Riva Nerede?

İstanbul’un Anadolu yakasında, Beykoz ilçesine bağlı bir balıkçı kasabası olan Riva, Anadolu Feneri’nin doğusunda yer alır. Şehrin belli başlı merkezi yerlerine olan yakınlığı sebebiyle, hafta sonları ve diğer tatillerde çok yol kat etmeden doğa ve denizle buluşmayı arzulayan İstanbul sakinleri ya da Karadeniz’in eşsiz havasını solumak isteyenler için ilgi çekici ve ideal bir alternatif. Denizle derenin kavuştuğu yerde konumlanan belde, bu özelliğiyle de dikkat çekiyor.

Eski adı Rhebas olan bu şirin beldenin Osmanlı döneminde bir Rum köyü olduğu biliniyor. Cumhuriyet döneminde adı Çayağzı olarak değiştirilmişse de zamanla Riva adı kullanılmaya devam etmiş. Şu an Riva ve Çayağzı, Beykoz’a bağlı ayrı birer mahalle konumundalar.

Riva'da Neler Yapılır?

Riva’yı özel yapan şeylerden biri içinden geçmekte olan ve beldeyle aynı adı taşıyan Riva deresidir. Yeşil bir vadi boyunca, ağaçların arasından akan derenin kenarlarına yerleşmiş çeşitli kahvaltı mekanları, kafeler ve restoranlar, ziyaret edenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında. Bunlara ilaveten güzel havalarda derede balık tutabilir, dere kenarındaki yeşil alanlarda piknik ve mangal yapabilirsiniz. Derede tekne turlarına katılmak, ağaçların arasında ve civar köylerde yürüyüşe çıkmak da Riva’da keyifle yapılabilecek diğer seçenekler. Bu arada deniz kenarında balık yemek adetten olsa da Karadeniz pidecilerini de es geçmemenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Ayrıca et yemekleriyle ve gözlemeleriyle nam salmış mekanlar da Riva’da sizi bekliyor.

Riva'da Gezilecek Yerler

Riva Kalesi

Riva deyince akla gelen bir diğer şey de Riva Kalesi’dir. Derenin Karadeniz’le buluştuğu noktada konumlanan kalenin, geçmişte Cenevizliler tarafından buradaki gemi trafiğini kontrol amacıyla gözetleme kulesi olarak inşa edildiği düşünülüyor. Kale, Riva’nın tarihi dokusunun en önemli parçalarından biri olması ve beldenin gittikçe artan popülerliği sayesinde ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Elmasburnu Plajı

Riva’ya kadar gelmişken elbette plajları ve koyları gezilmeli, denize girilmeli. Beldenin en önemli plajlarından biri Elmasburnu Tabiat Parkı içinde bulunan Elmasburnu Plajı’dır. Tabiat parkında büfeler, kamp alanları ve plajı kullananlar için tesisler bulunuyor. Hem denize gireyim hem de yemyeşil ağaçların altında piknik yaparak doğanın tadını çıkarayım istiyorsanız, Elmasburnu Plajı’na mutlaka uğramalısınız.

Riva Plajı

Elmasburnu Plajı’na göre daha kalabalık bir plaj olan Riva Plajı, Riva’nın merkezinde bulunuyor. Plajda bulunan tesislere, kafe ve restoranlara ek olarak kıyı boyunca konaklama imkânı bulabileceğiniz oteller ve pansiyonlar da mevcut. Yaz mevsiminde denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarmak istiyorsanız, Karadeniz’in hırçın dalgalarına yakalanmamak için hava koşullarını ve özellikle rüzgârı dikkate alarak plan yapmanızı öneririz. Zira tipik bir Karadeniz kıyı kasabası olan Riva, çoğu zaman oldukça rüzgârlı ve denizi de dalgalı.

Elmasburnu Tabiat Parkı

2011 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Elmasburnu Tabiat Parkı, günübirlik ziyaretçiler kadar kamp severlerin de ilgisini çekiyor. Yeşilin ve mavinin huzur veren sakinliğini aynı anda deneyimlemek isteyenler için Riva kesinlikle doğru bir tercih olacak.

Riva’ya günübirlik gelebilir, yeşilin ve mavinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ancak bir geceden fazla kalmayı planlıyorsanız, beldede dere ve deniz kıyısı boyunca sıralanmış birçok konaklama seçeneği de mevcut.

Anadolu Feneri ve Anadolu Kavağı

Riva, Anadolu Feneri ve Anadolu Kavağı’na arabayla yaklaşık 20’şer km mesafede bulunuyor. Riva’ya gelmişken bu iki yeri seyahat planınıza ekleyebilirsiniz. Zira Anadolu Feneri’nin eşsiz atmosferi, Anadolu Kavağı’nın meşhur balıkçıları kaçırılmaması gereken güzellikler sunuyor. Yolculuğa özel arabanızla çıktıysanız, Anadolu Feneri ve Anadolu Kavağı’na Yandex Navigasyon ile rota oluşturarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Riva'da Sanat

Denizin ve doğanın ahenkli buluşmasının güzel örneklerinden biri olan Riva, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiği kadar dizi sektörünün de ilgisini çekmiş durumda.

Belde kaybolmaya yüz tutmuş bir sanat dalı olan cam sanatının da önemli merkezlerinden biri. Cam sanatının gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla faaliyet gösteren Cam Ocağı Vakfı ve Cam Sanat Merkezi burada bulunuyor ve ilgilenenler için atölyeler ve kurslar düzenliyor. Cam işçiliğine ya da el emeği göz nuru cam ürünlerine ilgi duyuyorsanız Riva’da yapılacaklar listenize bu iki merkezi ziyaret etmeyi de mutlaka eklemelisiniz.

Riva'ya Nasıl Gidilir?

Riva’ya otobüsle gitmeyi planlıyorsanız, Beykoz’dan kalkan 137 numaralı İETT otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ancak özel araçla gitmeyi planlıyorsanız Yandex Navigasyon’un size sunduğu en uygun rota seçenekleri ile rahatlıkla Riva’ya ulaşabilirsiniz.

Yandex Navigasyon > Navi İle Keşfet > Seyahat Rotaları > Riva’ya Nasıl Gidilir?