Online mağazalar, üreticiler, distribütörler, kargo ve kurye şirketlerinin her gün kontrol etmesi gereken süreçlerden biri ürünlerin teslimatıdır. Malların gereksiz harcamalar ve gecikmeler olmadan doğru yere ve doğru zamanda teslim edilebilmesi için bir lojistik sürecinin kurulmasına ihtiyaç duyulur. Daha fazla teslimat oldukça problemi çözmek daha da zorlaşıyor: her siparişin kendi zaman aralığı vardır, kuryeler vardiyalarla çalışır, depolar akşam kapalıdır ve yol durumu gün boyunca onlarca kez değişir.

Lojistik hizmetleri belirsizlik durumunda her gün karar vermek zorunda kalıyor. Çoğu zaman bütün noktalara gidebilmek için ihtiyacınız olan daha fazla aracı operasyona dahil etmeniz gerekir. Sonuç olarak, ürünlerin teslimatı büyük ölçüde para harcamanıza sebep olur. Size otomatik planlama sayesinde nasıl ve ne kadar tasarruf edebileceğiniz konusunda yardımcı olabiliriz.

Otomatik Planlama Nasıl Çalışır?

Zamanında teslimatı etkileyen pek çok parametre vardır. Rotaları planlarken bu parametreleri göz önünde bulundurmak çoğu zaman zor ve imkansız bir görevdir. Bu sebeple bazen gecikme ve fazla masraf gerektiren optimize edilmemiş rotalar ortaya çıkabilir. Bu problemi akıllı bir algoritma ile çözmek mümkün!

Yandex Rota Optimizasyonu, siparişleri kuryeler arasında dağıtan ve bir depodan veya depolardan teslimat noktalarına en uygun rotaları oluşturan bir servistir. Doğru bir şekilde optimizasyonu sağlamak için ana kriter teslimat maliyetini azaltmaktır. Bir başka deyişle, sistem tüm siparişleri gecikmeden teslim etmenizi sağlayan en ucuz çözümü arar ve bunu yaparken 50’den fazla parametre ve birbirleriyle olan kombinasyonlarını göz önünde bulundurur.

Gelin en popüler parametrelere birlikte göz atalım:

Sipariş seçenekleri

sevkiyatın ağırlığı ve boyutları, siparişlerin teslim edileceği saat aralıkları

Depo parametreleri

çalışma saatleri, vardiya sayısı, yükleme ve boşaltma süresi

Araç/kurye parametreleri

 yük kapasitesi, araç kısıtlamaları, çalışma saatleri, kilometre ve saat başına maliyet, teslimat noktası başına maliyet

Belirli parametreler

pick-up modu veya siparişlerin eşleştirilmesi, gün boyunca planlamadan önce ve şirketin lojistiği için önemli olan diğer parametreler gibi ek kısıtlamalar

Şirketin gerçek zamanlı teslimat süreci için bir planlama modeli oluştururken bütün parametreleri göz önünde bulundurmak gerekir. Şirket için önemli olan teslimat parametrelerine ek olarak, Yandex Rota Optimizasyonu detaylı trafik tahminini de hesaplar. Yollardaki durum günde yüzlerce kez değişir ve on dakika içinde bile belirli bir rotada giden bir arabanın hızı önemli ölçüde değişebilir. Bir noktadan diğerine tam seyahat süresini tahmin etmek, deneyimli bir lojistikçi için bile zordur. Ancak arabalardan gelen milyonlarca sinyalin birikmiş verilerini kullanırsanız ve bunları analiz ederseniz, gün boyunca yol durumunda gerçekleşen değişiklikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Diğer otomatik planlama sistemlerinin aksine, Yandex Rota Optimizasyonu’nun algoritması bunu ve diğer verileri kullanarak doğru ve ideal rotaları sizin için oluşturur.

Bir rotanın “geçerliliği” — rotaların gerçek hayattaki gerçek zamana uyumluluğu. Eşleştirme ne kadar doğru olursa o kadar iyi olur.

Otomatik planlamanın en belirgin etkisi nakliye maliyetlerini %15-20 oranında azaltmaktır: algoritma, tüm siparişlerin zamanında teslim edilmesi için gereken araç sayısını azaltmanıza olanak tanır. Doğrudan tasarruflara ek olarak, otomasyonun başka olumlu etkileri de mevcuttur:

Planlamada daha az zaman

1000’den fazla sipariş için otomatik rota oluşturma 10-15 dakika sürerken manuel rota oluşturma ise birkaç saat sürebilmektedir.

İdeal rotalar 

Zaman zaman manuel planlamada başlangıçta rotayı tamamlamanızı engelleyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Otomatik planlama bu gibi durumlarla karşılaşmamanıza yardımcı olur.

Otomatik Planlamada Nasıl ve Ne Kadar Tasarruf Edebilirsiniz?

Şirket otomatik planlama kullanıyorsa, rotaları optimize ederek nakliye maliyetlerinden doğrudan tasarruf sağlar. Bir başka deyişle, sistem trafik tahminlerini dikkate aldığından ve uygulanabilir rotalar oluşturduğundan, aynı sayıda siparişi vermek için daha az araca ihtiyaç duyulabilir.

Taşıma masraflarında tasarruf etmenin yanı sıra, teslimat zamanında da tasarruf etmenize yardımcı olur. Servisin sağladığı bu tarz olanaklar özellikle perakende ve taşıma şirketleri için oldukça faydalıdır.

Yandex Navigasyon > Ürün > Kurumsal Çözümler > Otomatik Planlama ile Teslimatta Tasarruf Etmenin Yolları