Topçular – Eskihisar feribotunun tek yön kullanım ücreti 55 TL. Burada hesabı yapmak size düşüyor; 90 dakika kazanmak mı, 50 lira karda olmak mı?

Osmangazi Köprüsü geçiş fiyatlandırmasını detaylı olarak aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

ARAÇ SINIFI  OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ ÜCRET TARİFESİ (TL)
1  103,05
 2 164,85
3 195,75
4 259,65
5 327,65
6 72,15

Osmangazi Köprüsü’nde Ücret Nasıl Ödeniyor?

Diğer otoyollar gibi Osmangazi Köprüsü de HGS ve OGS ile ödeme imkanı sunuyor. Ayrıca köprü girişinde kredi kartıyla ya da nakit olarak gişelerden ödeme yapmak da mümkün. Yalnız kredi kartıyla ödeme yapacaklar için hatırlatma yapmakta fayda var. Eğer gişeden kredi kartı ile ödeme yapacaksanız ödemenin hemen alınması için gişe memuruna söylemeyi unutmayın. Sonra ödeme seçeneğini seçtiğiniz takdirde ödemeniz geç alınacağı için cezalı geçiş yapmış sayılabilirsiniz.

Osmangazi Köprüsü Güzergahı

2.682 metre uzunluğu ile dünya üzerindeki en uzun dördüncü asma köprü olan Osmangazi Köprüsü, İzmit Dilovası ve Altınoluk Hersek arasında uzanıyor, yani Eskihisar – Topçular feribot güzergahının birkaç kilometre ilerisinde. İstanbul’dan köprüye ulaşmak ortalama bir trafikte 30 dakika sürüyor.

İstanbul – İzmir Otoyolu’nun en önemli ayaklarından olan Osmangazi Köprüsü, yolculuğu ortalama 90 dakika kısaltıyor. Bu sene tüm etapları açılan Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu’na dahil olan köprü, yol boyunca otoyol kullanıldığı takdirde iki şehir arası mesafeyi 4 saat 30 dakikaya düşürüyor. Aşağıdaki harita üzerinden köprüye bağlanan yolları inceleyebilirsiniz. İstanbul – İzmir Otoyolu hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Yola Çık > Pratik Bilgiler > Osmangazi Köprüsü Nerede? Geçiş Ücreti Ne Kadar?